פרויקט המחילה אני שמח שאחי מחל לי

בשנת 1991, כשפרצה בסיירה לאון מלחמת אזרחים, בְּרִימָה קוֹקֶר הצטרף לצבא המורדים (RUF) כדי להילחם נגד כוחות הממשלה. המלחמה נמשכה עד 2002 וגבתה את חייהם של יותר מ-50 אלף איש. יותר משני מיליון איש נמלטו למדינות שכנות. הארגון Fambul Tok צמח כגישה יצאת דופן לפיוס בקהילה בסיירה לאונה שלאחר הקרבות, ועזר לשקם חייהם של רבים.

חלקנו לא ממש רצינו להצטרף למורדים, אבל הם לחצו עלינו באלימות. נותרה לי צלקת עמוקה על זרוע שמאל, מאותה תקופה. לכן לאחר מחשבה עמוקה, הבנתי שיהיה טיפשי ללכת נגד הזרם. אבל כשהצטרפתי מורדים הייתי חייב לפעול נגד בני משפחתי. יש לי אח בשם ווָאפִי, שהיה הבעלים הגאה של שני בתי בטון בנִייָנְדֶאוּן (Nyandehun). אני לוקח על עצמי את מלוא האחריות על מה שקרה לבתים האלה. שרפתי אותם עד שלא נותר מהם שריד.

במהלך המלחמה קרו הרבה דברים. הגענו לכל מיני מקומות וראיתי הרבה דברים איומים. בסוף, ברחתי לליבריה בחסות Save The Children ואחרי שהמלחמה נגמרה הם החזירו אותי לניינדאון. כשחזרתי, היחסים ביני לבין אחי לא היו טובים, כמובן. הוא עדיין נטר לי טינה בגלל מה שעשיתי, וזה, כמובן, השפיע על היחסים בינינו. אבל כש-Fambul Tok ('שיחות משפחה') הגיעו כדי לחקור סכסוכים בקהילה שלנו ולקדם סליחה ופיוס, כולנו יצאנו לשדה פתוח ליד השוק, כדי לבחון אפשרות של פיוס. עמדתי במרחק מוואפי. הוא אפילו לא היה מסוגל להסתובב לעברי. מדי פעם הגנבתי לעברו מבט, כדי לראות איך הוא מגיב לאנשים אחרים שהתוודו.

אחר כך ניגשתי ישירות אליו וביקשתי מחילה. אמרתי לו שכל מה שקרה היה בגלל המלחמה ושאני מתפלל שהוא ימצא בלבו אפשרות לסלוח לי. אמרתי שחלק מהדברים שעשינו במלחמה היו איומים, ושלא היינו צריכים לעשות אותם, אבל אלה היו נסיבות יוצאות דופן שבהן לא שלטנו על מעשינו.

אני שמח שאחי הצליח למחול לי. היום אני מודה לאלוהים על מערכת היחסים שלנו. מאז ש-Fambul Tok הגיעו, נפגשנו, התחברנו והחברות בינינו התחדשה. עכשיו אנחנו צוחקים ונהנים ביחד. אני אחד המנהגים של הארגון בעיירה שלנו, וואפי הוא אחד הפעילים הנאמנים. היחסים שלנו טובים מאוד עכשיו. למעשה, אני יוכל לומר שיש אהבה ביני ובינו, ולא רק בינו אלא ביני ובין כל בני משפחתו. אני מבקר את ביתם ומקפיד לבלות אתם.

אני באמת מרוצה מזה, ובטוח שמאחר שחידשנו את החברות שהייתה בינינו כילדים, שום דבר לא יפריד בינינו שוב. מלבד המוות. אני מתפלל לזה מדי יום.

 

© The Forgiveness Project

״פרויקט המחילה״ הוא ארגון עטור פרסים ללא מטרות רווח שאוסף סיפורים אמיתיים על סליחה ומחילה כדי לעודד הבנה והתבוננות ולאפשר לאנשים להשלים עם כאב ולהתגבר על טראומות בחייהם.

תורגם במיוחד לאלכסון על-ידי דפנה לוי

תצלום ראשי: © The Forgiveness Project / Photo by Kalilu Totangi

מחשבה זו התפרסמה באלכסון ב על־ידי The Forgiveness Project.


תגובות פייסבוק