משמרת הלילה

בכלכלה הגלובלית של ימינו גובר הביקוש לעבודה מסביב לשעון. ההשלכות הפסיכולוגיות והפיזיות של לילות לבנים רצופים עלולות להיות קטסטרופליות
X זמן קריאה משוער: רבע שעה

ליום הולדתה ה-35 ואל בַּרְנס לא ביקשה ארנק חדש, וגם לא ארוחת ערב במסעדה האהובה עליה. היא רק רצתה שמישהו יישאר איתה ער בלילה. במסגרת עבודתה כמנקה בתיכון מקומי בארצות הברית, ברנס מתייצבת לעבודה ב-22:15 בערב ומסיימת את המשמרת ב-6:30 בבוקר. ברוב הלילות היא לא פוגשת נפש חיה בשעה שהיא שואבת אבק, שוטפת רצפות, מקרצפת אסלות ומרוקנת פחים. במהלך היום, כשרוב האנשים חוגגים את ימי ההולדת שלהם, בארנס ישנה. בתה בת ה-14, ג'ן, התנדבה להישאר עם אימה מאוחר ככל שתוכל באותו לילה, וברנס התרגשה. "כשעובדים בשעות האלה אין הרבה חברים," היא אומרת. "אף אחד לא רוצה לשבת ולדבר איתך בשתיים בלילה. זה מאוד בודד."

אין הרבה מקומות שפתוחים בלילה בעיירה השקטה שבה גרה ברנס עם בעלה, בתה ובנה. באחת בלילה ביום הולדתה נכנסו ברנס ובתה למכולת הפתוחה 24 שעות ביממה כדי לקנות חטיפים. מכיוון שהן היו היחידות בחנות, הן הפכו אותה למגרש המשחקים הפרטי שלהן. ברנס צעקה מעבר לשתי שורות מדפים: "ג'ן, מצאתי את הנאצ'וס!" הן רצו לאורך המקררים כי הם היו מוארים בנורות רגישות לתנועה; ג'ן עמדה על עגלת הקניות, זרועותיה באוויר, ושרה בקולי קולות את שיר הנושא של "טיטניק". "יש בחנות חופש מסוים בשתיים בלילה, כשכל שאר האנשים ישנים בבית," אומרת ברנס. "זה היה יום ההולדת הטוב ביותר שלי בשנים האחרונות כי מישהו בילה איתי. הרגשתי פחות בודדה בעולם."

ברנס עבדה אז במשמרות לילה כבר ארבע שנים. לפני כן היא עבדה ב"משמרת השנייה," שנמשכת מ-15:00 אחר הצהריים עד 23:00 בלילה. היא העדיפה לסיים לפני חצות וללכת לישון כשבחוץ חושך, במקום לנהוג הביתה מהעבודה בדיוק כשמתחילים לשמוע את הצרצרים. אבל היא הרגישה שהיא בקושי רואה את הילדים שלה. ברנס יצאה לעבודה בשתיים וחצי, בדיוק כשהם חזרו מבית הספר. כשהתפנתה משרה במשמרת הלילה היא קפצה על ההזדמנות. השעות נראו לה מושלמות: היא תגיע הביתה לפני שהילדים יוצאים ללימודים, תבלה איתם מעט זמן, תישן כשהם בבית הספר ותתעורר כשהם חוזרים. היא ידעה שיהיה עליה להסתגל אבל אמרה לעצמה שהמחיר שווה את זה; היא רצתה ללכת לכל משחק כדורגל ולכל רסיטל.

26 אחוז מעובדי משמרת הלילה בוחרים בשעות העבודה האלה בגלל אילוצים של טיפול בילדים. רבים מהם נותרים בתחתית הסולם הכלכלי

אבל הגוף שלה לא הגיב היטב לשינויים בלוח הזמנים. היא חיה בג'ט לג תמידי. יום אחד, כשחזרה הביתה מהעבודה, בעלה אמר לה שיש דליפה קטנה בצינור במרתף, ושכדאי שהיא תקרא לשרברב. ברנס הנהנה. מאוחר יותר, כשהתעוררה, בעלה שאלה מתי השרברב מגיע, והיא השתוממה; היא אפילו לא זכרה את השיחה.

כל אחד יודע איך מרגישים כשצריך לצלוח יום שלם אחרי לילה של שינה רעה. אבל דמיינו כיצד תרגישו אם תאלצו לעבוד כל הלילה ואז לנסות להירדם לאור יום, כשמכסחות דשא מתחילות לעבוד, הכלים מרשרשים במטבח ובני המשפחה מסתובבים ברחבי הבית. כשאתם עובדים במשמרת לילה, אתם לא רק מפסידים שעות שינה. "אתם נלחמים בשעון הביולוגי של הגוף שלכם," אומר דייוויד באלארד (Ballard), מנהל המרכז למצוינות ארגונית והתוכנית לבריאות פסיכולוגית במקום העבודה של האגודה האמריקאית לפסיכולוגיה. הגוף מתבלבל, הוא אומר. בני אדם מתוכנתים לנוח בלילה ולקום מלאי מרץ. "העדר שינה מייצר לחץ רב אצל עובדי משמרת הלילה," אומר באלארד. בנוסף, לעבודה בלילה יש היבט שאינו מובן מאליו אך מזיק לנו באותה מידה: הנטל הרגשי. "כשאתם עובדים בלילה, אתם מנותקים מהחברים והמשפחה, אין לכם תמיכה חברתית רבה והתזונה שלכם עלולה להיפגע. כשעובדי היום חוזרים הביתה, הם עושים כל מיני דברים כדי לשחרר לחץ, כמו לאכול בחוץ או לשתות עם חבר. אבל מי שחוזר הביתה ממשמרת הלילה מאבד את ההזדמנויות האלה. הוא צובר לחצים נוספים אך יש לו פחות דרכים להתמודד איתם."

לפי הנתונים העדכניים ביותר מהלשכה לסטטיסטיקה תעסוקתית, כמעט 15 מיליון אמריקאים עובדים במשמרות לילה, והנתון הזה רק ילך ויגדל. בכלכלה הגלובלית של ימינו, רבים מאיתנו חיים במרחק נסיעה ממכולת שפתוחה 24 שעות. טייסים, אחיות, רופאים – אפילו שרתים כמו ברנס – עובדים בלילה זה זמן רב, אבל כיום, האינטרנט (בייחוד בגלל תהליך הגלובליזציה שעוברים שירותים שונים) מייצר ביקוש רב יותר לעבודה לילית – ממומחי IT המנטרים את פעולתן של תוכנות ועד למאבטחים השומרים על משרדי ה-IT. כל זה מייצר ביקוש רב יותר לעבודה מסביב לשעון.

עובדים מסכימים לעבוד בלילה מכמה סיבות. "זאת הייתה העבודה היחידה שהצלחתי להשיג," אומרת טרייסי ג'ונס, שבשנה האחרונה עבדה לא מעט בלילות כמזכירה זמנית במפעלים שונים במילווקי. "כשצריך לשלם חשבונות, אי אפשר להיות בררן." היא נוסעת חצי שעה באוטובוס כדי לעבוד מ-23:00 עד 07:00. "אחרי ארבע בלילה אני ממש ישנה בעמידה, אבל עבודה זאת עבודה," היא אומרת. סחרן מוול סטריט מספר שהוא עובד בלילות במשך שלוש שנים כדי להרשים את הממונים עליו בחברה גדולה: "שנאתי את זה – החיים שלי היו הפוכים – אבל ידעתי שאני לומד הרבה על העבודה מול לקוחות חשובים." מישל טאם, רוקחת לילית בבית חולים בסן פרנסיסקו מעריכה את האוטונומיה שיש לך בלילה. היא עובדת מ-19:00 עד 07:00 במשך שבעה ימים, ואז מקבלת שבעה ימי חופש.

לפי מחקר משותף של המרכז לחקיקה בנושא בית-עבודה באוניברסיטת קליפורניה והמרכז לקדמה אמריקאית, 26 אחוז מעובדי משמרת הלילה בוחרים בשעות העבודה האלה בגלל אילוצים של טיפול בילדים. רבים מהם נותרים בתחתית הסולם הכלכלי. בספרה Working in a 24/7 Economy דיווחה הרייט פרסר, סוציולוגית מאוניברסיטת מרילנד, שאצל 68 אחוז מהזוגות שמרוויחים בשתי הכנסות פחות מ-50,000 דולר לשנה, ושיש להם ילדים מתחת לגיל חמש, אחד מבני הזוג עובד בלוח זמנים בלתי שגרתי.

לנשים שעובדות במשמרות לילה יש סיכוי מוגבר של 49 אחוז להיות מאובחנות כחולות בסרטן שחלות משלב ראשון. אמנם אף אחד לא בטוח מה הסיבה לכך, אך משערים כי הירידה ברמות ההורמון מלטונין מסכנת את העובדות

ברמה הגופנית, ההשלכות הבריאותיות ארוכות הטווח של העבודה בלילה מתועדות היטב. ב-2007 דיווחה הסוכנות הבינלאומית למחקר הסרטן של ארגון הבריאות העולמי שהעבודה במשמרות היא "ככל הנראה קרצינוגן." חוקרים מהמרכז לחקר הסרטן ע"ש פרד האצ'ינסון בסיאטל גילו שלנשים שעובדות במשמרות לילה יש סיכוי מוגבר של 49 אחוז להיות מאובחנות כחולות בסרטן שחלות משלב ראשון. אמנם אף אחד לא בטוח מה הסיבה לכך, אך משערים כי הירידה ברמות ההורמון מלטונין מסכנת את העובדות. ייצור המלטונין מתרחש בדרך כלל בלילה ונפגע באור מלאכותי. המלטונין מווסת את ההורמונים בבלוטת יותר המוח ובשחלה, כולל אסטרוגן. רמות גבוהות של אסטרוגן מקושרות לעלייה בסיכון לסרטן באיברי הרבייה. מעניין לציין שאצל נשים העובדות במשמרות ומתארות את עצמן כ"טיפוס לילי," התגלו שיעורים נמוכים יותר של סרטן השחלות. ממצא זה מעיד על כך שלנשים שמסתנכרנות היטב עם עבודת משמרות יש סיכוי נמוך יותר לחלות במחלה זו. מחקר מ-2012 שהתפרסם ב- American Journal of Epidemiology דיווח שלגברים שעובדים בלילות יש סיכוי גדול פי שלושה מהעובדים ביום לחלות בסרטן הערמונית. השיבושים המתמשכים בשעון הביולוגי מקושרים גם למחלות לב וכלי דם, השמנת יתר, בעיות עיכול וסוכרת. אחד המחקרים בנושא הראה שלשוטרים שעובדים בלילה יש סיכוי רב יותר לחלות במחלות לב. לנהגי משאיות שעובדים בלילה יש סיכוי רב יותר לחלות ביתר לחץ דם ובמחלות לב.

אסון צ'רנוביל התרחש בזמן משמרת הלילה. בצילום "היער האדום", כ-4 קילומטרים של יערות מסביב לעיירה שנפגעו מקרינה. צילום: טים סוס

אסון צ'רנוביל התרחש בזמן משמרת הלילה. בצילום "היער האדום", כ-4 קילומטרים של יערות מסביב לעיירה שנפגעו מקרינה. צילום: טים סוס

הרופא האלון אבידן, מנהל מרכז השינה של UCLA, אומר שלא מעט עובדי משמרות מפתחים בעיות פסיכיאטריות בגלל מחסור מצטבר בשינה. "בסופו של דבר זה מתחיל להשפיע על התפקוד החברתי שלהם במערכות יחסים. הם עלולים להרגיש דיכאון או חרדה. מערכות יחסים מתפרקות, או שאימהות ואבות לא מסוגלים למלא את חובותיהם כהורים," הוא אומר. עובדי משמרות מדווחים שחיי היומיום שלהם נפגעים יותר מכול, בייחוד מכיוון שהחברה בנויה סביב יום עבודה סטנדרטי שנמשך מתשע עד חמש. אי אפשר לקבוע תור לרופא בתשע בערב או להתקשר לחשמלאי בשתיים לפנות בוקר כשאתה בהפסקה. עובדי הלילה מפספסים מפגשי "על האש", מחזות בבית הספר ופגישות עבודה בארוחת הצהריים. אם הבוס שלכם עובד ביום, ייתכן שלא תפגשו אותו במשך שבועות. הרי אנחנו לא מדברים על קבוצת קריאה. "עובדי משמרות הלילה מתחילים להרגיש כמו אזרחים סוג ב'," אומרת קרול ליברמן, פסיכיאטרית מהסגל הקליני במכון הנוירו-פסיכיאטרי של UCLA, המטפלת בעובדי משמרות. "הם מתחילים להרגיש בלתי נראים."

אבידן אומר שלעתים קרובות הוא פוגש עובדי לילה שמתקשים להישאר ערים במשמרות שלהם. עייפות מובילה לטעויות, ורבים ממטופליו נשלחים אליו לאחר שפגעו באחרים או סיכנו אותם. הוא טיפל בנהג אוטובוס שהיה אחראי לכמה תאונות בשעות הבוקר ובעובדי בית חולים שפספסו שלבים חשובים בעת ביצוע בדיקות רפואיות (ואל ברנס נכנסה לא מזמן במכונית אחרת ברברס אחרי משמרת – "אפילו לא ראיתי אותה," היא אומרת). אצל עובדי לילה רבים מאבחנים את תסמונת עבודת המשמרות; אבחנה זו ניתנת לכל מי שלא מצליח להתמודד עם השינויים בשעון הביולוגי שלו. אנשים אלה מרגישים ישנוניים מאוד, ולעתים קרובות סובלים מנדודי שינה ודיכאון. לפי אבידן, לאנשים הסובלים מתסמונת עבודת המשמרות יש סיכוי גדול פי שלושה לעשות תאונה בעבודה מאשר אנשים שעובדים בשעות היום. גם אם נדמה להם שהם ישנים מספיק במהלך היום, ייתכן שזה לא המצב. עובדי לילה רבים מסיימים את המשמרת בבוקר, מנמנמים במשך שעה כדי לנוח קצת, ואז מתעוררים כדי לאכול ארוחת בוקר ולהסיע את הילדים לבית הספר. "אולי הם חוזרים לישון בעשר או אחת עשרה בבוקר, אבל אז השינה שלהם מקוטעת," אומר אבידן. "צריך לישון ברצף. זה כמו לאפות עוגה. אם תשאירו אותה בתנור חמש דקות בכל פעם, היא לעולם לא תיאפה. כשעובדי לילה מנמנמים ואז חוזרים לישון מאוחר יותר, הם לא נהנים מהאפקט המאושש של השינה." למען האמת, ייתכן שהם לא יתאוששו בכלל אם לא יפסיקו לעבוד במשמרת הלילה. ולפי אבידן, זה הצעד הראשון בטיפול.

תאונות גדולות, כמו דליפת הנפט של אקסון ואלדז, תאונת אי שלושת המילין ואסון צ'רנוביל התרחשו כולם במשמרות לילה

תמונות מחיי הנישואין

לא רק שמחסור מצטבר בשינה פוגע ביכולתנו לקבל החלטות טובות, אלא שהוא פוגע ביכולתנו לקבל את ההחלטות הנבונות והמהירות שעובדי לילה מסוימים צריכים לקבל במצבים של חיים ומוות. תאונות גדולות, כמו דליפת הנפט של אקסון ואלדז, תאונת אי שלושת המילין ואסון צ'רנוביל התרחשו כולם במשמרות לילה. יתר על כן, העבודה בלילה משנה את אופן התגובה שלנו למצבים מאתגרים: מחקר גילה ששוטרים שעובדים בלילה כועסים יותר משוטרים העובדים ביום ומתייחסים בעוינות רבה יותר לאנשים שהם עוצרים בכביש. "איכות העבודה שלך נפגעת יותר משנדמה לך," אומרת מישל טאם. לכן היא משתמשת בצ'ק ליסט כדי לבדוק ולוודא את תרופות המרשם שהיא נותנת. היא מסמנת לעצמה מידע חשוב – כמות הכדורים, המינון – כדי לוודא שהיא לא תשכח אותו כמה דקות לאחר מכן.

ויש גם תפקידים, כמו טייס ג'מבו או מנתח לב, שדורשות מאיתנו את היכולת לבצע כמה משימות בו-זמנית, ולא משנה כמה אנו עייפים. "חשוב מאוד לנוח היטב לפני שאתה נכנס לתא הטייס, כי בעבודה הזאת שינויים מתרחשים במהירות," אומרת לינדה, טייסת בטיסות בינלאומיות של חברת פדקס. "אם הטייס לא חד כל הזמן, הדברים עלולים להשתבש. לינדה, שטסה בלילות ליעדים בכל העולם, מבייג'ינג ועד בריסל, אומרת שהיא מקפידה על שעות שינה מסודרות לפי אזור הזמן הביתי שלה. כשהיא בחו"ל היא מנסה לישון במשך ארבע שעות בכל פעם, במקביל לשעות השינה הרגילות שלה בבית. היא אומרת שבין טייסים רבים יש מערכת בלתי רשמית של אמון: עליהם לדבר עם הטייסים האחרים אם הם לא ישנו מספיק בלילה שלפני טיסה, כדי שיוכלו להחליף ביניהם הפסקות מנוחה במידת הצורך (יש ארבעה טייסים בתא הטייס בטיסות בינלאומיות). הגוף של לינדה מאט בין 03:00 ל-05:00 לפנות בוקר, כשרבות מהטיסות שלה נוחתות. "דמיינו שההאטה הטבעית שלכם מתרחשת בחלק הכי חשוב של הטיסה," היא אומרת. "אם לא תמצאו טכניקה או אסטרטגיית שינה שמתאימה לכם, לא תהיו במיטבכם בזמן הנחיתה."

"למה אבא עצבני?" אפילו בנו בן השלוש של דן סאטרמייסטר שם לב להתנהגות של אביו. סאטרמייסטר, 35, עובד במרילנד כמהנדס במרכז טיסות החלל "גודארד" של נאס"א, שם הוא עורך ניסויים סביבתיים בלוויינים, ולעתים עובד משבע בערב עד שבע בבוקר. כשהוא עובד במשמרת הלילה במשך שלושה או ארבעה שבועות ברצף, הוא שם לב לשינויים באישיותו: הוא נעשה חסר סבלנות ונוח להתפרץ על שני הבנים שלו. "אני מגיב בעצבנות לכולם, כולל אשתי," הוא אומר. "אין לי זמן לעשות שום דבר מחוץ לעבודה, אין לי זמן לנוח, ובימי החופש אני מתרגז בקלות." בימי החופש הוא מרגיש שהעולם סביבו מעורפל. ערב אחד ביקשה ממנו אשתו, לורי, לעזור לה להכין את הילדים למיטה ולקרוא להם סיפור – 20 דקות לאחר מכן היא מצאה אותו יושב על הרצפה בחדר של בנם ובוהה בחלל האוויר, בעוד שהילדים מקפצים בחדר.

עובדי משמרת הלילה מתקשים להתאים את לוח הזמנים שלהם לחֶברה, דבר שפוגע במערכות היחסים שלהם עם כל האנשים בחייהם. יורדים הסיכויים שהם ידברו עם שכן, או ילכו למסעדה, מוזיאון או משחק כדורגל

"או שתשנה את שעות העבודה שלך," אמרה לו לורי בסופו של דבר, "או שגמרנו." סאטרמייסטר הגיע להסדר חדש עם הבוס שלו. אף על פי שהוא עדיין עובד בלילות, שעות העבודה שלו פחתו, – משמרת של שמונה שעות במקום 12 – כך יש לו יותר זמן להשלים שעות שינה במהלך היום. אשתו אומרת שהוא הרבה פחות רגזן. משמרת הלילה עלולה לגבות מחיר כבד מחיי הנישואים. מחקרים מראים שעובדי משמרות הלילה מתגרשים יותר מעובדים אחרים, ושביעות רצונם מחיי הנישואים נמוכה יותר. אחד מבני הזוג חוזר הביתה בדיוק כשהאחר יוצא לעבודה, ולכן הם אינם נגישים זה לזה, פיזית ורגשית. בסופי שבוע, בן הזוג שעובד בלילות מנסה להדביק את פער שעות השינה במקום לקחת את הילדים לסרט או לגן השעשועים, ומזניח את מטלות הבית. עובדי לילה מדווחים שהם דוחים את ביצוע מטלות הבית – אפילו הפשוטות ביותר, כמו כביסה – כי הם מותשים. לעתים קרובות ירגיש בן זוגם שחלוקת העבודה אינה שוויונית ויצבור טינה.

עובדי משמרת הלילה מתקשים להתאים את לוח הזמנים שלהם לחֶברה, דבר שפוגע במערכות היחסים שלהם עם כל האנשים בחייהם, ובנוסף יורדים הסיכויים שהם ידברו עם שכן, או ילכו למסעדה, מוזיאון או משחק. רוב האנשים יוצאים לשתות בסוף היום, אך אין מסגרת חברתית מקבילה לתחילת יום העבודה. מי הולך להופעה אחרי ארוחת הבוקר?

בשנת 2013 נערך מחקר בנוגע להשפעת העבודה במשמרות לילה על התנהגותם של ילדים; החוקרים ראו שכאשר אימהות עובדות בלילה, הילדים שלהן מפגינים רמות גבוהות של התנהגות תוקפנית, חרדתית ואף דיכאונית

ובכל זאת, כולם משקללים בין תמורות, והורים רבים שראיינתי לכתבה זו מדווחים שהם עובדים במשמרת הלילה "למען הילדים." במשפחות מסוימות זה משתלם. במחקר שערכה ב-2008 שרה ריילי (Raley), סוציולוגית ממקדניאל קולג', התברר שהורים שעובדים במשמרת הלילה נמצאים לעתים קרובות במגע רב יותר עם ילדיהם מאשר הורים שעובדים ביום, מכיוון שהם בדרך כלל בבית בין 15:00 ל-18:00, כשהילדים חוזרים מהלימודים. טאם, הרוקחת הלילית, עבדה בלילות במהלך שני הריונותיה. מאז עברו כמה שנים, והיא חשה שהיא הצליחה להגיע במידה מסוימת לאיזון בית-עבודה, אף על פי שהיא עדיין עובדת בלילות. היא מקפידה על ארוחות ערב משפחתיות לפני המשמרת שלה. "כשגדלתי, המשפחה שלי ישבה מדי ערב לארוחה, וכולם סיפרו איך עבר עליהם היום," היא אומרת. "אנחנו מנסים לשמור על השגרות הנורמליות האלה למרות שעות העבודה שלי."

ובכל זאת, קשה לאמוד את איכות הזמן הזה. בשנת 2013 נערך מחקר בנוגע להשפעת העבודה במשמרות לילה על התנהגותם של ילדים; החוקרים ראו שכאשר אימהות עובדות בלילה, הילדים שלהן מפגינים רמות גבוהות של התנהגות תוקפנית, חרדתית ואף דיכאונית. מנהלת המחקר, רייצ'ל דניפון (Dunifon) מהמחלקה לניתוח וניהול מדיניות באוניברסיטת קורנל, אומרת שהיא לא יודעת מדוע ילדים של עובדות לילה מתקשים יותר מאחרים, אבל היא משערת שהגורם לכך הוא מחסור בשעות שינה. "אם אימהות ישנות פחות הן מתקשות לנהל את לוח הזמנים והשגרה של ילדיהן," היא אומרת. "אולי הן מתרגזות מהר יותר."

אם אחד ההורים במשפחה דו-הורית עובד בלילות, קשה יותר לבני הזוג לטפל בילדים. אבל המצב מאתגר אף יותר מבחינתן של אם חד-הורית – ומחקר הראה ש-46 אחוז מהאימהות החד-הוריות לילדים קטנים עובדות בלילות או בסופי שבוע. מרכז צ'מבליס לילדים בצ'טנוגה, טנסי, המסייע למשפחות בעלות הכנסה נמוכה, מציע שירותי טיפול ליליים בילדים מאז אמצע שנות ה-90.

בסביבות 18:30 אחר הצהריים מגיעים הילדים לכיתה ועושים את שיעורי הבית עם חברי צוות; הם גם עוסקים ביצירה, קוראים ספרים, משחקים וצופים בטלוויזיה. "אנחנו רוצים שהם ירגישו בנוח, כמו בבית, אז אנחנו מרשים להם לראות סרטים מצוירים לפני השינה," אומרת טרייסי בראיינט, המנהלת בפועל של המרכז לטיפול מורחב בילדים בצ'מבליס. "זה זמן הרגיעה שלהם." ב-20:00 בערב חברי הצוות מכניסים למיטה מיטות מתקפלות, נותנים לכל ילד שמיכה וכרית ויושבים איתם עד שהם נרדמים. ההורים אוספים אותם בסביבות 05:30 לפנות בוקר, אחרי שהמשמרת שלהם נגמרת. "הורים זקוקים לאפשרויות גמישות עם הילדים," אומרת בראיינט. הביקוש לשירות מהסוג הזה גדול יותר משנדמה." יש לילות שבהם ישנים במרכז שנים עשר ילדים, ולפעמים רק שניים או שלושה.

בראיינט אומרת שאימא אחת נהגה לאסוף את הילדים שלה בחצות. "זה שיבש את השינה שלהם ברגע הכי חשוב," היא אומרת. אימהות מצרפות את הילדים לתוכנית הזאת כמוצא אחרון – הן מעדיפות שהילדים יישנו אצל קרוב משפחה.
אחת האימהות, שעובדת בלילות כסייעת לאישה קשישה, חששה להשאיר את בתה בכיתה זרה. היא התקשרה למקום כל שעתיים כדי לבדוק שהכול בסדר. אבל הילדה נרדמה בקלות וישנה לאורך כל הלילה. "לעתים קרובות הילדים חסינים יותר מההורים," אומרת בראיינט. "האימהות מרגישות אשמה. אחת מהן בכתה מרוב אושר כשהעבירו אותה למשמרת היום והיא יכלה להחזיר את בתה למסגרות יומיות."

ומה לגבי ואל ברנס? היא אומרת שהיא תישאר בעבודתה הנוכחית כל עוד זה יהיה הדבר הטוב ביותר בשביל ילדיה. השכר טוב, היא אומרת, והיא מקבלת ביטוח בריאות מצוין למשפחה. ובכל זאת, היא חולמת לעבוד באור יום: "אני רק רוצה לחזור לחיות חיים נורמליים."

Reprinted from Psychology Today. ©2014 Sussex Publishers LLC. Distributed by Tribune Media Services, Inc.

מאמר זה התפרסם באלכסון ב על־ידי ברוק ליאה פוסטר, Psychology Today .


תגובות פייסבוק

3 תגובות על משמרת הלילה

01
palavrot

עבודת לילה היא פתרון מושלם למי שרוצה לבלות זמן עם הילדים וגם לנהל קריירה תובענית. למשל, במגזר הפיננסי חלק גדול מהעבדות נעשה בשעות העירות של האמריקאים. העבודה מתחילה ב 20:00 ומסתיימת ב 5:00 בבוקר בדיוק בזמן להגיע הביתה, להעיר את הילדים ולארגן אותם לגן ולבית הספר. אח"כ הולכים לישון עד 14:00. וכשקמים הילדים כבר חזרו הביתה ואחריהם גם בן/בת הזוג ועכשיו אפשר לבלות במחיצתם 4-6 שעות רצופות עד החזרה לעבודה. פתרון מושלם.
---
למי שמתקשה להירדם בבוקר מומלץ לישון עם אטמים. כל הטיעון בנוגע לשעון הביולוגי הוא בולשיט. מנסיון, בתוך פחות משבוע ניתן להתגבר על כל ג'טלג ולכוונן את הגוף מחדש (בתקופת המעבר אפשר להסתייע בכדורי שינה אם יש צורך לכפות על הדוף שינה בבוקר).

03
דניאל ר

שום דבר לא מושלם.
הקשר בין עבודת לילה למחלות לב, לסרטן ולהפרעות התנהגות - מובהק. כמה זה חשוב בהשוואה לתזמון מוצלח עם הילדים, בן/בת הזוג וגודל השכר - איש איש והעדפותיו.