יש מה ללמוד מעיניים כחולות

שני מחקרים חדשים מראים שהגנום של האדם המודרני מלא בגנים ניאנדרטליים המשפיעים על העור והעיניים ועל חלק מההתמכרויות שלנו
X זמן קריאה משוער: 2 דקות

פלאונטולוגים החוקרים את מוצא האנושות עומדים על ספו של תור זהב; לראיות הארכיאולוגיות הקיימות עומד להתווסף פרץ פתאומי של מידע גנטי המתקבל על-ידי קריאת שאריות דנ"א שחולצו מעצמות ושיניים קדמוניות. שני מאמרים שפורסמו בחודש שעבר, האחד ב-Nature והאחר ב-Science, מנתחים את תרומתו של האדם הניאנדרטלי לגנום האנושי המודרני בעזרת נתוני דנ"א שחילץ סוונטה פבו (Pääbo) ממכון מקס פלנק לאנתרופולוגיה אבולוציונית מעצמות ניאנדרטליות שונות.

אנשים שמוצאם אינו אפריקאי מקבלים 1 עד 3 אחוזים מהגנום שלהם מהאדם הניאנדרטלי בעקבות רביית כלאיים בקנה מידה מוגבל שהתרחשה לפני 40,000-80,000 שנה. חבורות של הומו ספיינס עזבו את אפריקה ונדדו ברחבי אירופה ואסיה, ושם פגשו ניאנדרטלים שאבותיהם חיו שם במשך מאות אלפי שנים (האדם הניאנדרטלי נעלם לפני כ-30,000 שנה). אמנם ייתכן שהיו רק מעט מפגשים מיניים בין ההומו ספיינס להומו ניאנדרטלנסיס, אך הגנים ניאנדרטליים הקנו יתרון תחרותי מסוים ולכן הם התפשטו באוכלוסייה האנושית המודרנית. המורשת הניאנדרטלית הזו לא קיימת בקרב אפריקאים.

המחקרים החדשים האלה מראים גם שבסך הכול, כ-20 אחוז מהגנום הניאנדרטלי המקורי שרד, אם כי הוא קיים בשיעור נמוך הרבה יותר בפרטים החיים כיום – בדרך כלל רק מעט יותר מאחוז בודד. הגנום האנושי המודרני עשיר במיוחד בגנים ניאנדרטליים המשפיעים על העור והשער – דבר המרמז שהאדם הניאנדרטלי היה מותאם בצורה טובה יותר לאקלים מאשר מינים מאוחרים יותר. לדוגמה, ייתכן שגנים ניאנדרטליים של קרטין סיפקו הגנה טובה יותר בקווי רוחב צפוניים יותר, אומר דייוויד רייך מאוניברסיטת הרווארד, שהוביל את אחד המחקרים.

אבל גנים ניאנדרטליים גם תרמו, למרבה הצער, תרומה בלתי צפויה לכמה מחלות מודרניות, במיוחד אלה הקשורות למערכת החיסונית, כגון מחלת קרוהן או זאבת, ולכמה סוגים של התמכרויות. אף על פי ששני המינים האנושיים האלה, שהסתעפו לפני 500,000 שנה, יצרו ללא ספק צאצא משותף, הראיות הגנטיות מוכיחות שבני הכלאיים האלה לא היו פוריים כמו המינים הטהורים. לכן הדנ"א הניאנדרטלי נעלם מהחלקים הקשורים לרבייה מינית בגנום המודרני.

מחקר נוסף מבוסס דנ"א, של מועצת המחקר הלאומית של ספרד, אומר שגנום של אדם שחי בספרד לפני 7,000 שנה מגלה כי לציידים-לקטים האירופאים היו עור כהה ועיניים כחולות. שרידיו של האדם הקדמון, המכונה לה בראנייה, התגלו לפני שמונה שנים במערה בעיר לאון. התנאים הקרים וההרריים של המערה שימרו את הדנ"א במצב מעולה. זו הפעם הראשונה שמדענים מפצחים את הגנום של צייד-לקט אירופי. תוצאות המחקר, שהתפרסמו ב-Nature, מראות שלאירופאיים היה בעבר עור הרבה יותר כהה. "לאדם הזה היו גרסאות אפריקאיות של הגנים שמייצרים את הפיגמנטציה הבהירה יותר של האירופיים הנוכחיים, דבר המעיד שהיה לו עור כהה," אומר קרלס ללואזה-פוקס (Lalueza-Fox), חוקר מוביל במחקר.

אבל היו לו גם וריאציות גנטיות שמפיקות את העיניים הכחולות בקרב אירופאים כיום, והמחקר מראה שהאנשים הקרובים לו ביותר כיום חיים בצפון אירופה, למשל בשוודיה או פינלנד. באתר נמצא גם אדם שני, לה בראנייה 2. איניגו אולאלדה (Olalde), המחבר המוביל של המחקר, מקווה שריצוף הדנ"א שלו יגלה אף יותר על מאפייניהם של האנשים הקדמונים האלה. "מטרת הצוות היא לנסות לשחזר את הגנום של האדם השני, שלא השתמר היטב, כדי להשיג עוד מיד על המאפיינים הגנטיים של האירופאיים המוקדמים האלה," הוא אומר.

ניתוחים מבוססי דנ"א הם תחום שעודו בחיתוליו, ואפשר לצפות לתגליות רבות לגבי התרומות הגנטיות של האדם הניאנדרטלי לאנושות המודרנית, וגם לתגליות לגבי תרומותיו של האדם הדניסובי, קבוצה אנושית קדמונית נוספת שהותירה את חותמה בעיקר במזרח אסיה.

מחשבה זו התפרסמה באלכסון ב על־ידי קלייב קוקסון, Financial Times .
- דימוי שערLa Brana 1, איור של שרידי האדם הקדמון שנמצא במערה בספרד. איור באדיבות המועצה הספרדית למחקר


תגובות פייסבוק

> הוספת תגובה

4 תגובות על יש מה ללמוד מעיניים כחולות

01
יואב

כתבה מרתקת!
הייתי שמח לדעת למה מתייחסים להומו סאפיינס ולהומו ניאנדרטלנסיס (ובכלל לכל מין אדם אחר) כמינים שונים?
למיטב זכרוני ההגדרה הביולוגית של מין מכילה קבוצה אשר מעמידים צאצאים פוריים. מכאן שכל ''מיני'' האדם הם מין אחד - המין האנושי. לא?

    02
    טלי אלקנוביץ'

    יואב, יש הרבה מאוד הגדרות של מינים, והגדרות בכללי בביולוגיה הן בד"כ אפורות, וקשה מאוד לתת הגדרה חד משמעית וללא יוצאים מן הכלל. ההגדרה הרווחת של מין זה פרטים שיכולים להעמיד צאצאים פוריים. בגלל זה למשל סוס וחמור יכולים להעמיד צאצאים (פרד) אבל צאצאים אלו לא יהיו פוריים, ולכן הם לא נחשבים אותו מין.. ובכתבה מצויין כי כנראה שהצאצאים של הניאנדרטלים עם ההומוספיינס לא היו פוריים מאוד.
    חוץ מזה כמו שאמרתי בהתחלה, זה תחום אפור, ובסופו של דבר זה רק עניין של הגדרה...

03
יניב

נו.. הנה התסריט הבא לסרט שובר הקופות - אחרי שפיטר פארקר נעקץ ע"י ייתוש והפך לספיידרמן הטווה קורים ומטפס על בניינים.
בסרט זה חוקר מעבדה בריטי לוגם בטעות ממבחנה ובה DNA של ניאנדרטל ומייד הוא מתחיל לפתח שיעור יתר על הגוף, עור שחום ומזג חם ופראי. הוא מביט במראה ורואה שבין לילה הוא הפך ל--- ישראלי מצוי!!!

04
חיים

מצחיק יניב
כל התיאור קצת מוגזם.
יש הערכות חדשות על איך באמת הם נראו
יש מצב שהם היו יותר גבוהים חלקים חזקים ובהירים
מהומו ספאיינס .בקיצור לא ישראלי אלא שבדית.