אל תדרכו על הנמלה

דאגה למגוון הביולוגי אינה רק שמירה על מגוון המינים, אלא על המגוון הגנטי של כל מין באשר הוא, כי בכך טמון הסיכוי שלנו לשרוד, לא פחות
X זמן קריאה משוער: 5 דקות

ילד קטן מושך בהתלהבות את חכת הדיג שלו. החוט מתעופף מעלה ודג, התלוי על הקרס, מכה בעינו. משום שהוא רוצה נואשות להמשיך לבלות בטבע, הוא מתעלם מהכאב, אבל בחודשים הבאים הראייה שלו מתדרדרת. הוא ממשיך לבלות בטבע האהוב עליו, אבל כעת הוא עיוור בעין אחת, ולכן הוא מוגבל לחקר יצורים שקל לראות: חרקים. הוא גדל והופך לסמכות בינלאומית בנושא הנמלים, ובהמשך חייו הוא זוכה לכינוי "אבי המגוון הביולוגי".

האיש הוא א.א. וילסון, הביולוג האמריקני המוערך. בספרו The Diversity of Life (משנת 1992) הוא מתאר את המגוון הביולוגי כאסופה ש"בלעה את הסערות – הטמיעה אותן בגנים שלה – ויצרה את העולם שיצר אותנו. בזכותה העולם יציב". אנו נוטים לחשוב על מגוון ביולוגי כעל נוף שופע ג'ונגלים ושוניות אלמוגים, אשר ההרס שלהם מותיר אותנו עם קרחות יער ומינים שנכחדו. אלא שהדימויים הללו אינם מבטאים את מלוא המשמעות של אותו שווי משקל שווילסון מתאר. מגוון ביולוגי אינו רק עושר החיים על פני כדור הארץ. מדובר במה שמשמר את העמידות ואת הגמישות של הסביבה כולה, כדי שהחיים יוכלו לעמוד באותן "סערות" בלתי נמנעות.

לאחר טבח הביזונים במאה ה-19, צעדי שימור שננקטו לאחרונה הביאו לעלייה במספר הביזונים, וכיום הוא עומד על מאות אלפים, אך לא ניתן יהיה לשקם לעולם את השונות הגנטית שאבדה

הוועידה העולמית בנושא המגוון הביולוגי מגדירה את הנושא כשונות בקרב האורגניזמים החיים בשלושה מישורים שונים: בתוך המינים, בין מינים ומגוון של מערכות אקולוגיות. השונוּת מהסוג הראשון "בתוך המינים", היא ברמת הגנים. המין מורכב מפריטים. למשל, כעשרת אלפים מיני הנמלים מכילים על פי ההערכות מספר עצום, 1015 (זהו מספר בעל 15 אפסים!) פריטים. מלבד מקרים נדירים של תאומים, לכל אחד מהפריטים הללו יש הרכב גנים ייחודי משלו. אם נשמיד מחצית מכל הנמלים בכל מין, עדיין יהיו לנו עשרת אלפים סוגים של נמלים, אבל נאבד מחצית מהשונות הגנטית של כל מין. בהיסטוריה הלא רחוקה כל כך, מינים רבים צומצמו הרבה יותר מכך. בעידן שלפני קולומבוס, מישוריה של צפון אמריקה הכילו 25 מיליון ביזונים, אבל בשלהי המאה התשע עשרה, נותרו בטבע פחות ממאה מהם. אף שצעדי שימור הביאו לעלייה במספר הביזונים, וכיום הוא עומד על מאות אלפים, לא ניתן יהיה לשקם לעולם את השונות הגנטית שאבדה.

כדי להבין את ערכה של שונות גנטית אפשר לבחון דוגמאות מן המין שלנו. לבני אדם יש אללים או גנים שונים לצבע העיניים, מידת הסלסול בשיער, חוזק השרירים וכן הלאה. האללים הללו יכולים להועיל לנו בסביבה אחת, אך לא באחרת. באזורים צפוניים מעוננים, עור חיוור מועיל לספיגה מוגברת של ויטמין די, אבל הוא מסוכן באזורים מוכי שמש, משום שהוא עלול להוביל לכוויות ולסרטן עור. אגירה יעילה של שומן תגדיל את סיכויי ההישרדות שלכם באיסלנד, שם אספקת המזון היא בלתי צפויה, אבל היא עלולה להוביל אתכם במהירות לפתח סוכרת מסוג 2 אם אתם ניזונים מתזונה מערבית עשירה בסוכר. שונות גנטית גדולה מעניקה לנו יותר אפשרויות להתמודד עם שינויים סביבתיים מהירים, בין אם אלה נובעים מתנאי האקלים, מחלה חדשה או זנים פולשים.

ביזון

עתיד הביזונים, בשמורה בקנדה. תצלום: טוני פורטונטו

שכבת השונות השנייה היא "בין מינים". זוהי הגדרת המגוון הביולוגי המוכר לנו ביותר – המגוון המופלא כל כך של בעלי חיים, צמחים ומיקרו-אורגניזמים בעולם. על פי דו"ח משנת 2011, מקרב תשעה מיליון או יותר מינים החיים, על פי ההערכות, על פני כדור הארץ, המדע תיאר 1.2 מיליון. אנחנו מכירים היטב צמחים, ציפורים ויונקים. לעומת זאת, 90% מהמינים החיים במעמקי הימים אינם מוכרים לנו. חלוקת המינים ברחבי תבל אינה אחידה. ישנן השערות רבות המנסות להסביר את התופעה, אבל הדפוס ברור: עושר המינים עולה ככל שמתקרבים מן הקטבים אל קו המשווה.

ולבסוף, ישנו "מגוון המערכות האקולוגיות". מינים באים במגע אלה עם אלה, ועם אור השמש, האוויר, האדמה והמים והם מייצרים מערכות אקולוגיות. מהטונדרה הארקטית ועד יער הגשם הטרופי, משפכי נהרות ועד מעמקי הים, כדור הארץ מכיל עושר רב של מערכות אקולוגיות. גבולותיהם של האזורים הללו אינם תמיד חד משמעיים. מערכת אקולוגית יכולה להיות עצומה כמו שונית המחסום הגדולה או זעירה כמו קהילה של ספוגים, אצות ותולעים המתקיימים בתוך השריון של סרטן עכביש. אין הפרדה ברורה בין היער המוביל אל החוף והים, ממש כמו שאין גבול ברור שבו החורש נגמר והסוואנה מתחילה.

המינים בתוך מערכת אקולוגית מתחרים אלה באלה על משאבים כמו אור ומזון – אבל הם גם תלויים זה בזה. 87% מן הצמחים בעלי הפרחים בעולם מואבקים באמצעות בעלי חיים ושוניות אלמוגים מספקות מקלט ל-25% מבעלי החיים הימיים. חיידקים מפרקים חומר מת לחנקות, המרכיבים היחידים שמהם צמחים מסוגלים לבנות חלבונים. מערכות אקולוגיות מספקות "שירותים" שתומכים בחיים בתוכן ומעבר להן. בני אדם לא יוכלו לחיות ללא שירותים אלה, הכוללים אוויר נקי, מים הראויים לשתייה, פירוק אשפה והאבקה של צמחי מזון.

למרבה האירוניה, המילה "מגוון ביולוגי" נמצאת בשימוש רחב בעיקר בגלל שבני אדם הולכים והורסים את מה שהיא מציינת

תופעה טבעית מתמיהה אחת היא שבכל מערכת אקולוגית נתונה, מינים ספורים יתרבו מאוד, אבל רובים יהיו נדירים להפליא. כלומר, מינים נפוצים הם נדירים ומינים נדירים הם נפוצים. ממש כמו שמגוון גנטי מעניק למינים עמידות בפני שינויים סביבתיים, מגוון מינים הופך את המערכות האקולוגיות לעמידות. למשל, ישנו סוג נדיר של שמרים שנמצא במערכות אקולוגיות המתקיימות במים מתוקים במזרח פנסילבניה. בנוכחות זיהום כספית, השמרים הללו משבשים את המנגנונים שגורמים למרבות המינים ללקות בהרעלה. הם אוגרים כספית בחלולית (וָקוּאולָה) ולאחר מכן פולטים אותה על משטח, למשל על סלע. עם הזמן, השמרים מתרבים מאוד, אבל הסביבה הרעילה מצמצמת את נוכחותם של מינים אחרים. אך ברגע שהשמרים גורמים לנקות את הכספית, תנאי הסביבה כבר אינם מעדיפים אותם, מספרם קטן והמינים האחרים מתרבים. בתנאים מתאימים, נראה כי כל מין נדיר יהיה מסוגל להתרבות בכל מערכת אקולוגית. בצורה כזו, המגוון של מערכת אקולוגית עשוי לשקף את מה שהתרחש בסביבה בעבר, ואת הפוטנציאל שלה להתאים את עצמה לשינויים עתידיים.

למרבה האירוניה, המילה "מגוון ביולוגי" נמצאת בשימוש רחב בעיקר בגלל שבני אדם הולכים והורסים את מה שהיא מציינת. שימוש ראשון במונח נעשה באקדמיה הלאומית האמריקנית למדעים בשנת 1985, בפורום שנועד לטפל בבעיות הקשורות לאובדן המגוון הביולוגי. בעקבות האירוע, הפילוסוף בריאן נורטון השווה את כדור הארץ לחולה שסיכוייו לשרוד תלויים במכונת הנשמה. צוות בית החולים נכנס ומכריז שכדי להגדיל את הכנסות בית החולים הם ימכרו מרכיבים אחדים של המכונה. "יש בה כל כך הרבה כבלים וברגים, לא ייתכן שכולם דרושים", הם מבטיחים לחולה בעליצות. האם הייתם מוכנים להמר? מגוון ביולוגי עומד בבסיס החיים המוכרים לנו. הוא המערכת ששומרת על היציבות של כולנו.

 

אליזת בוקס (Boakes) היא חוקרת במרכז המחקר למגוון ביולוגי ואיכות הסביבה (Centre for Biodiversity and Environment Research) ביוניברסיטי קולג', לונדון

AEON Magazine. Published on Alaxon by special permission. For more articles by AEON, follow us on Twitter

תורגם במיוחד לאלכסון על ידי דפנה לוי

תמונה ראשית: זיקית על גדר. תצלום: הימש קומאר בהרה, unsplash.com

Photo by Himesh Kumar Behera on Unsplash

מחשבה זו התפרסמה באלכסון ב על־ידי אליזבת בוקֶס, AEON.


תגובות פייסבוק