מאזין למזון

 

 

דייוויד וֶלֶז (David Velez) הוא אמן סאונד וחוקר בריטי-קולומביאני, שמתעניין במיוחד באקוסטיקה של המזון. הוא מאזין (ומקליט) את המצרכים, המבשלים ותהליך הבישול כדי לחשוף את עולם הצלילים שמסתתר בכל אלה. בחלק גדול מההקלטות שלו מופיעים, כמובן, שירים וזמזומים ודיבורים של המבשלות והמבשלים. בימים אלה הוא מקליט צלילי מזונות של מהגרים לבריטניה. בעיניו, מזון וכמובן צלילי מזון, הם סוג של התנגדות, אקט פוליטי, חברתי, הצהרת זהות ושבירתה - הפרויקט הנוכחי שלו נושא את השם  Turmeric והוא הוקלט ברובו בהאדרספילד, עיר מגוריו של ולז, שיש בה אוכלוסייה גדולה של מהגרים מפקיסטן. המאכלים שלהם הם בעיניו סמל, מוטיב, שיש טעם להקשיב לו.

ולז עובד עם אמנים מתאילנד, הודו, קולומביה, טיוואן, קנדה, ג׳מייקה ועוד, המקליטים מזונות ותהליכי בישול בארצותיהם. הוא מאמין כי צלילי המזון, ממש כמו טעמו, ריחו וצבעיו, מוסרים לנו מידע רב, ומשמשים לתקשורת והעברת מסרים ובעיקר לסולידריות בקרב קהילות אתניות.

קראו בהרחבה, בכתבה הבאה, שבה ולז סיפר על כל אלה לסומנאת׳ בהט (Somnath Bhatt) בכתב העת המקוון This is Mold.

בקרו גם באתר Habitat Sonoro שם מציג ולז גם את הקלטות צלילי המזון הקודמות שלו (כולל השוואה רב תרבותית של צעקות בשוק, מעקב אחר מלקטי מזון ממכולות אשפה, מיצבים ומופעים של ולז בכל העולם).

למשל:

 

זיקוק זה התפרסם באלכסון ב


תגובות פייסבוק