והקופים ממשיכים להקליד

הניסוי המעניין הזה החל לפני תשעה ימים, והוא נועד לבחון את ההנחה המתמטית המוכרת בשם ״משפט הקוף המקליד״. על פי הנחה זו, שניסח המתמטיקאי הצרפתי אמיל בורל, אינסוף קופים, שיקלידו אינסוף תווים על אינסוף מכונות כתיבה, יפיקו בסופו של דבר את כל יצירותיו של שייקספיר.

מילת הקסם כאן היא, כמובן, ״אינסוף״, משום שההסתברות לכך זעירה להחריד. אבל זה לא מנע מראסל גולדברג ואמבר תומאס לנסות לבחון את ההנחה הזו ברשת, בניסוי שניתן לצפות בו 24/7. גולדברג ותומאס המירו את שייקספיר בבטהובן, צמצמו את 26 אותיות האלפבית האנגלי לשני קלידים של פסנתר, ובדקו כמה ניסיונות נדרשו למחשב כדי לשחזר את התווים הראשונים של החמישית של בטהובן. ההצלחה הגיעה אחרי 12 ניסיונות בלבד. מאחר שבהמשך המנגינה מספר האפשרויות עולה ותופח אקספוננציאלית, ייקח למחשב הרבה זמן כדי להגיע לתווים הנכונים, בקצב הנכון, וכאמור, אפשר לעקוב אחר הניסיונות בשידור חי, בלתי פוסק.

השניים ביקשו מהמחשב לבצע עד מיליון צירופים שונים בכל דקה, ובכל פעם שנרשמת הצלחה הם מעלים את רמת המורכבות על ידי הוספת פרמטרים כמו משך הצליל, מספר הקלידים ואורך המנגינה. בטבלה שלמטה נרשמו המנגינות שהמחשב שלהם הצליח לייצר אקראית עד כה.

הסטטיסטיקה, ההשלכות והמסקנה האופטימית (כן, האקראיות עשויה להוליד כל יצירת אמנות, אבל אנחנו עדיין דרושים כדי להבחין בה) - עם הסברים, הדגמות, התנסויות ומוזיקה, במצגת היפה הזו.

זיקוק זה התפרסם באלכסון ב


תגובות פייסבוק