אושר באמת

האם האושר שלנו תלוי בדנ"א? האם אפשר לחתור לאושר? ובעצם, מה גורם לנו להיות מאושרים?
X זמן קריאה משוער: 4 דקות

האם קורה שאתם מתאמצים להיות מאושרים למרות שאתם יודעים שהחיים שלכם טובים?

אני מבין. כולנו רודפים אחרי האושר, כי הוא משנה את איכות חיינו. גם אני כזה.

אבל אני מאמין גם שעלינו להיזהר ולא לבלבל בין אושר לבין הנאה. אחרת נמצא את עצמנו על 'ההליכון ההדוניסטי': במצב של מרדף תמידי אחרי הנאה, מרדף שנועד להעצים את רמות האושר שלנו.

אבל הבעיה היא שהנאה מעניקה לנו רק תחושה זמנית של אושר. שתיית אלכוהול, עישון ניקוטין, קיום יחסי מין, רכישת האייפון החדש – כל אלה מעניקים לנו הנאה. אבל אנחנו חוזרים תמיד לאותה רמת אושר שחווינו קודם.

תיאוריית ההליכון ההדוניסטי מעלה את השאלה: האם האושר נקבע על ידי הדי אן איי שלנו?

המחקר המדעי המדהים ביותר על אודות אושר בשנים האחרונות פורסם בשנה שעברה על ידי הפרופסורים מייקה ברטלס  (Bartles) ופיליפ קולינגר (Koellinger) מ'פְרַיי אוניברסיטט' באמסטרדם.

לראשונה בהיסטוריה, הצליחו החוקרים במחקר בינלאומי רחב היקף שכלל למעלה מ-298 אלף משתתפים, לבודד חלקים מהגנום האנושי העשויים להסביר את ההבדל באופן שבו בני אדם חווים אושר.

הממצא החשוב ביותר של צמד החוקרים הוא גילוין של שלוש ואריאציות גנטיות לאושר. מתוצאות המחקר עולה כי מידת האושר שלנו קבועה מראש. ישנם מי שנוטים יותר לדיכאון. וזה כנראה תלוי בדי אן איי שלנו.

למה זה כל כך חשוב?

עד כה חשבנו שהאושר הוא תוצאה ישירה של נסיבות חיים: המדינה שבה אתם גרים, מערכות היחסים החברתיות, הכסף שאתם מרווחים, רמת ההשכלה וכו'.

אבל האושר מורכב יותר מכל אלה. במציאות, אנחנו עדיין לא יודעים איך הוא פועל. אבל המחקר של ברטלס וקולינגר פותח את הדלת למחקרים נוספים על ההשפעה של גנטיקה על האושר.

ברטלס סבורה כי האושר נקבע על ידי שילוב של גורמים סביבתיים וגנטיקה. היא אומרת:

"חוקרים הראו כי הבדלים במתילציה של הדי אן איי קשורים לאושר. פירוש הדבר שלא רק הגנים ולא רק הסביבה, אלא האינטראקציה בין השניים היא שאחראית על תחושות האושר".

הגנטיקה חשובה, אבל אינה מכרעת

גם אם יש לכם גן חיובי, זאת אינה ערובה לכך שתהיו מאושרים. גם ההפך נכון. החדשות הטובות הן שמן המחקר האמור עולה כי אנחנו בהחלט יכולים להשפיע על רמות האושר שלנו.

אבל המחקר גם מצביע על כך שהאושר מורכב מאוד: אין דרך יחידה ל'שיפור-האושר' שמתאימה לכולם. אנשים שונים זה מזה מבחינה גנטית.

המחקר הזה כולו נושא בשורות חיוביות: השליטה בידינו! וזו אינה סתם אמירה שנולדה מתפישת עולם הדוגלת בשיפור עצמי. זוהי הצהרה הנתמכת בהוכחות מדעיות.

אבל אתם חייבים להבין שאושר תובע עבודה קשה. בגלל זה אנשים שטוענים כי 'אתם צריכים להפסיק לנסות להיות מאושרים' מחמיצים את העיקר. הם מביטים באושר מתוך רמת האושר הקבועה שלהם.

עבור חלקנו, האושר דורש עבודה. אבל האם זה מפתיע? לא. החיים בדרך כלל קשים. וזו סיבה טובה מאוד להיות מאושרים.

מועילוּת מובילה לאושר

אני חוויתי פריצת דרך אישית כששיניתי את ההסתכלות שלי על אושר. עד לפני שנים ספורות, האמנתי שאושר הוא התכלית ההגיונית היחידה בחיים. טעיתי. מרדף פעיל אחר האושר, עלול להוביל לכך שתהיו מאושרים יותר, אבל גם להחמצה של לב העניין.

למה? כי זו נקודת מבט אנוכית בתכלית. בעצם, אתם אומרים ש"אין דבר שחשוב מלבד האושר שלי".

ומה על האנשים האחרים בחיינו? האם אנחנו למעשה אומרים, במילים מעודנות, שכל האחרים יכולים לקפוץ לנו, כי אנחנו מתעניינים רק באושרנו שלנו? זה אולי מתאים לכם. אבל אני חושב שיש בחיים יותר מזה.

אנחנו גם יודעים שבדידות אינה מעצימה את האושר. קורה שהחיים האמיתיים תובעים מאתנו להקריב למען אחרים. וזה לא בהכרח רע – זה תלוי בגישה.

אני מאמין שמטרת החיים אינה אושר, אלא מועילוּת. מועילות היא סוג של ראיית עולם, וככזו היא נולדת מתוך החלטה.

אחת מקוראותיי, מלינדה, מציגה זאת היטב. היא קראה את המאמר שפרסמתי לאחרונה על מועילות, וכתבה לי את הדברים הבאים במייל:

"הפוסט שלך סייע לי כל כך בהתמודדות עם הדיכאון שלי! רציתי לספר לך. כתבתי על זה בבלוג שלי והיום, כשקראתי את הדברים שוב, חשבתי לעצמי, 'אני חייבת לספר לו שהוא הציל אותי מדיכאון'. ברצינות, לא הייתי כל כך מאושרת כבר שנים!"

הדברים האלה מאוד מרגשים אותי. אבל יותר מכל, התרשמתי מכוחה של מלינדה. ומכך שהיא מצאה את הזמן ובאמת כתבה מאמר מנקודת המבט שלה. היא מפיצה את הבשורה. וזה מועיל לאחרים. הבנתם?

(אגב, הציצו בפוסט של מלינדה, והפגינו אהבה בתגובות).

האמת היא מה שעובד בשבילכם

אמרתי את זה כבר בעבר: אל תיקחו את זה ברצינות רבה מדי. אל תחשבו יותר מדי. פשוט עשו משהו מועיל. כל דבר.

הפילוסוף הנודע ג'ון דיואי ומאבות הפונקציונליזם אמר פעם:

"האמת היא מה שעובד".

אתם חייבים למצוא את האמת שלכם. מה עובד בשבילכם? זה הדבר היחיד שחשוב בחיים. וזה בעיקר חשוב כדי להיות מאושרים.

דריוס פורוּ (Darius Foroux) הוא מחבר הספר  Massive Life Success, הוא מלמד ב-Procrastinate Zero ומפרסם מאמרים באתר שלו: כאן.

תורגם במיוחד לאלכסון על ידי דפנה לוי

תמונה ראשית: "שמחה", תצלום: יינגצ'ו האן, unsplash.com

מחשבה זו התפרסמה באלכסון ב על־ידי דריוס פורו.


תגובות פייסבוק

3 תגובות על אושר באמת

03
מאיריס

האושר שלי תלוי גם באנשים סביבי ולכן הוא רב גוונים.
מה שאני אוהבת באלכסון זה שהוא רב גוונים ומתאים את עצמו לקהל רחב של קוראים.
גם קורא ספציפי לפעמים יבחר להכנס ולקרוא מאמר מעמיק ולחילופין משהו קליל יותר.
לעיתים גם יש לי השגות אישיות לגבי טיב מאמר זה או אחר, ובכל זאת אני שמחה שאפשר למצוא באלכסון את הכל ושהוא פונה לכולם.
ומעבר לכך, בחירת החומר לקריאה היא בידך בלבד!