חושפים את כללי המשחק

לאורך ההיסטוריה נמצאו עדויות רבות לכך שבני אדם נהגו לשחק משחקים. משחקים של ממש, ובהם משחקי לוח ומשחקי חברה, שנמצאו להם עדויות כתובות, מצוירות או כלים תלת ממדדיים. The Digital Ludeme Project הוא פרויקט מחקרי של אוניברסיטת מאסטריכט ההולנדית, המקבץ חוקרים מכל העולם בניסיון לגלות כיצד בדיוק שיחקו קדמונים במשחקים ההם.

משחקים, שהלכו והשתכללו ככל שהתרבות האנושית נעשתה מורכבת ומתוחכמת, משמשים לעתים קרובות צוהר שמבעדו אפשר לראות ולהבין דברים חדשים על אודות התרבות שבתוכו הומצאו ושוחקו. ממשחקים ניתן ללמוד על כלכלה, מעמדות, יחסי גברים ונשים, יחסי חוץ של קהילות שונות ועוד - ובמסגרת הפרויקט הם נבחנים בכלים מתמטיים, סוציולוגיים והיסטוריים מעמיקים. החוקרים גם מנסים לשרטט מפות של נדידות משחקים בין חברות ותרבויות, והם בונים מאגר מידע שבו ניתן לשחק משחקי אסטרטגיה עתיקים שונים. 

את כל ההנחיות ניתן למצוא בפורטל הפרויקט שבו ניתן גם להוריד משחקים שתחשקו לשחק בהם, בצירוף הרקע ההיסטורי, סיפורו האישי של כל משחק - שחלקם עדיין משוחקים כיום במדינות שונות ואחרים נמצאו בחפירות ארכיאולוגיות וכו׳ -  והסברים על המחקר סביבם. אם תבחרו לשחק משחקים בפרוטל, החוקרים יודו לכם מאוד אם תשלחו משוב, תעריכו את מידת המשחקיות ותענו על שאלות נוספות שיעזרו להם להבין את משמעותו של כל משחק.

 

 

זיקוק זה התפרסם באלכסון ב


תגובות פייסבוק