חלומות ממאדים ומנוגה

ניתוח של חלומות חושף הבדלים מפתיעים בין המינים
X זמן קריאה משוער: 3 דקות

"אני בארון. במקום בגדים אני מוצאת סביבי דמויות גדולות וגרוטסקיות של בעלי חיים מפוחלצים דוגמת חתולים וכלבים בעלי שיניים מעוותות ועיניים בולטות. הן תלויות שם מתנדנדות. אני חשה לכודה ומבוהלת."

זהו תיאורו של חלום בלהות, אחד מתוך קרוב לעשרת אלפים חלומות שניתחו חוקרים באוניברסיטת מונטריאול כדי לברר כיצד משפיעים עלינו חלומות רעים וסיוטי לילה. את מאגר החלומות הרכיבו החוקרים בעזרת דיווחיהם הנאמנים של 572 גברים ונשים שבמשך כמה שבועות הקדישו מדי בוקר את רגעי הערות הראשונים שלהם כדי לספר על שפקד אותם בשנתם. למחקר אחראים ז'נבייב רוברט, דוקטורנטית באוניברסיטת מונטריאול, ואנטוניו זאדרה, הממקד את עניינו האקדמי בהפרעות שינה כבר עשרים שנה ומהמומחים החשובים בעולם להליכה מתוך שינה. את ממצאיהם ניתן למצוא במאמר שפורסם בגיליון ינואר האחרון של כתב העת Sleep.

253 מהחלומות הוגדרו כסיוטים (חלומות רעים שמעירים אותנו) ו-431 מהם - חלומות רעים שנזכור אולי רק בבוקר. לטענת החוקרים, סיוטים אינם מתחילים ככאלה, והם מתפתחים מחלום רגיל שמקבל תפנית מאיימת. בעוד תוקפנות פיזית, מוות, דאגות בריאותיות ואיומים מדווחים בשכיחות הגבוהה ביותר בסיוטים, הרי שאת חולמי החלומות הרעים רודפים בעיקר קונפליקטים בינאישיים, כמו ויכוח עם בן זוג, השפלה, תסכול או חוסר התאמה חברתי. הבדל מאלף נוסף נמצא בין סיוטי הלילה של שני המינים - בקרב הנשים מופיעה פעמים רבות, נוסף על מחולל הסיוט, גם דמות ידידותית ותומכת, ואילו גברים מתענים בסיוטיהם לבדם. שוני משמעותי אחר: סיוטי לילה מופיעים בתדירות גבוהה יותר אצל נשים. לא ברור לחוקרים אם הן פשוט מיטיבות לזכור חלומות, או שהתנאים המחוללים חלום בלהות - דיכאון וחרדה - שכיחים יותר בקרבן. זאדרה עצמו העריך בריאיון כי ייתכן שגברים חשים שסיוטי לילה אינם יאים לבני מינם, ולפיכך אינם מדייקים בדיווח על תדירות הופעתם.

בשעה שבסיוטי הלילה של גברים מככבים אסונות טבע, כמו שיטפונות, רעידות אדמה, מלחמות ואפילו חרקים, הרי שהחומרים המרכיבים את חלומות הבלהה של נשים הם עימותים בינאישיים – פי שניים משכיחותם אצל גברים. בסך הכול מדווחים 6-5 אחוזים מהמשתתפים על סיוטים בשינה - מקצתם חוזרים על עצמו כמעט מדי לילה בעקבות אירועי עבר טראומטיים במיוחד או צריכה מופרזת של אלכוהול או סמים.

זאדרה יודע דבר או שניים על ההבדלים בין חלומותיהם של גברים ונשים. בכנס שערכה האקדמיה האמריקאית לרפואת השינה בשנת 2007 הוא הציג מחקר ובו פירט את ההבדלים שבין המינים בכל הנוגע לחלומות מיניים. אגב, שיעורם של אלה בקרב החלומות הנחלמים מדי לילה בקרב שני המינים הוא 8 אחוזים. המחקר האחרון בתחום בוצע ארבעים שנה קודם לכן, ואחוז הנשים שדיווחו אז על חלומות בעלי תוכן מיני היה נמוך בהרבה מהמחקר העדכני. האם נשים חולמות כיום יותר על נושאים אלה או שהן פשוט מרגישות נוח יותר לספר על כך? ואולי גם וגם? הסיבה, גם לדעתו של זאדרה, אינה ברורה.

הוא סקר 3,500 חלומות במדגם של 109 נשים ו-64 גברים, שגילם הממוצע שלושים. נמצא כי שיעור הגברים והנשים שלהם חלומות מיניים דומה (45 אחוזים ו-41 אחוזים בהתאמה), אך תכני החלומות שונים. יחסי מין היו הנושא המרכזי בחלומותיהם של 53 אחוזים מהגברים, אך רק ב-36 אחוזים מחלומותיהם המיניים של נשים. נושאים שכיחים אחרים בחלומותיהם של שני המינים כללו הצעות מיניות, נשיקות, פנטזיות ואוננות. ב-4 אחוזים מכלל החלומות המיניים חוו הישנים אורגזמה בחלום. מיעוטן של הנשים הצליח לזכור גם כי שותפם ליחסים הגיע לאורגזמה. איש מהגברים שהשתתפו במחקר לא זכר שותפה כזאת. "נראה," קבע זאדרה, "כי גברים אנוכיים יותר מנשים."

הבדל אחר בין המינים ניכר ביחסם לתחושה שהותיר בהם החלום. 44 אחוזים מהגברים חוו את החלום כביטוי חיובי של פעילות מינית, אך רק 34 אחוזים מהנשים חשבו כך. גברים חולמים יותר על מין במקומות ציבוריים, ושני המינים חולמים יותר על שותף מיני לא מוכר. אקסים מככבים בכ-20 אחוזים מחלומותיהם המיניים של נשים, ואילו אקסיות מופיעות רק ב-14 אחוזים מחלומות הגברים. פחות מעשרה אחוזים מהחולמים, בעיקר נשים, ראו עצמם עם שותף או שותפה מפורסמים. מין עם יותר משותף אחד שכיח בחלומות הגברים פי שניים מאשר באלה של הנשים.

מי שמקבל את ההנחה הבסיסית כי חלומות משקפים את מצבם של החולמים בשגרת יומם ואת דאגותיהם, יכול לראות בהבדלים שבין חלומותיהם של המינים ביטוי נאמן להבדל שבין הצרכים, השאיפות והעמדות של המינים גם בהקיץ. אך מי שמזדהה עם קבוצה הולכת וגדלה של מפקפקים בחשיבות היתרה המיוחסת לחלום כאמצעי לפענוח צפונות נפשו של החולם, אינו רואה בו אלא מחסן לא מסודר לפיסות מאירועי היום שאינו יותר משומר המסך של המוח הישֵן.

מחשבה זו התפרסמה באלכסון ב


תגובות פייסבוק