20 שורות נוספו לסיפור העתיק ביותר בעולם

20 שורות חדשות נוספו לסיפור העתיק ביותר בעולם! אך מהו הסיפור העתיק ביותר בעולם? הדעה הרווחת היא שמדובר ב"עלילות גלגמש", אפוס שומרי מהאלף ה-3 לפני הספירה, המכיל בין היתר סיפורים שהשפיעו על התנ"ך, שנכתב אחריו (אחד הבולטים שבהם הוא סיפור המבול). ולאחרונה, 4,000 שנה אחרי שנחקק בלוחות אבן - התווספו לו מספר שורות שהעולם לא הכיר.

תוצר לוואי מפתיע של פעילות דאעש בעיראק וביזת העתיקות המשתוללת שם הוא זרם אדיר של פריטי עתיקות נדירים המגיעים לראשונה לידי חוקרים ומוזיאונים. המוזיאון העיראקי סולימאניה, למשל, הציע לשלם על עתיקות "בלי לשאול שאלות", וכך הניח את ידיו על פריטים יקרי ערך. ביניהם נמצאו לאחרונה שברי לוחות בני 2,600 שנה מ"עלילות גלגמש", שכללו 20 שורות שלא נודעו קודם לכן.

20 השורות החדשות, נכתב בידיעה של "מקור ראשון",

מציעות כמה פרטים ותובנות חדשים על האפוס. [הבלוג] 'היסטוריה עתיקה' פירט כמה מהם: גילגמש ואנכידו ראו את ה'קופים' כחלק מממלכת החי האקזוטית והרעשנית של יער הארזים. פרט זה לא הוזכר בגרסאות אחרות של האפוס; ח'ומבבה מופיע לא כענק ברברי אלא כשליט זר, הנהנה ממוזיקה אקזוטית בחצרו, על פי דרכם של מלכים בבלים. פטפוטם של הקופים, שירת הצרצרים וצפצופיהן של ציפורים רבות יצרו סימפוניה, או קקפוניה, ששעשעה בכל יום את שומר היער, ח'ומבבה. מכאן עולה שיער הארזים היה משכן קקפוני של האלים.

כמו כן ישנה בשורות אלו תפנית מודרנית מעניינת, כפי שהסביר ג'ורג' ב'לייב סיינס': "'גילגמש ואנכידו כרתו את הארזים בשביל לפלס דרך לבבל, ובטקסט החדש ישנה שורה שנראה כי מביעה את הכרתו של אנכידו בכך שצמצום היער לשממה הוא דבר שרע לעשותו, וכי הוא יכעיס את האלים", אמר ג'ורג'. הוא הוסיף שכמו התיאור של היער, סוג כזה של מודעות אקולוגית נדירה מאוד בשירה עתיקה.

מיטיבי לכת הבקיאים ב"עלילות גלגמש" ימצאו עניין רב בקריאת האייטם המקורי בבלוג "היסטוריה עתיקה", כמו גם במאמר האקדמי שחשף את הממצאים החדשים ב-2014 [מסמך PDF]

עוד: על קווי הדמיון בין גלגלמש לתנ"ך

זיקוק זה התפרסם באלכסון ב


תגובות פייסבוק