הצלחה ירוקה

הבנק הגדול ביותר בקוסטה ריקה הוא פרויקט קואופרטיבי, בבעלות עובדיו. האתגרים גדולים, השאלות מרתקות. דרך חדשה לבנקים ולחברה כולה?
X זמן קריאה משוער: 4 דקות

עשור לאחר המשבר הכלכלי העולמי של השנים 2007-2008, מרבית הבנקים הפרטיים השתנו אך מעט. רובם נותרו מרוכזים בהגדלת רווחיהם, וכל מטרה חברתית בת קיימא נותרה בעיניהם משנית בלבד. בעיני כלכלנים מן השורה, כל השאר נותר חלום רחוק בלבד.

אבל ישנה תקווה לסוג אחר של בנקאות – בנק המנוהל באורח דמוקרטי, ובלבו עקרונות בני קיימא. "בנקו פופולאר", בנק לפיתוח חברתי (BPDC) הפועל כקואופרטיב בקוסטה ריקה הוא דוגמה לחלופה אפשרית ורצויה לבנק הפרטי הממוצע. הוא אמנם מתמודד עם אתגרים, אבל לשאר העולם יש בהחלט מה ללמוד ממנו.

בנקו פופולאר נוסד בשנת 1969 על ידי ממשלת קוסטה ריקה, במטרה לקדם פיתוח כלכלי. הבנק צמח מתוך מסורת של סולידריות, וממשיך לפעול גם היום באותה רוח. מטרתו היא לשרת את רווחתם החברתית והכלכלית של תושבי קוסטה ריקה.

BPDC הוא בנק שיתופי לחלוטין, הנמצא בבעלות עובדיו ובשליטתם. כל אחד מן העובדים שמחזיק חשבון בבנק במשך למעלה משנה רשאי לקחת חלק בבעלות. הוא משלב פעילות מסחרית ויזמית עם לקוחות הכוללים את עובדי הבנק, איכרים, ויזמים זעירים, קטנים ובינוניים וגם לוקח חלק ביוזמות קהילתיות, קואופרטיביות ועירוניות.

מאז שנת 2000 הבנק צמח להיות קונגלומרט כלכלי (הבנק הגדול ביותר בקוסטה ריקה), והוא מציע מגוון של שירותי בנקאות, פנסיה ומניות, השקעות וביטוח. יש לבנק 103 סניפים ברחבי המדינה והוא מעסיק 4300 איש. נכסי הבנק הוערכו בשנת 2016 ביותר מ-5.4 מיליארד דולר, והכנסתיו עמדו על 68 מיליון דולר. הרווחים מנכסיו עומדים על כ-1.5%, שיעור גבוה יחסית לבנק מסחרי.

הבנק מרוויח מסוג ייחודי של היוון קבוע: המעסיקים תורמים לו 0.5% והעובדים תורמים אחוז אחד משכרם החודשי. לאחר שנה, 1.25% מ"חסכונות הכרחיים" אלה מועבדים לקרן הפנסיה האישית של כל עובד כזה. הבנק שומר את היתרה, 0.25%, כתרומה להונו.

ה-BPDC שונה מהותית מבנקים פרטיים מקובלים. המנדט הנוכחי שלו כולל שלוש מטרות עיקריות: כלכלית, סביבתית וחברתית. הרווחים הכספיים עומדים באותה שורה עם קידום מטרות סביבתיות וחברתיות.

קבלת החלטות דמוקרטית

ה-BPDC הוא הבנק הדמוקרטי ביותר בעולם. אסיפת העובדים שלו היא הגוף המנהל הבכיר, והיא מייצגת את 1.2 מיליוני העובדים-לקוחות שהבנק משרת (20% מאוכלוסיית המדינה). האסיפה מורכבת מ-290 נציגים, שנבחרים ממגוון גדול של מגזרים חברתיים וכלכליים. היא נותנת הנחיות אסטרטגיות למועצת המנהלים של הבנק, המורכבת מארבעה חברים מתוך אותה אסיפה, ושלושה חברים נוספים מן הממשלה.

התייעצות עם הציבור היא חלק מהותי מתהליך קבלת ההחלטות של הבנק. התכנית האסטרטגית שלו לשנים 2017-2020 נשענה על סקר כלל ארצי שנמשך שלוש שנים, והגיע לכ-1500 משתתפים ב-11 מחוזות ברחבי קוסטה ריקה.

הבנק שם דגש רב גם על שוויון מגדרי, כך שלפחות מחצית ממועצת המנהלים שלו הן נשים, מה שהופך את הבנק לגוף הציבורי הראשון במרכז אמריקה המחייב השתתפות של 50% נשים בין מקבלי ההחלטות שלו. לבנק ישנה גם מועצה קבועה של נשים, המבטיחה כי שוויון מגדרי בכל רחבי הארגון ימשיך להיות יעד מועדף.

מהותו של הבנק נובעת במידה רבה מן המבנה שלו.

פעילות בת קיימא

בנקו פופולאר לא התחיל כגוף ירוק במיוחד. אבל איכות הסביבה הפכה לאחד ממאפייניו הבולטים מאז 2014, אז עלתה לשלטון המפלגה השמאלנית Partido Acción Ciudadana (או בראשי תבות PAC) ששמה לה למטרה להשתמש בכלכלה לקידום מטרות חברתיות ושמירה על איכות הסביבה, ולא לגריפת רווחים בלבד.

הבנק פיתח מאז מוצרים מיוחדים כמו תכניות חיסכון ואשראי שנועדו לסייע לעסקים לממן פרויקטים ידידותיים יותר לסביבה. למשל, בראשית השנה הבנק סייע לממן את הרכישה וההתקנה של קולטי שמש על מבני מגורים.

בתחום הפיתוח, ה-BPDC תומך באגודות שיתופיות המספקות מוצרים לבניית מערכות מים בנות קיימא. הוא גם פועל ביחד עם אגודות שיתופיות אזוריות למימון מגוון של פרויקטים החל מהתקנת מערכות המייצרות אנרגיה הידרואלקטרית או השבחה של ציוד קיים לחיסכון באנרגיה, וכלה בפרויקטים של שימור באזורי טבע רגישים.

הבנק החל גם לאמץ בעצמו שיטות פעולה ירוקות: ניטור צריכת האנרגיה של הבנק, בניית אסטרטגיות לצמצום פליטת הפחמן ודיווח שנתי על הפעילויות הללו בעקבות הקווים המנחים של היוזמה הבינלאומית GRI. מחלקת הפנסיה של הבנק מתהדרת כבר שנים באות המעיד על כך שהיא אינה תורמת לפליטת גזי חממה.

מקום לשיפור

בנקו פופולאר הוא במפורש בנק אלטרנטיבי הראוי להערכה. אבל הוא אינו מושלם. מאז היווסדו לפני כמעט חמישים שנה, הבנק נמצא במוקד של מאבק כוחות פוליטי ובמהלך שנות השמונים כמעט קרס. קריאות להפרטתו נשמעות ללא הרף.

המאבק על השליטה בפועל נמשך כל העת. האם על הבנק למסור את השליטה במועצת המנהלים שלו כולה לידי העובדים או להותיר את הפיקוח הממשלתי ולהסתפק בייצוג נרחב יותר? הבעיה קשורה עמוקות לשאלה איך ניתן וצריך לייצג את האינטרס הציבורי בבנק בצורה דמוקרטית.

מבחינה מעשית, ההשקעות הירוקות של הבנק צריכות להתרחב ולהיות יותר בנות קיימא. הדבר דורש חשיבה חדשנית בנוגע לפרויקטים ירוקים שניתן גם להרוויח מהם במידת מה. עם זאת, עדיין יש לפתור את שאלת האופן שבו תימדד השפעתו על איכות הסביבה.

ולבסוף, ישנן שאלות אסטרטגיות בוערות. ה-BPDC הוא בנק רווחי יחסית. האם – מנקודת מבט של סולידריות חברתית – יש לכך הצדקה? הרי רווחים נאים מאפשרים לבנק לממן פרויקטים חברתיים באמצעות חברת הבת שלו "הבנק החברתי". יש שיטענו כי שכל פעילותו של הבנק אמורה לשמש לכך.

התהיות הללו בנוגע לשליטה, מידת התרומה לאיכות הסביבה ועמדתו החברתית של הבנק הן חשובות, אבל מה שיפה ב-BPDC הוא שאלה ניתנות לפתרון בתהליך דמוקרטי בשיתוף הבנק והחברה בקוסטה ריקה. בעיני מי שסומכים על החלופות לדוגמה שמנחה את מרבית הבנקים הממוקדים במקסום רווחים, הבנקו פופולאר מציע תקווה וכיוון רלוונטי.

 

תורגם במיוחד לאלכסון על ידי דפנה לוי

תמונה ראשית: ציפור קוליברי במעופה, קוסטה ריקה. תצלום: ויקטור

Published by Alaxon by special permission of Apolitical

The original article appeared here.

מחשבה זו התפרסמה באלכסון ב על־ידי Apolitical.


תגובות פייסבוק

2 תגובות על הצלחה ירוקה

01
יורם גרשמן

לא הבנתי איך ״בנק שיתופי לחלוטין, הנמצא בבעלות עובדיו ובשליטתם״ מסתדר עם ״המעסיקים תורמים לו 0.5% והעובדים תורמים אחוז אחד משכרם החודשי.״ אם יש ״מעסיקים״ ו״עובדים״ מה משמעות ה״שיתופי״?