תמונת הפרופיל שלכם בפייסבוק חשובה משחשבתם

אתם מחייכים חיוך גדול וחושף שיניים בתמונת הפרופיל שלכם בפייסבוק? סיכוי סביר שבשנים הקרובות תהיו מאושרים יותר מעמיתיכם לרשת החברתית המחייכים חיוך קטן או לא מחייכים בכלל. כך טוען מחקר חדש שביצעו באוניברסיטת ורג'יניה שבארה"ב. החוקרים, הפסיכולוגים פטריק סדר ושיגהורו אוישה, שלפו מהמאגר האינסופי שברשת החברתית את תמונותיהם של סטודנטים שלמדו באוניברסיטה בשנים 2005 ו-2006 ושהיה להם כבר פרופיל אקטיבי.
הם לא שאלו אותם כיצד הרגישו בשנים שבהן התמונות צולמו או הופיעו כתמונת הפרופיל שלהם, אלא מדדו את "עוצמת" החיוך שבתמונות וביקשו מהמשתתפים להעיד על מידת אושרם בשנים שלאחר השימוש בתמונה. "עוצמת" החיוך נמדדה לפי ניתוח של הפעלת שתי קבוצות שרירי פנים - השרירים שאחראים להרמת הלחיים ולמצמוץ, והשרירים שמרימים את פינות הפה. החוקרים נתנו לכל תמונה ציון ממוספר וסובייקטיבי והם השתמשו בממוצע הציונים של כל החוקרים שצייננו את התמונות. מסקנות המחקר הראו כי הסטודנטים שחייכו חיוכים גדולים יותר בתמונות הפרופיל שלהם העידו על אושר רב יותר בשנים שלאחר השימוש הראשוני בתמונה.
החוקרים הדגישו שמדובר בעיקר בעובדה בהחלטה לפרסם את התמונה הספציפית הזו, שמעבירה מסר מסויים כלפי חוץ - ולאו דווקא בחיוך עצמו. "אתה בוחר להציג את עצמך כלפי חוץ וכל עוד התמונה באוויר אתה עומד מאחורי הייצוג הזה של עצמך", אומר סדר. אנשים אוהבים אנשים שמחייכים, הוא מוסיף ומדגיש שזו אולי אחת הסיבות לרמות הגבוהות יותר של אושר עליהן העידו הנבדקים.
מחקר נוסף שממקד את מבטו הבוחן בפייסבוק מנסה לפענח, בעזרת אלגוריתם שנכתב במיוחד, האם ניתן לחזות התאבדויות לפי סטטוסים. המחקר בוחן בעיקר סטטוסים של חיילים משוחררים. המדען כריס פולין שעובד עם פייסבוק על המחקר, מעיד: "אנחנו רוצים למקד את הרגע שבו הכותב אינו יודע שהוא אובדני ואילו אנחנו כבר בטוחים בכך , כדי שנוכל להתערב ולעזור בזמן".

 

פרט מעניין זה התפרסם באלכסון ב
§ מעניין למדי |