ארכימדס טעה

למה הרעיונות הטובים ביותר שלנו נולדים במקלחת?
X זמן קריאה משוער: 3 דקות

יכול להיות שחלק מתהילתם של "רעיונות מקלחת" נובע מן הפער שבין הסיטואציה היומיומית והסתמית (גם אם המענגת) של המקלחת ובין ההארה הפתאומית. גם אם יש לכם פי עשרה רעיונות מעולים מול המחשב, לא ממש תשימו לב כי הרי בשביל מה התיישבתם מול המחשב אם לא בשביל זה? עם זאת, לפי הטענה זהו בדיוק המצב היומיומי והסתמי הזה שאמור לגרום לכם להגות רעיונות נפלאים.

המוח שלנו, כידוע, אינו נח לעולם. במשך רוב שעות הערות שלנו הוא מגיב לגירויים חיצוניים, אבל אם מבודדים אותו מהם, כמו שקורה במקלחת, הוא פונה פנימה ומעסיק את עצמו. המנגנון הזה מכונה "רשת ברירת המחדל": רשת של אזורים מרוחקים זה מזה שמתחילים לתקשר אלה עם אלה. במקום לעסוק באופן ליניארי  - ואובססיבי - בבעיה שמטרידה אותנו, אנחנו מניחים לקיבעון המחשבתי שלנו ונותנים למוח שלנו ליהנות ממשחק אסוציאציות חופשי. פתרון בעיות יצירתי מהסוג הזה אינו מבוסס על מידע חדש, אלא על קישורים חדשים.

במילים אחרות, השאלה מדוע רעיונות טובים צצים במקלחת היא בעצם השאלה למה מוצאים דברים כשלא מחפשים אותם – כי מפסיקים לחפש באותם שניים-שלושה (או חמישים) מקומות ידועים. וגם התהליך הזה לא קורה ברגע אחד, כפי  שמדגים הניסוי הבא, שהציג בפני נבדקים רצף מילים שנראה תחילה אקראי: אדום, אגוז, קערה, כוס, סל, ג'לי, טרי, קוקטייל, סוכריה, עוגה, אפייה, סלט, עץ, פרי וכו'. בכל פעם שהוצגה בפניהם מילה נוספת, ניסו המשתתפים לנחש מה מחבר בין כל המילים. רבים מהם טענו שהאסימון נפל להם רק במילה השתים עשרה, אבל הניחושים שלהם התקרבו לתשובה הנכונה (פרי) בהדרגה.

אם כך, מה שקורה במקלחת הוא שאנחנו פשוט מקשיבים למה שמתרחש במוח שלנו. המקלחת מצליחה להסיח את תשומת הלב שלנו – שאינה באמת הלב אלא ההמיספרה השמאלית של המוח שלנו, האחראית על חשיבה בדפוסים. כדי לחשוב על רעיונות חדשים אנחנו צריכים לשכוח את הרעיונות הישנים והמקובעים שלנו.

זוהי גם אחת הסיבות לכך שצריכת אלכוהול או סמים מזוהה כהתנהגות בוהמיינית של אנשים יצירתיים מן הסוג המסורתי (הסיבה האחרת, כמובן, היא שהם לא צריכים לקום בבוקר לעבודה). אך אלה, כידוע, עלולות להידרדר להתמכרות ולשימוש לרעה שפוגעים בסופו של דבר ביצירתיות. כדי לחשוב מחשבות יצירתיות לא מספיק לשחרר את ההמיספרה הימנית לחופשי, אנו זקוקים גם לחלק השמאלי שיפעיל את יכולות ההפשטה וזיהוי הדפוסים שלו. והוא צריך לעשות את זה די מהר, לפני שההארה תתפוגג.

מקלחת, במובן הזה, היא אלטרנטיבה מוצלחת יותר. נראה שהיא ממלאת את הנוסחה המושלמת להסחת דעת יצירתית: גם לא משעממת, גם לא יותר מדי פעילה וגם משהו שאתם צריכים בכל מקרה לעשות כל יום (בכל זאת, אוגוסט). הניתוק, הבדידות, היעדר הגירויים וחוסר היכולת לעשות משהו תוך כדי הופך את המקלחת לזירה אידיאלית לרעיונות יצירתיים. חוץ מזה, היא פשוט מרגיעה. וההרגעות הזו משחררת דופמין שמיטיב גם הוא עם היצירתיות.

ואם אתם חוששים למצבה של הכנרת, כמובן שיש אפשרויות אחרות: פעילות גופנית מונוטונית יחסית, כמו ריצה או שחייה, וגם עיסוקים ספורטיביים פחות כמו נהיגה. ויש גם כאלה שגורסים שהפעילות הגופנית אינה הכרחית כלל, כי גם המיטה, האוטובוס וחדר השירותים ידועים כמעוררי השראה פתאומית.

אולם הצרה היא שכידוע, לא כל רעיון שנולד במקלחת מגיע לשטיחון האמבט. חלון ההזדמנויות שבו אמור החלק השמאלי של המוח להטיל את הלאסו שלו סביב הרעיונות המבריקים שנבטו בצד השני וגם לזכור אותם הוא קצר ביותר. בעלי העצות – ובעיקר האמריקאים שבהם – אינם מתייאשים ומייעצים לנו, למשל, לקנות מחברת חסינת מים למקלחת. אלא שלא כל כך לרמות את המוח. הרעיונות שלנו, כאמור, פורחים כשהם חופשיים ממחויבויות. הם צריכים בדיוק את המצב חסר המטרה הזה כדי להשתולל  לכן המחשבה הזו קצת מרגיזה –  כשתיכנסו בפעם הבאה למקלחת ותנסו לחשוב מחשבות יצירתיות, זה כנראה לא יעבוד.

עוד על מחשבות באמבטיה כאן וכאןוכמה מחשבות משונות שאנשים חשבו באמבטיה

מחשבה זו התפרסמה באלכסון ב
§ מחשבה | # השראה
- דימוי שעריש לי רעיון! איור: ״וטה/מראות אימג׳ ישראל״


תגובות פייסבוק

> הוספת תגובה

5 תגובות על ארכימדס טעה

03
אורי אסטריגר

יש סברדיט מפורסם בנושא, Showerthoughts. בין ההארות החביבות שמופיעות שם: ״הטביעה של הטיטאניק כנראה הייתה נס בשביל הלובסטרים במטבח״

04
רון האקראיון

במרוקו היתה אימרה (שהיתה אפקטיבית, למרות היותה עממית/שכל ישר): כדי לפתור בעייה או להתגבר על תקיעות או קושי לצאת ממעגל חשיבה/עשייה ---- הפוך/היפכי כוס.
זה מאוד דומה למקלחת.
אגב, גם לי היו הרבה הברקות בעת שהתקלחתי.

05
רון האקראיון

קודם כל, שאלת תם (ולא נשלם): האם המחשבה (עצם המונח שגוי מפני שזה רעיון, ולא ברור מה זו מחשבה) הזו נולדה במקלחת? כשהמים זרמו או לא? כשהסתבנת או שטפת את הסבון? ואולי כשיצאת עם רגל אחת? או הכנסת את הרגל הראשונה? או כשקיבלת מכת חום/קור מהמים?
ועכשיו יותר ברצינות: ״כדי לחשוב על רעיונות חדשים״ - זו שגיאה חריפה, כי הכותבת מבלבלת בין יצירה של רעיון חדש ובין החשיבה אודותיו. ורעיון חדש הוא חדש מפני שאיננו ישן, כלומר, לא היה ידוע לחושב/ת.
יצירה של רעיון חדש שונה מחיפוש של דבר מה (בזיכרון) כי אם יצירה במובן הפשוט ביותר - הפקה של משהו חדש (שבמקרה הוא רעיון, ותמיד הוא רעיון, כי זה מה שאפשר לעשות ב״ראש״/״מוח״/״שכל״ או כל מה שזה).
וגם המונח החדש ״הארה״ לא עוזר.
ריבוי המושגים/מונחים הוא רמז למשהו שאיני רוצה לכנותו בשם.