שש נשים ומלך קפריזי אחד

סיפורי נישואיו של הנרי השמיני והדרכים האומללות שבהן הם הסתיימו ידועים מאוד, אבל על הנשים עצמן - והיו שש כאלה - מדברים קצת פחות. ההיסטוריונים הבריטים טום הולנד (Tom Holland) ודומיניק סנדברוק (Dominic Sandbrook), שמחפשים וגם מוצאים תמיד זוויות לא שיגרתיות לספר דרכן על אירועים מעניינים בהיסטוריה, מקדישים את הפרק הזה של הפודקאסט שלהם The Rest Is History לנשותיו של המלך הילדותי, הגחמן, הפרנואידי (לפחות במקצת), קל ההשפעה, הזועם, קצר הרוח והתאוותן ביותר (כנראה) שהיה לאנגליה.

קתרין מאראגון, אן בולין, ג׳ין סימור, אן מקליווס, קתרין האוורד וקתרין פַר - היו כולן נערות צעירות, שנקלעו ללבן של מערבולות פוליטיות וכולן (חוץ מפַר, שהתאלמנה מהנרי השמיני) שילמו על כך מחיר כבד. הפרטים הקטנים מחיי היומיום של שש הנשים מתועדים פחות בהרחבה, אבל טום ודומיניק מרשים לעצמם למלא את החסר באמצעות ידע כללי ודמיון עשיר. מה שכן ידוע הוא האופן שבו כל אחת מהן הפכה למלכת אנגליה, איזה אינטרסים שירותו הנישואים הללו ושל מי, איזו השפעה הייתה להם על יחסיה של אנגליה עם האפיפיור ועם מדינות שכנות ולמה הסתיימו כפי שהסתיימו -  כי סכסוכים דומסטיים בבית מלכותי הם לעולם לא אישיים בלבד. שני ההיסטוריונים הכבודים מנסים לנחש איך הייתה כל אחת ממלכות בית טיודור שורדת תוכנית ריאליטי ומה היה עולה בגורלה אחרי שהייתה מודחת או מנצחת.

סנדברוק כתב לאחרונה ספר ילדים על שש נשותיו של הנרי השמיני וזה התירוץ הרשמי לפרק הזה. קדמו לו פרקים על יחסי אנגליה ודנמרק ועל יחסי אנגליה וגרמניה, שעלו לרשת בתיאום עם משחקי הכדורגל הרלוונטיים. פרקים אחרים מוקדשים למשל לאימפריה הבריטית, למלחמת ויאטנם, לילדים בראי ההיסטוריה ולרוחות רפאים.

פודקאסט זה התפרסם באלכסון ב


תגובות פייסבוק