מוסר כפול

תרומת חלב אם אינה תופעה חדשה, אך העלייה בביקוש משנה את היחסים בין האוכלוסייה שמפיקה את המוצר המבוקש לזו שמעוניינת ומסוגלת לקנות אותו. האם מוסרי לקנות חלב אם?
X זמן קריאה משוער: 18 דקות

חלב היה הדבר היחיד שג'ן קנוואסר יכלה להעניק לתינוקות שלה.
זאכרי ומייקה, שנולדו לאחר 28 שבועות היריון בלבד, שלושה חודשים מוקדם מדי, שקלו בעת הלידה פחות מקילוגרם כל אחד והובהלו לפגיה. הילדים נולדו בשלב מוקדם כל כך שהחלב של קנוואסר עדיין לא יצא. אך אף על פי שזו הייתה הלידה הראשונה שלה, קנוואסר הייתה בטוחה בדבר אחד: התינוקות שלה לא יקבלו פורמולה. היא האמינה שחלב – החלב שלה – יסייע להם להתחיל את חייהם בצורה הטובה ביותר.

הרופאים אמרו לה לנסות לשאוב מדי שעתיים כדי לזרז את יציאת החלב. לכן כל שעתיים בדיוק הרכיבה קנוואסר את המשאבה במיטתה בבית החולים, הצמידה אותה לחזהּ וניסתה בכל מאודה לגרום לחלב לצאת ולמלא את הבקבוק. שום דבר לא קרה. היא הפסיקה להבריש את שיערה הארוך; העדר השינה והפחד הכתימו את עיניה הכחולות בעיגולים שחורים.
"זה היה מלחיץ נורא", היא אומרת. "הפצפונים האלה היו חייבים לאכול, והאחיות אמרו לי שהם יקבלו פורמולה אם החלב שלי לא יצא".

לאחר יומיים, שבמהלכם קיבלו הילדים תזונה תוך-ורידית מינימלית, קנוואסר הפיקה סוף סוף כמה טיפות חלב. אחרי שמילאה מזרק זעיר, בעלה נואה ירד במעלית אל הפגיה וטפטף את החלב של אשתו על שפתיהם של התינוקות. לאחר יום נוסף עדיין לא יצא הרבה חלב, אף על פי שהיה מספיק בשביל הילדים הקטנטנים, שבדומה לרוב הפגים נטלו כפית אחת בלבד בכל פעם. הם היו מחוברים למערך מסועף של צינורות ומכונות כך שהוריהם אפילו לא יכלו להחזיק אותם בידיהם. החלב של אמם היה הקשר הפיזי היחיד בינה לבינם.

בשבוע הראשון, שהיה מתוח ומפחיד, באו הרופאים של זאכרי ומייקה לבקר את קנוואסר עם חדשות רעות נוספות: החלב שלה לא מספק את התזונה הנדרשת לתאומים. הרופאים רצו להוסיף לו חומר עשיר בקלוריות כדי לעזור להם לגדול ולהתפתח. קנוואסר הסכימה.
אך מצבם של התאומים לא השתפר, אלא הידרדר. הם הפסיקו לנשום בזמן השינה. היו להם בעיות עיכול. הדאגה של קנוואסר הפכה לחרדה אחר הצהריים ביום שישי, במהלך השבוע השני, כשמייקה התחיל להקיא. המצב החמיר במהלך סוף השבוע.

כשחלב האם לא מספק את התזונה הנדרשת לתינוק חלש, ישנו פיתוי גדול לפנות לפורמולה במקום למצוא מקור נוסף לחלב אם. ישנם כיום יותר ויותר מקורות לתרומת חלב אם, אך האם תהיה לנו אי פעם די אספקה לכל התינוקות שזקוקים לעזרה?

בזכות פיתוחים חדשים בטיפול בפגים ובתינוקות בעלי משקל לידה נמוך (המוגדר כפחות מקילו וחצי), תינוקות רבים יותר שורדים זמן רב יותר. אך הקבוצה השברירית הזו עדיין נמצאת בסיכון גבוה לדלקת מעי נמקית. חולים בה כ-3-1 אחוזים מהפגים בפגיה, ו-7 אחוזים מהתינוקות הנולדים במשקל נמוך מאד. שליש מהם ימותו. אך מחקרם רבים הראו שתפריט הכולל אך ורק חלב אם מפחית את הסיכון משמעותית. ועכשיו, כשמייקה היה במצב חמור, קנוואסר שאלה סוף סוף את הרופא לגבי התוסף בחלב של התאומים. "הם קראו לזה 'מחזק' לחלב אם. הנחתי שיש בזה כל מיני ויטמינים לא מזיקים, או משהו. לא היה לי מושג מה זה", היא אומרת. "אז שאלתי, 'מה זה החומר הזה? אתה יכול להראות לי אותו?'". הם הראו לה בקבוק של פורמולה.

אחרי שחיפשה באינטרנט בשעות הקטנות של הלילה, קנוואסר מצאה חומר 'מחזק' שעשוי מחלב אם ושכנעה את הרופאים של מייקה לעבור אליו אחרי שבועיים עם הפורמולה, אבל גופו הזעיר כבר ניזוק יותר מדי. בגיל אחד עשר חודשים, לאחר שבילה עשרה מהם בטיפול נמרץ, מת מייקה מסיבוכים של דלקת מעי נמקית. אחיו של מייקה, זאכרי, קיבל גם הוא פורמולה כשהיה בפגיה, וכעת הוא כבר בן שלוש, בריא ופורח. ובכל זאת, קנוואסר לא מצליחה להשתחרר מהפחד שהפורמולה אחראית למותו של מייקה, למרות שאין דרך לדעת זאת בוודאות. לפי הסטטיסטיקות היה למייקה סיכוי טוב יותר לשרוד לו היה ניזון מחלב אם בלבד, ללא פורמולה. אבל כשחלב האם לא מספק את התזונה הנדרשת לתינוק חלש, ישנו פיתוי גדול לפנות לפורמולה במקום למצוא מקור נוסף לחלב אם. ישנם כיום יותר ויותר מקורות לתרומת חלב אם, אך האם תהיה לנו אי פעם די אספקה לכל התינוקות שזקוקים לעזרה?

בנק חלב אם

שטף ההורמונים שעוזר לאישה ללדת מאותת גם לגופהּ להתחיל להפיק חלב. כשהתינוק מוצץ את פטמתה הוא מעודד את שחרור ההורמון פרולקטין, שמאותת לגוף האֵם להפיק עוד חלב. ובכל זאת, עלולים לחלוף כמה ימים עד שהחלב יוצא. אצל אימהות טריות, נשים שעברו ניתוח קיסרי ואימהות לפגים, אספקת החלב עלולה להתחיל מאוחר. לעומת זאת, אימהות עשויות גם להפיק יותר חלב משדרוש לתינוק, בייחוד אם הן משתמשות במשאבה חשמלית. כך יכולות נשים מסוימות לחלוק את החלב העודף שהילד שלהן לא זקוק לו.

שיתוף חלב אם אינו תופעה חדשה. נשים עושות זאת כבר אלפי שנים – מיניקות בעצמן ילדים רעבים של חברים או קרובי משפחה. בעבר, נשים היו מעודדות את החלב שלהן לצאת בעזרת היד וממלאות סירים או צנצנות כדי לתת למשפחות במצוקה. ומיניקות, שלעתים קרובות היו נשים עניות או שפחות, נהגו לתת חלב לילדי עשירים, גם אם הן עשו זאת על חשבון היכולת להיניק את ילדיהן. בתחילת המאה ה-20 החלו בתי חולים וארגוני צדקה להקפיא ולאחסן חלב אם עבור תינוקות חולים.

בעבר, נשים היו מעודדות את החלב שלהן לצאת בעזרת היד וממלאות סירים או צנצנות כדי לתת למשפחות במצוקה. ומיניקות, שלעתים קרובות היו נשים עניות או שפחות, נהגו לתת חלב לילדי עשירים

בצפון אמריקה יש כיום 19 בנקי חלב אם, ותשעה נוספים ייפתחו בקרוב. התאחדות בנקי חלב האם של צפון אמריקה, שעוזרת בתפעול והסמכת הבנקים האלה, הפיצה בשנת 2000 קרוב ל-12,000 ליטרים של חלב אם מפוסטר שהתקבל בתרומות. ב-2014 היא כבר הפיצה יותר מ-112,000 ליטר. ג'ון הונמן, מנהל ההתאחדות, אומר שהצמיחה נובעת מהעלייה במודעות לתועלות הבריאותיות של חלב אם מחד גיסא, ומהעלייה במספר הפגים הזקוקים לו נואשות מאידך גיסא. "יותר אנשים מבינים עד כמה תרומה של חלב אם מפוסטר יכולה להועיל לילד", אומר הונמן. "אנחנו הגשר שעוזר לילד להגיע מרגע הלידה עד לרגע שבו אימו מסוגלת להתחיל להיניק... הרי כולנו מכירים את יתרונות ההנקה".

החלב של אימהות לפגים עשיר יותר בחלבון ובשומן. אישה צמחונית עשויה להפיק חלב בעל ערכים תזונתיים שונים מאשר אישה שאוכלת בשר

תכונותיו של חלב האם משתנות מאישה לאישה. החלב של אימהות לפגים עשיר יותר בחלבון ובשומן. אישה צמחונית עשויה להפיק חלב בעל ערכים תזונתיים שונים מאשר אישה שאוכלת בשר. בנוסף, ככל שהתינוק גדל, חלב האם נעשה עשיר פחות בחומרי מזון. אך למרות שחלב אם המתקבל בתרומה אינו זהה לחלב שמפיקה אימו של התינוק בעצמה, אך בהיותו חלב אם, יש לו עדיין יתרונות רבים והוא מעביר לילד נוגדנים יקרי ערך שיגנו עליו מפני מחלות.
ישנם הורים שלא חשים בנוח לתת לילדיהם חלב מאישה זרה, אבל נאונטולוגים רבים מציגים את העניין בצורה פשוטה הרבה יותר. "אנחנו אומרים להם שהחלב הוא תרופה", אומרת איימי הייר, נאונטולוגית בבית החולים לילדים של טקסס, השוכן ביוסטון.

השבועות האחרונים להיריון הם תקופה עמוסה. לא רק שהעובר ממשיך לגדול, אלא שמערכות האיברים מבשילות במהירות. המוח, הריאות, הקיבה והמעיים מסיימים כולם להתפתח בשלב מאוחר. לא מפתיע, אם כן, שפגים מתקשים, לעתים קרובות, בכל הקשור להתפתחות המוח, נשימה ועיכול מזון. לפגים רבים, ובייחוד לאלה שנולדים עד שבוע 32, יש צינור עיכול דקיק ושברירי כמו נייר טואלט, ולכן הם פגיעים במיוחד למחלות כמו דלקת מעי נמקית.
דלקת המעי הנמקית הוגדרה לראשונה ב-1965. מאז חלפו 50 שנה והחוקרים עדיין לא יודעים ממש מה גורם לה. מארק אנדרווד, נאונטולוג מאוניברסיטת קליפורניה בדייוויס ומומחה מוביל לחקר המחלה הזו, חושב שהיא נגרמת מהאינטראקציה בין חיידקי מעיים רגילים ומערכת החיסון של הפג, שעוד לא התפתחה דיה.

כבר בלידה עצמה מתחילים חיידקים מהעולם שסביבו להתיישב על עורו ומעיו. רוב החיידקים האלה אינם גורמים למחלות - הם ניטרליים, ואף מועילים. לתינוקות יונקים יש מגוון רחב יתר של חיידקי מעיים מאשר תינוקות שאוכלים פורמולה; חוקרים חושבים שחלב האם עוזר לבלום זיהומים מזיקים. לאור פגיעותה של מערכת העיכול של הפגים, גם כמות קטנה של חיידקים מסוכנים עלולה לגרום מחלות כמו דלקת מעי נמקית.

אך אין די בחיידקים לבדם. נראה כי מה שגורם את הנזק הרב ביותר למערכת העיכול של תינוק הסובל מדלקת מעי נמקית, הוא מערכת החיסון של התינוק עצמו. אנדרווד סייע בגילוי התופעה הזאת כשחקר את אחד ההיבטים המוזרים של המחלה. הוא הראה כי ככל שהפג נולד מוקדם יותר, כך הוא מפתח את המחלה בגיל מאוחר יותר. אצל תינוקות שנולדים לאחר כ-24 שבועות היריון, רמת הסיכון היא הגבוהה ביותר בגיל שישה שבועות, אבל אצל תינוקות שנולדים סביב שבוע 29 או 30, הסיכון הגבוה ביותר הוא בגיל שבועיים או שלושה שבועות. חישוב מהיר מראה שתקופת הסיכון הגבוה ביותר היא כשהפג מגיע לשלב המקביל ל-30-32 שבועות היריון – הגיל שבו מייקה קנוואסר חלה.

תינוקת שנולדה בשבוע 26 ושישה ימים, במשקל 990 גרם. צילום: סי ג׳איוז

תינוקת שנולדה בשבוע 26 ושישה ימים, במשקל 990 גרם. צילום: סי ג׳איוז

לפגים שנולדים מוקדם מאוד – לפני שבוע 30 – אין תגובה חיסונית ראויה לשמה. אבל ברגע שתינוק חוצה את סף 33-32 השבועות מאז תחילת ההיריון, מערכת החיסון כבר מפותחת מספיק כדי להגיב לפתוגנים, ואף לכבות את התגובה כשהסכנה חלפה. אך בתקופה שבין לבין, מערכת החיסון עדיין אינה מפותחת די הצורך. אנדרווד חושב שלפגים בגילאים אלה אין את היכולת לכבות את המתקפה של מערכת החיסון על חיידקי המעיים.

חלב האם מסייע למערכות חיסון בלתי מפותחות, אומרים הייר ואנדרווד. מלבד מים, שומן ולקטוז (שלושת הרכיבים העיקריים בחלב האם) הוא מכיל חומרים נוספים, כגון נוגדנים, שמסייעים להילחם במחלות, ואוליגוסכרידים – המזון האהוב על חלק גדול מחיידקי המעיים

חלב האם מסייע למערכות חיסון בלתי מפותחות, אומרים הייר ואנדרווד. מלבד מים, שומן ולקטוז (שלושת הרכיבים העיקריים בחלב האם) הוא מכיל חומרים נוספים רבים, כגון נוגדנים, שמסייעים למלחמה במחלות. הוא מכיל גם אוליגוסכרידים – התינוק לא מסוגל לעכל אותם, אבל הם המזון האהוב על חלק גדול מחיידקי המעיים. אם המעיים מכילים חיידקים בריאים רבים, לא נשאר מקום לחיידקים מזיקים. רכיב נוסף בחלב אם הוא לקטופרין, שקושר ברזל בחוזקה וכך מונע אותו מחיידקים מסוכנים שזקוקים לו כדי לשרוד. בקיצור, חלב האם יוצר את סביבת המעי האופטימלית, בייחוד עבור פגים. עם זאת, מציין אנדרווד, חלב אם אינו מושלם עבור פגים. "למרבה הצער, לפגים יש קיבולת מוגבלת, וכמות חומרי המזון בחלב האם אינה מותאמת להם. לכן אנו יודעים בבירור שקצב הגדילה [של פגים קטנים] שמקבלים חלב אם בלתי מחוזק הוא אטי יותר מקצב הגדילה של פגים שמקבלים חלב מחוזק, וזה משפיע גם על התפתחות המוח", הוא אומר.

ניסויים שנערכו בשנות ה-80 וה-90 והשוו בין חלב אם לפורמולה מצאו שפגים גדלים טוב יותר עם פורמולה כי יש בה יותר קלוריות מאשר חלב אם. לאחרונה החלו פגיות לחזק חלב אם כדי להבטיח שהפגים יקבלו את חומרי המזון שהם צריכים כדי לצמוח ולהתפתח, ובה בעת יהנו גם מיתרונותיו של חלב האם. "אם לא מתמקדים בתזונה ונותנים להם את כמויות החלבון המתאימות, הם מאבדים אותו במהירות... התוספים לחלב האם מאפשרים לנו לתת רמות גבוהות של חלבון", אומרת הייר. "אנחנו יודעים שבחלב אם יש נוגדנים, גורמים חיסוניים; אבל למרות שחלב מתרומות הוא מפוסטר ומכיל פחות נוגדנים, בכל זאת יש בו לא מעט גורמים חיסוניים מהסוג הזה".

המלאך בפגיה

אנג'ל עובדת בקומה הרביעית של בניין רב-קומות ישן עשוי לבנים, בקצה של מסדרון אפלולי וצר. החלונות במשרדה משקיפים על חצר ירוקה שבה רופאים ואנשי צוות אחרים מתרוצצים בחלוקים לבנים ומדי חדר ניתוח. הרעש שאנג'ל מפיקה בעבודתה רב כל כך שקשה לנהל שיחה בחדר. אנג'ל היא תיבה כסופה רחבה, בגובה המותניים. ליתר דיוק, אנג'ל היא מכשיר לפסטור חלב, בעלות של 100,000 דולר, שיובא מאנגליה לנורפוק, וירג'יניה. בבנק החלב החדש ביותר בארצות הברית, השוכן בבית חולים בשם Children's Hospital for the King's Daughters, אנג'ל מחטאת יותר מ-59 ליטר חלב מדי שבוע.

אשלין בייקר, מנהלת בנק החלב של בית החולים, היא זו שהעניקה לאנג'ל (בעברית: מלאך) את שם החיבה שלה כי היא הורגת חיידקים קטלניים שעלולים להימצא בחלב המתקבל בתרומות, וכך ממלאת תפקיד מהותי בתהליך העברת החלב מאימהות תורמות אל תינוקות בבתי החולים. התוֹרמות יכולות להביא את החלב שלהן אישית או להקפיא אותו ולשלוח במכל קירור ללא עלות. "יש לנו הרבה אימהות [המשרתות בצבא] שבאות במגפי קרב ומדים והן מקבלות הרבה תמיכה ועובדות קשה ומביאות לנו הרבה חלב", אומרת בייקר. "אבל יש לנו תורמים מהחוף המזרחי כולו. זה מדהים בעיניי".

כדי לאזן את התוכן התזונתי של החלב ולמקסם את כמות הנוגדנים שהתינוקות העדינים מקבלים, בייקר מקבצת יחד חלב של חמש אימהות לפני שהיא מחממת אותו לטמפרטורה של 62.5 מעלות צלזיוס בתוך אנג'ל. לאחר מכן החלב מוקפא, וכך אפשר לאחסן אותו עד שנה בבקבוקים. מנה של אונקיה אחת (קרוב ל-30 מיליליטר) מספקת ארבע הזנות לתינוק בפגיה.

סטפני לוורט, אם תושבת האזור, היא התורמת הגדולה ביותר של הבנק – היא סיפקה יותר מ-320 ליטר של חלב שבתה, קנדי, לא הייתה צריכה

הרעיון להקמת בנק החלב הזה נולד ב-2012. בהצהרה של האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים נכתב: "כל הפגים זקוקים לחלב אם. החלב הזה, בין שהוא טרי ובין שהוא מוקפא, צריך להיות המרכיב המרכזי בתפריט הפג, ועליו להיות מחוזק בתוספים המתאימים לתינוק שנולד במשקל הנמוך מ-1.5 קילוגרם. אם אמו של התינוק לא מצליחה להפיק חלב גם לאחר שקיבלה סיוע ניכר, יש להשתמש בחלב מפוסטר מתרומה".

זמן קצר לאחר שבייקר קראה את ההצהרה הזו מת בזרועותיה תינוק שנולד בשבוע 27 ממחלה שחלב אם היה עשוי לעזור למנוע. היא עצמה הייתה בשבוע ה-27 להיריון באותו זמן. "ידעתי שהגיע הזמן לפעול", היא אומרת. בייקר והפגיה התחילו לעבוד עם בנק החלב הקרוב ביותר – השוכן בריילי, צפון קליפורניה, מרחק שלוש שעות נסיעה לכיוון דרום-מערב. זמן לא רב לאחר מכן, חברי מועצת המנהלים של בית החולים ביקשו ממנה להציג בפניהם את הפרוטוקול החדש, וכמה ימים אחר כך הם אמרו שישקיעו חצי מיליון דולר בבניית בנק חלב. תוך 15 חודשים בלבד הוא כבר החל לפעול תחת ניהולה של בייקר.

סטפני לוורט, אם תושבת האזור, היא התורמת הגדולה ביותר של הבנק – היא סיפקה יותר מ-320 ליטר של חלב שבתה, קנדי, לא הייתה צריכה. "זה יוצא קרוב ל-50,000 הזנות", היא אומרת. "אני מתרגשת רק מעצם המחשבה". היה קל יחסית להתקבל כתורמת. התאחדות בנקי חלב האדם של צפון אמריקה דורשת מכל התורמות למלא שאלון של סגנון חיים הכולל שאלות לגבי התרופות והתוספים התזונתיים שהאם נוטלת ולגבי הרגלי העישון שלה. התורמות עוברות בדיקות דם כדי לזהות מחלות שעלולות לעבור דרך חלב אם, כגון HIV וצהבת B. לבסוף היה על לוורט לקבל מהרופאים של קנדי ושלה אישורים המעידים על בריאותן התקינה. לאחר מכן היא יכלה להתחיל לתרום חלב שיזין תינוקות חלשים עד שאימהותיהם יוכלו לספק אותו בעצמן.

הייר, הנאונטולוגית האחראית לנושא התזונה בפגיית בית החולים לילדים של טקסס, שמה לב שכאשר בית החולים עבר לתפריטים המבוססים על חלב אם בלבד, התינוקות נותקו מצינורות ההזנה מהר יותר וחזרו הביתה מוקדם יותר. גם בקרב פגים שקיבלו חלב אם בלבד, מאמהותיהן או מתורמות, ירד הסיכון למוות מכמה גורמים שונים.

אך הדבר שעודד אותה יותר מכול היה הירידה הדרמטית במספר התינוקות שחלו בדלקת מעי נמקית. בפגיה שלה, שיעור דלקת המעי הנמקית בקרב תינוקות בעלי משקל לידה נמוך צנח מעשרה אחוזים (הממוצע בארצות הברית) לשני אחוזים בלבד. "יש מחקרים שמראים כי תינוקות מתפתחים בצורה מסוימת כשהם עדיין ברחם... האתגר הוא לחקות את צורת ההתפתחות הזאת ולעשות כמיטב יכולתנו להזין את התינוק כאילו הוא עדיין בפנים", אומרת הייר. "התינוקות האלה לא מקבלים פורמולה, הם לא מקבלים חלבון חלב פרה, והם מגיעים לתוצאות מדהימות. הם בריאים יותר. יש להם פחות זיהומים. הם גדלים טוב יותר".

עוד ועוד בנקי חלב מסחריים נפתחים, ואת החלב אפשר גם למכור ולקנות באינטרנט שפעמים רבות יש מעט מאד פיקוח על איכותו, אם בכלל

זה נראה פשוט למדי. יש תינוקות הזקוקים לחלב אם שאמם לא מסוגלת להפיק; אימהות אחרות מפיקות יותר ממה שילדיהן צריכים; בנקי חלב האם לוקחים את העודף ונותנים אותו למי שזקוק לחלב אם. אך בשעה שיותר ויותר הורים ובתי חולים מעוניינים להשתמש בתרומות חלב אם מפוסטרות, הבנקים של התאחדות צפון אמריקה נקלעו למחסור בהיצע. עוד ועוד בנקי חלב מסחריים נפתחים, ואת החלב אפשר גם למכור ולקנות באינטרנט שפעמים רבות יש מעט מאד פיקוח על איכותו, אם בכלל. העסק נעשה מסובך הרבה יותר משיתוף חלב בין קרובות משפחה.

ב-2015 פרסמה שרה קַיים (Keim), אפידמיולוגית מאוניברסיטת אוהיו סטייט, ניתוח של 102 דגימות חלב אם שהיא רכשה ברשת. ב-11 מתוכן היו כמויות משמעותיות של חלב פרה. "זה מדאיג", היא אומרת. "היקף הבעיה הפתיע אותנו". היא מוסיפה כי ברגע שכסף נכנס לסיפור, עולה הסיכוי שהמוכרים ידללו את חלב האם כדי להגדיל רווחים. יתרה מזו, האם התשלום על תרומת חלב משנה את אופיה של מערכת היחסים בין הנשים המעורבות בעסקה?

ב-2011, אפריקן מוּן, אז בת 32, כמעט נעצרה בגין הנקה באוטובוס עירוני בדטרויט. מה שהכעיס אותה יותר מכול לא הייתה פנייתו של הנהג למשטרה, אלא התגובות שהיא קיבלה מאימהות אחרות: "קיבלתי מיילים מאנשים שאמרו לי איזו אמא נוראית אני שרציתי להיניק ושעשיתי את זה בפומבי", היא אומרת. "הרבה מאוד אנשים הופתעו לשמוע שאישה שחורה בכלל מיניקה. הם לא ידעו שאנחנו עדיין עושות את זה".

נכון שבארצות הברית פחות אימהות שחורות מיניקות מאשר לבנות והיספניות – 59 אחוז מהשחורות לעומת 75 אחוז מהלבנות ו-80 אחוז מההיספניות. בדטרויט 40 אחוז מהאימהות בלבד מתכננות להיניק את ילדיהן לפני הלידה. מוּן, בנחישותה לשנות זאת, הקימה את הארגון Breastfeeding Mothers Unite המנסה להסביר לנשים שחורות בדטרויט את יתרונות ההנקה כדי להעלות את שיעור המיניקות.

ואז היא גילתה יוזמה חדשה של חברה בשם Medolac.
בסוף 2014 החל שיתוף פעולה בין Medolac, המבוססת באורגון, לבין ה-Clinton Global Initiative, שמטרתו לפנות לאימהות עניות מדטרויט ולשלם להן דולר על כל אונקיה של חלב אם שיתרמו. אמנם מטרת התשלומים הייתה לפצות את הנשים האלה על הזמן והמאמץ שהשקיעו, אך נראה שההיגיון בבסיס התוכנית אמר שאם נשים בעלות הכנסה מוגבלת יוכלו להרוויח כסף מהחלב שלהן, חלק גדול יותר מהן יניק את ילדיהן, ולו כדי להמשיך להפיק חלב.
מון הזדעקה. ההנחה שההזדמנות להרוויח כסף מתרומות חלב תעודד אימהות עניות להיניק את ילדיהן נראתה לה "אבסורדית".

שיעור ההנקה בדטרויט נמוך, ושיעור תמותת התינוקות בה הוא מהגבוהים בארה"ב (15 מכל 1,000 ילדים בדטרויט מתים לפני שהגיעו לגיל שנה)

"אם אני מיניקה אבל לא מצליחה לשלם את חשבון החשמל שלי או שכר הדירה או חשבון המים, ואני יודעת שאני יכולה למכור את החלב שלי לחברה הזאת ואז לשלם את החשבונות, אז מן הסתם זה מה שאני אעשה", היא אומרת. "אני אמכור את החלב שלי כדי לשלם את החשבונות, ואף טיפה מהחלב הזה לא תגיע לילד שלי". שיעור ההנקה בדטרויט נמוך, ושיעור תמותת התינוקות בה הוא מהגבוהים בארה"ב (15 מכל 1,000 ילדים בדטרויט מתים לפני שהגיעו לגיל שנה), ומון אומרת שהעיר זקוקה נואשות לחלב אם. בנוסף, המהלך של Medolac העלה במוחה אסוציאציה קשה: שפחות שחורות נהגו לשמש כמיניקות לילדים לבנים, ולכן לא יכלו לספק חלב לילדים שלהן. "זו העבדות שמרימה שוב את ראשה", היא אומרת.

אם מניקה את התינוק שלה, מאת סטניסלב ויספיאנסקי, 1902.

אם מניקה את התינוק שלה, מאת סטניסלב ויספיאנסקי, 1902.

רבקה קוקלה (Kukla), פילוסופית וביואתיקנית מאוניברסיטת ג'ורג'טאון, אומרת כי למרות שחלק מהטקטיקות שהחברות המסחריות מיישמות נראות נצלניות, אין שום דבר בלתי מוסרי במהותו באישה שמוכרת את החלב שלה. "יש הבדל בין הדברים שאדם עושה מתוך מצוקה כלכלית לבין הדברים שהוא עושה כבחירה פרטית של איכות חיים", היא אומרת.
זוהי גם הבחירה של אנדריאה שורט, אֵם בת 33 מאזור דטרויט. היא היניקה את בנה הראשון, ג'יידן, ללא בעיות, אך כשבתה ג'והאנה נולדה, היא לא הסכימה לינוק. אז שורט החלה לשאוב כדי להיניק אותה בחלב אם מבקבוק. אך תוך זמן קצר שאבה שורט יותר מן הדרוש, ולא נותר לה עוד מקום במקפיא. ואז היא גילתה ש-Medolac מעוניינת לקנות.

במשך כמה חודשים מכרה שורט קרוב ל-150 ליטר של חלב וכך סיפקה למשפחתה הצעירה הכנסה חיונית. אף על פי ששורט ובעלה, ג'ונתן, עובדים שניהם במשרה מלאה (היא בבית חולים, הוא ככבאי), המשפחה זקוקה לקצבאות מתוכנית “Women, Infants and Children” הממשלתית כדי לגמור את החודש. בעזרת חלק מהכסף מ-Medolac קנתה שורט נדנדה למרפסת הגדולה שבקדמת הבית כדי שלילדים יהיה מקום בטוח לשחק בו.
"שמחתי מאוד על הכסף וההזדמנות שקיבלתי", היא אומרת. שורט, שמוצאה מעורב, אומרת שהיא מייצגת את קהל היעד של Medolac ומתרעמת לשמוע כי אנשים מסוימים רומזים שמכירת חלב האם באה על חשבון ילדיהן של המוכרות. "הילדים שלי תמיד במקום הראשון", היא אומרת. "תמיד".

אבל ברגע שמון שמעה על התוכנית של Medolac היא חברה לעמותות מקומיות נוספות, כולל התאחדות האימהות השחורות המיניקות, והחלה לשתף כמה שיותר מידע ברשת. נשים מכל המדינה כתבו לה וחתמו על מכתב פתוח ל-Medolac, שבו הן שואלות כיצד אימהות שמשלמות על חלב האם יוכלו להבטיח שמספר רב יותר של ילדים מקומיים יונקו גם הם.
בחברת Medolac, המגדירה את עצמה כ"תאגיד לרווחת הציבור", נבהלו מהמהומה שקמה. דאג הוקינס סמנכ"ל יחסי הציבור הבכיר של החברה, אומר שבכל שנותיו בעבודה עבור עמותות וחברות מסחריות, הוא מעולם לא ראה דבר כזה. "חברנו לארגונים מקומיים", הוא מסביר. "אלה שלא שותפו בעסק חטפו קריזה, כמו שאומרים. הם הרעילו את הסביבה", הוא מוסיף, ואומר שהתגובה "אירציונלית לחלוטין".

תשעה ימים לאחר שהמכתב הפתוח פורסם, Medolac ביטלה את תוכניותיה בפתאומיות.
אריקה גייס, הנציגה האזורית בבית הנבחרים של מישיגן, ניסחה מאז הצעת חוק שמגדירה קווים מנחים לחברות שרוצות לרכוש חלב אם. ההצעה שלה דורשת שכל החלב שנאסף יפוסטר, ייבדק ויגיע בראש ובראשונה לתינוקות שזקוקים לו יותר מכול. היא קובעת גם שהנשים התורמות יקבלו סיוע והדרכה בכל הקשור להנקה. אם הן מיניקות גם בבית, התינוק שלהן חייב לקבל די חלב אם לפני שהחלב העודף יימכר. "לא הייתי רוצה שתיווצר מערכת שבה גורמים מסוימים יוכלו להפוך אימהות לספקיות חלב מטעמם", אומרת גייס.

תרומות דם ורקמות מבוססות על אלטרואיזם בלבד; רבים חושבים שיש לעשות את אותו הדבר עם תרומות חלב אם. ג'ון הונמן אומר שהתאחדות בנקי חלב האם של צפון אמריקה לא חושבת שראוי למסחר את תרומות החלב, ושהמערכת היא במיטבה כשהאימהות שקיבלו תרומות חלב מחליטות לתרום בתמורה. "אם אנו רוצים להיות נאמנים לצרכיה של הקהילה, עלינו ליצור מצב שבו הביקוש מקושר תמיד להיצע, כי אז נוצר מעגל מושלם", הוא אומר. "אימהות צריכות לתת, ילדים צריכים לקבל".

מאמר זה התפרסם באלכסון ב על־ידי קארי ארנולד, Mosaic.
§ מאמר | # בריאות
- דימוי שערגבר מאכיל תינוק. צילום: גטי איגמ׳ס


תגובות פייסבוק