דמעות משתוללות

למה אנחנו בוכים מאושר? ונוכח יופי? ומהתרגשות טובה? ומרוב צחוק?
X זמן קריאה משוער: 6 דקות

ישנם ביוטיוב סרטונים שמציגים מבחן פשוט: צפו ונסו לא לבכות. הם מוצגים תחת כותרות כמו ״99 אחוזים יבכו״ או ״האתגר: לנסות לא לבכות״, ונראים בה סצנות שוברות לב של מחלות, מוות ואובדן. אבל גרסאות אחרות של האתגר מציגות סצנות חיוביות: מעשים של טוב לב ללא תנאי, בעלי חיים חמודים, חיילים חוזרים אל משפחותיהם. זה אינו רעיון חדש: הפילוסוף הצרפתי רנה דקארט טען בשנת 1649 כי אנחנו לא בוכים רק כדי להביע מצוקה, יגון או אומללות, אלא גם כדי להביע מצבי רגש חיובים של אהבה או אושר. באורח דומה, יש בספרות מגוון תיאורים של דמעות חיוביות – מן המפגש המחודש עם טלמאכוס ב״אודיסיאה״ של הומרוס ועד ללידה הפלאית ב״אנה קרנינה״ של לב טולסטוי (משנת 1878).

דמעות של אושר נפוצות. עמיתיי ואני ביצענו לאחרונה סקר של יותר מ-3500 מבוגרים ב-19 מדינות שונות, וגילינו כי 98 אחוז דיווחו כי הם דומעים בשל חוויה חיובית לפחות פעם בחודש. ועם זאת, לפני כן, המחקר המדעי של דמעות שמחה היה מוזנח להדהים – הוא כלל רק לעתים נדירות יותר מאזכור אקראי של אנשים שבוכים גם מסיבות חיוביות.

ישנם מי שבוכים כשהם מרגישים רגשות חיובים ושליליים במקביל – אבל ישנן דוגמאות רבות לכך שבכי מאושר אינו קשור כלל לתחושות שליליות

תאוריות מוקדמות בפסיכואנליזה טענו כי דמעות חיוביות הן לעולם לא ביטוי של אושר פשוט, וכי הן קשורות תמיד לרגש שלילי כלשהו שעולה במקביל או נדחה. למשל, אב בוכה כשהוא רואה את בתו מתחתנת, לא משום שזהו רגש של חיבה נוגעת ללב אלא משום שהוא חש שהוא מאבד אותה, או בגלל שהוא חושש שהיא יוצאת לעתיד בלתי ידוע. אולם, אין לתפישה הזו סימוכין ראויים. מחקר שנערך לאחרונה הראה כי ישנם מי שבוכים כשהם מרגישים רגשות חיובים ושליליים במקביל – אבל ישנן דוגמאות רבות לכך שבכי מאושר אינו קשור כלל לתחושות שליליות.

כחוקרים, רצינו להבין טוב יותר את הנסיבות שבהן אנשים בוכים בדמעות של שמחה. לשם כך, ביקשנו מיותר מ-13 אלף מבוגרים ב-40 מדינות שונות לספר לנו מה גרם להם לבכות מאושר, והם תיארו יותר מ-1500 מקרים נבדלים. כשניתחנו את הדיווחים הללו, גילינו שניתן לחלק דמעות של שמחה לארבע קטגוריות (לפחות).

דמעות של הישג מתרחשות כשמישהו מפגין כישורים או ביצוע יוצאי דופן, זוכה להצלחה ראויה מאוד או מתגבר על מכשול גדול. למשל: זכייה במדליה אולימפית, קבלה לתוכנית לימודים יוקרתית, או התגברות על מחלה קשה. דמעות אלה כרוכות בתחושות של גאווה על ההישג או הערצה נוכח הישגים של אחרים.

ווסט פוינט, שמחה, דמעות, בוגרת

בטקס הסיום של האקדמיה הצבאית ווסט פוינט, דמעות של שמחה, של הישג, של הקלה. תצלום: West Point US Military Academy

דמעות של חיבה זולגות כשמישהו חווה או צופה בקרבה או שייכות מיוחדת. מפגש מחודש עם חברה ותיקה שלא ראיתם שנים רבות, או הפעם הראשונה שבה אתם מחזיקים את התינוק שנולד לכם הן דוגמאות אופייניות. דמעות כאלה הן חלק מתחושה של ״קאמא מוטה״ – מצב אינטנסיבי של ריגוש שמקורו באהבה. לצד ההישגים, אלה האירועים הנפוצים ביותר שבהן אנו דומעים דמעות של שמחה: גילינו כי 84 אחוז מהנבדקים דיווחו כי דמעות בעקבות הישג או תחושת חיבה או שניהם יחד (למשל, כשחוזים בהישג חשוב שמושג על ידי הילדים שלכם ניתן לחוש תחושות הישג וגם חיבה).

אנשים דומעים דמעות של יופי כשהם חוזים במשהו מרהיב או אמנותי במיוחד בטבע, במוזיקה, באמנות או בשירה

אנשים דומעים דמעות של יופי כשהם חוזים במשהו מרהיב או אמנותי במיוחד בטבע, במוזיקה, באמנות או בשירה. הנאה מנוף יפהפה של הרים בפארק לאומי או האזנה לביצוע מוזיקלי מהפנט הן דוגמאות בקטגוריה הזו. דמעות כאלה מלוות לעתים תכופות בתחושות של התפעמות, פליאה או תדהמה, ואנשים חווים לעתים צמרמורות של עונג או שעורם סומר בו זמנית.

בקטגוריה האחרונה, שעשוע, דמעות מופיעות כשאנו חווים משהו כל כך מצחיק או קומי שקשה לא לדמוע. למעשה, בחלק מסרטוני ״אתגר הבכי״ ביוטיוב הצופים מתבקשים לא לבכות מרוב צחוק. כשצופים במופע סטנד-אפ מצחיק מאוד או שומעים בדיחה אבסורדית או טיפשית אנו עלולים לצחוק עד בכי, ממש כפי שעשוי לקרות כשאנו צוחקים עם חברים על משהו קטנטן. דמעות אלה מלוות בתחושת קלילות, שמחה ועונג.

גילינו כי ארבעת סוגי הדמעות הללו קשורים לתחושות והתנהגויות שונות. דמעות של הישג כנראה משפרות את ההערכה העצמית ומניעות אנשים לחקות אנשים שראויים בעיניהם לכך. דמעות של יופי מרחיבות את דעתם של אנשים ומעודדות מחשבה. דמעות של חיבה מעודדות קשר בין בני אדם ודמעות של צחוק מובילות להתנהגות משועשעת.

אבל המחקר שלנו על אודות דמעות של אושר מעלה שאלה גדולה יותר: למה בני אדם בכלל מגיבים רגשית בבכי? ניתן לחוש רגשות עזים – חיובים ושליליים – בלי לבכות. הסבר אפשרי אחד הוא שבכי הוא איתות חברתי: הוא מבטא משהו חשוב עבור אנשים אחרים על אודות התחושות שלנו. בכל הקשור לדמעות שליליות, התאוריה אומרת כי זהו איתות לעזרה. אבל מה בנוגע לדמעות של שמחה?

דמעות עשויות להיות איתות ויזואלי אולטימטיבי שמאפשר ומעצים את חברתיות-העל האנושית

אחת התאוריות גורסת כי דמעות של שמחה מאותתות כי לאדם יש תכניות אישיות חיוביות, דהיינו אין לו כוונות תוקפניות כלפי האדם האחר. האיתות המדויק שונה בכל אחת מארבע הקטגוריות: דמעות של הישג עשויות לאותות על יכולת ולאשש סמכות, דמעות של יופי מעידות על פתיחות או יכולת אינטלקטואלית, דמעות של חיבה משדרות חמימות ודמעות של צחוק מעידות על קלילות ושמחת חיים. בדרכים כאלה, דמעות של שמחה עשויות להראות כי מישהו אינו מהווה איום והוא להוט להתקרב לאחרים, ובכך לשפר את הלכידות והקשרים החברתיים. דמעות עשויות על כן להיות איתות ויזואלי אולטימטיבי שמאפשר ומעצים את חברתיות-העל האנושית.

פלה, בכי, דמעות, 1958, גביע עולמי

ילד בן 17 בוכה מהתרגשות, מתקשה להכיל את מה שהוא חש: פלה לאחר הזכייה בגביע העולמי, שבדיה 1958. תצלום: Aftonbladet, ויקיפדיה

עוצמת ההבעה באמצעות דמעות של שמחה תלויה, כמובן, באישיות. ראשית, תכונות אישיות משפיעות כנראה על התכיפות שבה אנו בוכים דמעות שמחה מסוגים שונים. במחקר שלנו, גילינו כי אנשים שנוטים להיות מוחצנים, דברנים או חברותיים חווים לעתים קרובות יותר דמעות של הישג או יופי. אנשים טובי מזג, חברותיים ואמפתיים בוכים לעתים קרובות יותר בכי של חיבה. ואנשים בעלי פתיחות מחשבתית וגישה ליברלית דומעים לעתים קרובות יותר דמעות של יופי.

דמעות של שמחה קשורות לבריאות נפשית וגופנית טובה יותר, והרגשות החיובים הנחווים בעת בכי של שמחה מעצימים את הסיפוק ואת העמידות בחיים

בני אדם נבדלים גם בנטייה הכללית שלהם לבכות בדמעות של שמחה. למשל, אנשים בעלי נטייה לאמפתיה נוטים יותר לדמעות חיוביות. זה הגיוני, משום שאנשים כאלה נוטים לחוש יותר לעומק את רגשותיהם של אחרים, דבר המעורר אצלם תחושות רגשיות. גם הגיל משנה כאן. במחקרנו גילינו כי הנטייה לבכות בדמעות של שמחה מתגברת בשנות הבגרות, ומגיעה לישורת בסביבות גיל 60-75, ואז שבה ויורדת. ולבסוף, נשים מדווחות על יותר בכי בדמעות חיוביות לעומת גברים – אך שההבדל בולט פחות מאשר בכול הנוגע לדמעות שליליות, אולי משום שישנן פחות מוסכמות חברתיות בנוגע לביטוי רגשות חיוביים אצל גברים.

אם אינכם נוטים לבכות במצבים מאושרים, ישנן כמובן דרכים רבות אחרות לבטא חיבה ושמחה. אבל אם אתם בוכים מאושר, קבלו זאת. דמעות של שמחה קשורות לבריאות נפשית וגופנית טובה יותר, והרגשות החיובים הנחווים בעת בכי של שמחה מעצימים את הסיפוק ואת העמידות בחיים. לכן בפעם הבאה שזה קורה לכם, קחו רגע ושימו לב לסוג האירוע שעורר את הבכי הזה, ולמה שאתם אולי מנסים לאותת לסובבים – והניחו לדמעות שלכם להשתולל!

יאניס זיקפלד (Janis Zickfeld) משלים את מחקר הפוסט דוקטורט שלו בפסיכולוגיה חברתית במחלקה לניהול באוניברסיטת ארהוס בדנמרק.

AEON Magazine. Published on Alaxon by special permission. For more articles by AEON, follow us on Twitter.

תורגם במיוחד לאלכסון על ידי דפנה לוי

תמונה ראשית: "אני לא בוכה, יש לי שמש בעיניים". תצלום: פרנצ'סקו

מחשבה זו התפרסמה באלכסון ב על־ידי יאניס זיקפלד, AEON.


תגובות פייסבוק

תגובה אחת על דמעות משתוללות

01
סמדר זאבי

בס"ד
דמעות של שמחה כולנו מכירים...זו לא חכמה
אנו נוטים לחשוב שדמעות של צער או כאב הן שליליות, הפוכה מזו, מרחבי קשר של נק' הפגיעות שלנו חוזרים שוב ושוב במהלך חיינו וכך אנו שורדים, לכן הן חיוביות.