הזמינו חופשה עכשיו

דרווין אכן צדק: החיים על אי הופכים אותנו לרגועים יותר
X זמן קריאה משוער: 2 דקות

אחת מהשערותיו המפורסמות של דרווין זכתה לחיזוק במחקר חדש שהתפרסם ב-Proceedings of the Royal Society  . כידוע, מסעו של דרווין לאיי גלפגוס והיחשפותו למגוון המינים יוצא הדופן שהשתמר בהם תרם לפיתוח רעיונותיו מאוחר יותר לגבי מוצא המינים ותהליך הברירה הטבעית. אחת מאבחנותיו של דרווין (שבכלל תכנן לכתוב על גיאולוגיה) הייתה שבעלי החיים בארכיפלג האיים אינם נרתעים ממבקרים,. הוא נדהם לגלות שהוא יכול לעמוד במרחק קצר ביותר מבעלי חיים שונים, ואפילו לגעת בהם ולהרים אותם. דרווין שיער כי חוסר הפחד של בעלי חיים על איים מרוחקים נובע מהיעדרם של טורפים: מכיוון שחייהם אינם נמצאים בסכנה, איבדו בעלי החיים את ההתנהגויות הבלתי נחוצות.

התנהגויות דומות של בעלי חיים נצפו לא רק בגלפאגוס, אלא גם באיים אחרים – למשל באוסטרליה, וולבים (חיית כיס קטנה הדומה לקנגורו) באיים מניחים לבני אדם להתקרב אליהם יותר מאשר בני מינם השוכנים ביבשת.

החוקרים, תאודור גרלנד מאוניברסיטת קליפורניה, ריברסייד; וויליאם קופר ג'וניור מאוניברסיטת אינדיאנה ואוניברסיטת פורדו בפורט ויין, ואלכסנדר פירון מאוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון בוושינגטון די. סי., ביקשו לאמת את התצפית הזו, המשותפת לרבים מהמבקרים באיים, ולכמת אותה. לשם כך השתמשו ב-Flight initiation distance, המרחק בין הטורף והטרף שיגרום לטרף לפתוח במנוסה. הם מדדו את המרחק הזה לגבי שישים וששה סוגי לטאות על האיים וביבשת, תוך התחשבות בגודל הטרף ובמהירות הטורף.

ממצאיהם העלו כי המרחק שיגרום לטרף לברוח קצר באיים מאשר ביבשת, ומצטמצם ככל שהמרחק מהיבשת גדל, כלומר - ככל שהאיים מרוחקים יותר מהיבשת. באיים המרוחקים, שבהם אין טורפים כלל או שהם מעטים מאד, המנוסה אינה נחוצה. מנוסה ללא צורך הייתה גוזלת מהלטאות זמן ומאמץ מיותרים, ולכן התנהגות זו נעלמה בתהליך האבולוציוני.

"המחקר שלנו מאשר את תצפיותיו של דרווין ודיווחים אקראיים רבים על התנהגות מבויתת של חיות באיים," אומר תאודור גרלנד, פרופסור לביולוגיה באוניברסיטת קליפורניה, ריברסייד, ואחד ממחברי המאמר. "שוב הוכח כי התובנות של דרווין נכונות, והן ממשיכות להיות מקור השראה לביולוגים של היום."

החוקרים מצאו גם שיש קשר בין גודל הטרף להתנהגות המנוסה. "כשהחיות הנטרפות קטנות מאד בהשוואה לטורפים, הטורפים לא תוקפים חיות בודדות," אומר גרלנד. "כתוצאה מכך, מנוסה אינה מתקיימת כלל, או שהמרחק שבו היא מתרחשת קצר ביותר."

החוקרים מצאו עוד שמהירות הטורף השפיעה על זמן תחילת המנוסה של הלטאות; לגודל האי, לעומת זאת, לא הייתה השפעה. גרלנד משער כי גורמים נוספים עשויים להשפיע על התנהגות מבויתת, כמו למשל כמות המזון על האי. חוסר במזון עשוי לגרום לכך שהחיות יעדיפו לא לנטוש את המזון, ולכן מרחק המנוסה יצטמצם.

 מקורות:המחקר: חיים על אי מפחיתים את מרחק תחילת הבריחהדיווחים ב-Science Daily וב-Phys.orgעל החיות חסרות הפחד בגלפגוס בניו יורק טיימס

מחשבה זו התפרסמה באלכסון ב


תגובות פייסבוק

2 תגובות על הזמינו חופשה עכשיו

02
אניקו

החתול נחשב לטורף על במרחב האורבני אך עם זאת הוא לרוב בורח מבני אדם. איך זה מסתדר עם ההשערה שחוסר הפחד של בעלי חיים נובע מהיעדרם של טורפים?