כמה מרוויח אובמה לעומת נשיא ארה"ב הראשון?

בארוחת הערב המסורתית של נשיא ארה"ב עם התקשורת האמריקאית, אמר ברק אובמה ששלדון אדלסון היה עושה בחוכמה אילו במקום להשקיע 100 מיליון דולר בפרסום שלילי בבחירות האחרונות, הוא היה מציע לו את הכסף כדי לפרוש מהמרוץ. "לא הייתי לוקח את הכסף, אבל חשבתי על זה," התבדח הנשיא. וכנהוג בארוחות האלה, כשהנשיא צוחק – כולם צוחקים. אך כשלומדים על הפער האסטרונומי בין סכום כסף זה למשכורתו השנתית של אחד האנשים החזקים בעולם, עולה השאלה - האם היתה זו בדיחה?
העלאת השכר האחרונה של נשיא ארצות הברית הגיעה בשנת 2001, כשהשכר עלה מ-200,000 דולר לשנה ל-400,000 דולר לשנה. את העלאת השכר אישר הקונגרס בתקופתו של ביל קלינטון, בשנת 1999, אך היא נכנסה לתוקפה רק בימי ג'ורג' וו. בוש, מכיוון שלפי החוקה האמריקאית, שכרו של הנשיא לא יכול לעלות באותה תקופת כהונה.
שכרו של הנשיא הועלה 5 פעמים בהיסטוריה, והשכר הראשון, זה של ג'ורג' וושינגטון בשנת 1789, היה 25,000 דולר לשנה, סכום גבוה לאותה תקופה (כ-125 אלף דולר היום). ב-1909 הרוויח תאודור רוזוולט 75 אלף דולר (1.7 מיליון דולר במונחים של היום) וב-1969 הרוויח ריצ'רד ניקסון 200 אלף דולר (קצת למעלה ממיליון דולר היום). בנוסף, עד שנת 1958 לא קיבל הנשיא הטבות פרישה, אך אז הוחל חוק הנשיאים לשעבר שמאפשר לנשיא לקבל פנסיה שנתית והטבות אחרות, כגון צוות אישי.
בימים של תקופה כלכלית לא קלה בארצות הברית, אפשר לכעוס על השכר הגבוה בהרבה מהשכר הממוצע במשק (כ-45 אלף דולר בשנה). ובכל זאת, יש לציין שבתחילת אפריל הודיע ברק אובמה על קיצוץ של 5% בשכרו כאות להזדהות עם עובדי הממשל שנפגעו לאחרונה מקיצוצי תקציב. מכיוון ששכרו של הנשיא קבוע בחוק, את הכסף הוא יחזיר בצ'קים שייפרסו לאורך השנה.

פרט מעניין זה התפרסם באלכסון ב