הידד למהנדסים

כמעט מחצית מהמקצועות הפופולאריים בעולם המערבי לא היו קיימים לפני מאה שנה. זו כנראה הסיבה ששנה אחרי שנה, סקרי היוקרה האהובים על הסוציולוגים מצביעים על תוצאות דומות: המקצועות האהובים ביותר והמוערכים ביותר הם בדרך כלל ותיקים מאוד, כמו חיילים ושופטים.

הסקר השנתי החדש של מכון Pew Forum האמריקאי אינו שונה בהרבה: חיילים, קצינים ואנשי כוחות הביטחון הם עדיין בעלי המקצועות המוערכים ביותר באמריקה, גם אם התמיכה הגורפת בהם הולכת ונשחקת עם השנים: 78% הערכה חיובית השנה, לעומת 83% לפני חמש שנים.

אין גם הפתעות בתחתית הטבלה: אנשי עסקים הם הקבוצה הכי פחות מוערכת (24%) מלבד עורכי דין, מקצוע אשר רק 18% מהציבור מאמינים שיש בו "תרומה כלשהי" לחברה. אנשי עסקים ועורכי-דין הם שני המקצועות היחידים שההערכה השלילית כלפיהם גבוהה יותר מהחיובית: 34% מהנסקרים סברו שעורכי דין אינם תורמים דבר לחברה, או שתרומתם שלילית.

התוצאות דומות מאוד לאלה של סקרים מקבילים, בארה"ב כמו במדינות אחרות. מכון PEW, העוסק בחקר השפעת הדת על החברה, עוקב במיוחד אחרי מעמדם של אנשי הכמורה. מעמד זה לא משתנה באמריקה מזה שנים, עם תחושות חיוביות בקרב 37% מהנסקרים, אבל באופן פרדוקסלי, דווקא אנשים המגדירים את עצמם דתיים מעריכים את הכמרים פחות ופחות, ורק 52% מאמינים עכשיו שלכמרים יש תרומה משמעותית לחברה.

בעלי מקצוע אשר ההערכה אליהם הולכת ועולה בשנים האחרונות הם כל אנשי הטכנולוגיה: מדענים, טכנאים ובעיקר מהנדסים עולים בסולם מדי שנה בקצב קבוע, וכבר מתקרבים מאוד לרופאים ולמורים. העלייה הזאת נשענת על הבדלים דמוגרפיים: ככל שאדם צעיר יותר, הוא נוטה לתת ציון גבוה יותר לאנשי הטכנולוגיה והמדע.

68% מהנסקרים מתחת לגיל 50 מאמינים למהנדסים יש תרומה משמעותית לחברה, לעומת 56% מהנסקרים המבוגרים מגיל 50. אין הבדל משמעותי בתשובותיהם של גברים ונשים.

מי שסובלים מבעיה מגדרית ברורה הם העיתונאים: הם זוכים לתמיכה של  28% מהציבור, ירידה חדה בחמש שנים, מ-38% בסקר של 2009. הירידה מוסברת בשינוי חד בקרב נשים, אשר האמון שלהן בעיתונאים צנח בשנים אלה ב-17 נקודות, בעוד האמון (המצומצם) של הגברים נותר ללא שינוי.

מקצוע אשר מעמדו כמעט ולא משתנה זה שנים רבות הוא זה של האמן: כשליש מהציבור האמריקאי מאמין שיש לאמנים תרומה משמעותית לחברה. ככל שאדם מגדיר את דעותיו הפוליטיות כשמרניות, שיעור ההערכה שלו באמנות הולך ויורד. אבל האמנות הרי טוענת כך גם בלי נתונים סטטיסטיים.

מקורות:הסקר השנתי החדש של מכון PEW

מחשבה זו התפרסמה באלכסון ב


תגובות פייסבוק