הבעיה הכי גדולה בעולם

נראה אתכם עונים לי במהירות: מה הבעיה הכי גדולה בעולם היום?

דמגוגיה? גזענות? אפליה? התחממות כדור הארץ? חוסר השוויון?

לא, לא ולא. כל אלו הם הפרי המר של אותו שורש רעיל. הכלכלה העולמית שבורה. היא דורכת במקום, על הפנים, היא חולה בתרדמת שמונשמת באורח מלאכותי.

האבחנה הזאת עלולה להישמע לכם כחדשות רעות. אז זהו, ממש לא. אלו חדשות נפלאות. למה? כי זאת גם הבעיה הקלה ביותר לתיקון. אסביר לכם בקצרה מדוע וכיצד.

הסיבתיות המושלת בבעיות העולם היום ברורה מאוד. ככל שההכנסות של מעמד הביניים דורכות במקום, כך רבים יותר האנשים הפונים לקיצוניות והולכים בעקבות דמגוגים. מעגל הקסמים הזה גורם לעולם לא להיות מסוגל להתמודד עם הבעיות הקיומיות המאיימות עליו כמו מזג האוויר וחוסר השוויון.

הסיבה לכך שהצמיחה הגלובלית תקועה היא פשוטה באותה המידה. יותר מדי כסף זורם לאזור העליון של הפירמידה. חוסר איזון גדל ומצטבר. חברות שלמות שקועות בחובות לקומץ האזרחים העשירים ביותר שלהן, וכך נוצר מעמד של אולטרה-עשירים חסרי מדינה.

אך על כל יכטת פאר שהם קונים, מיליוני דולרים אינם מושקעים בבריאות, בחינוך, בתחבורה, וכך איכות החיים צונחת. צמיחה הזורמת רק לקצה העליון היא מתכון למהפכה, כי זאת הדרך הפחות פרודוקטיבית שחברה יכולה להקצות בה את משאביה.

אז מה הפתרון? הפתרון ברור, הלא כן? לתת יותר כסף למעמד הביניים ולעניים. לא. לא משנה "מאיפה בא הכסף". אפשר להדפיס אותו, לגבות אותו כמס מן העשירים או ללוות אותו.

למה לא משנה מאיפה בא הכסף? כי שיעורי הריבית למעשה שליליים. השווקים ישדלו ממשלות לקחת הלוואות. מדוע? כי הם מצפים לדפלציה אם ההכנסות ימשיכו לצנוח. המצב הגיע לידי כך שדומה שהשווקים אומרים לממשלות: "תעשו לנו טובה! קחו את הכסף הזה ותשקיעו אותו בבני-אדם!" – אבל האידאולוגיה מעוורת את עיניהן של הממשלות והן אינן קולטות את המסר.

במה יש להשקיע את הכסף שלא משנה מנין הוא בא? שוב, האמת היא שזה לא משנה במיוחד. כדאי שאלה יהיו השקעות שפויות: כלומר, לא להשקיע בשום דבר מזיק מבחינה חברתית כמו בתי קזינו או מעבדות ליצור קריסטל-מת'. אפשר, כמובן, להשקיע את הכסף בבריאות, בחינוך, בתחבורה, באנרגיה. או שפשוט אפשר לתת אותו לאנשים כדי שיעשו בו כרצונם.

כיצד יתכן שאין זה משנה מה עושים בכסף? כי אנחנו פשוט מנסים לפתור חוסר איזון. אתם עשויים לחשוב שהשקעה בבריאות היא קרוב לוודאי חכמה יותר מהעברת כסף מזומן לידי אזרחים. במדינות מסוימות, כמו ארצות הברית, זה נכון. אבל בסך-הכול, ברחבי העולם, מה שצריך הוא פשוט יותר כסף נזיל, שיזרום בעורקי הכלכלה. אנשים יכולים להשקיע את הכסף האמור, ולעתים לעשות זאת בדרכים חכמות ויעילות יותר מאשר ממשלות הפועלות לבדן. הם יכולים להקים עסקים ולחנך את ילדיהם ולהשקיע בחברות סטרט-אפ וכן הלאה.

תנו לי לסכם. הבעיה הגדולה ביותר בעולם היא שהכלכלה הגלובלית שבורה, מקולקלת. אבל זאת גם הבעיה הקלה ביותר לתיקון. לא חשוב מאיפה בא הכסף, ולא חשוב מה יעשו בו. הדבר היחיד שחשוב הוא שהוא יושקע.

זוכרים את החולה בתרדמת? החולה שמונשמת במכונת הנשמה? כסף הוא הפעילות העצבית המצביעה על כך שהיא מתעוררת.

אני מנסה לומר דבר פשוט מאוד: העולם זקוק ליותר סוציאליזם. לא, לא מהסוג הקיצוני של "נטיל-קיצוב-על-אייפונים". סוציאליזם מהסוג המתון והאנושי והחכם שבו הכול זוכים לטיפול רפואי, לפנסיה, לחסכונות.

העולם נסחף הרחק מדי לעבר הקפיטליזם הקיצוני, וכעת צריך לאזן את המצב.

ומה אם לא?

תסתכלו על ארצות הברית.

עומייר חק הוא הוגה דעות, פרשן, בלוגר ודמות ציבורית, המרבה לכתוב על כלכלה, חברה, עסקים, חדשנות ותרבות עכשווית. הוא מחברם של ספרים אחדים ומחלק את זמנו בין לונדון וניו יורק.

תורגם במיוחד לאלכסון על ידי אדם הררי

תמונה ראשית: "כסף ביד", תצלום: http://401kcalculator.org

מחשבה זו התפרסמה באלכסון ב על־ידי עומייר חק.


תגובות פייסבוק

> הוספת תגובה

5 תגובות על הבעיה הכי גדולה בעולם

03
דני

אובמה ממש לא היה סוציאליסט, והמצב של ארה"ב לא גרוע כל כך. עומייר חק בסך הכל אומר פה מה שמרבית אנשי מדעי החברה, ואפילו מרבית הכלכלנים, אומרים מאז משבר 2008. סוציאליזם רך הוא למעשה מדינת רווחה, כמו בחלק ממדינות סקנדינביה, מדינות העומדות בראש הדירוג כמעט בכל מדגם ובכל נושא שנבדק.

04
אחד

וואו, ממש עמוק.
הפרח שתי טענות לא מבוססות (פסקאות 3 ו-4), ופתור את זה על ידי המלצה להשקיע במעמד הביניים (מי זה?), וזה מאוד פשוט כי לא משנה איך משקיעים הרי (מה?) כי הריבית שלילית (אז מה?). סיים במילה גדולה בלי להסביר אותה.

05
ברק

הבעיה הגדולה בעולם היא חוסר במים לשתייה.אם לא ידאגו למחסור במים העולם יסבול כי כבר עכשיו מדינות באפריקה ואסיה סובלות ממחסור במים ולתושבים ישנן שעות מסוימות בו מקבלים מים.