מי לובשת את המכנסיים

על הקשר בין לחימה לאופנה
X זמן קריאה משוער: 2 דקות

השמלות כנראה היו איתנו משחר ההיסטוריה ודי ברור למה: קל לתפור אותן, הן מספקות ללובשים יתרונות כמו אוורור בימים חמים וכפי שגילה כל מי שלימד פעוטה להשתמש בסיר, גם זה הרבה יותר קל במקרה הזה. אז למה בעצם מכנסיים?

לפי טענתו של הביולוג האבולוציוני פיטר טורצ'ין מאוניברסיטת קונטיקט, יש קשר הדוק בין לבישת מכנסיים לרכיבה על סוסים: מספר דוגמאות היסטוריות מראות שעמים אימצו גרסה כלשהי של מכנסיים בסמוך להפיכתם של סוסים לאמצעי תחבורה או לחימה רווח. הרומאים עשו זאת לאחר שנלחמו בחניבעל ואנשיו לובשי המכנסיים; שבטים אינדיאנים לבשו סוג של חצאיות עד שהאדם הלבן הגיע רכוב על סוס; והסמוראים ביפן לא לבשו את הקימונו המסורתי, אלא מכנסיים רחבים.

בסין התרחש השינוי האופנתי בתקופת המדינות הלוחמות בסין (מאה חמישית עד שלישית לפנה"ס), כאשר הגיע לאזור שבט ברברי של רוכבי סוסים, שמן הסתם לבשו מכנסיים. המלך וולינג, שליט אחת המדינות, החליט ליצור חיל פרשים אפקטיבי משלו, אך נוכח לדעת שאנשיו מתקשים להילחם בלבוש המסורתי המסורבל שלהם. אלה סירבו לנקוט בפתרון המתבקש ולאמץ את הבגדים הברבריים. וולינג ניסה לשמש דוגמא אישית למרות חששו מלעג ההמונים, אך החידוש זכה לביקורת חריפה מצד רבים משריו, שראו בכך בגידה במסורת.

חפירה ארכיאולוגית שערכו אולריקה בק ומייקה וגנר מהמכון הגרמני לארכיאולוגיה בברלין מאששת את השערתו של טורצ'ין: הם גילו בשיניאנג שבסין שני קברים עתיקים ובהם שני זוגות של מכנסי צמר במצב מצוין. המכנסיים האלה הם בני 3000 עד 3300 שנה, תקופה שהתאפיינה בנדידה – על סוסים – וזה היה ככל הנראה הרגע שבו הומצאו המכנסיים.

המכנסיים איבדו מיוקרתם באירופה בימי הביניים, כאשר הרצון להידמות לאימפריה הביזנטית והנוסטלגיה לעבר הרומאי גרמה לרבים ללבוש טוניקה ארוכה שהסוותה את המכנסיים והפכה אותם לבגד תחתון. בשנים שאחר כך עברו המכנסיים טרנספורמציות מרתקות שהפכו אותם למשהו קרוב יותר לטייטס של היום, עד שבהשפעת המהפכה הצרפתית שבו ותפסו את מקומם כלבוש היומיומי המקובל.

אם נדמה לנו שמכנסיים היו פריט לבוש גברי עד המאה העשרים, זה לא באמת כך: נשים לבשו מכנסיים באסיה במשך אלפי שנים, וגם במערב מכנסיים נשיים היו נפוצים כבגדי עבודה עד התחזקותה של הנצרות. האיסור על לבישת מכנסיים התבסס אצל קבוצות דתיות שונות, כמו אצל יהודים דתיים אורתודוקסיים, על פרשנות לפסוק "לא יהי כלי גבר על אישה" (דברים כ"ב ה').

הלבוש הנשי האירופאי השתכלל בינתיים למחוכים עוצרי נשימה, חצאיות כבדות להחריד ועוד מיני עינויים, עד שבסוף המאה התשע עשרה החל קמפיין לעידוד "לבוש הגיוני". בעקבות כך פשט בשנת 1851 שיגעון ה"בלומרז", מכנסיים רחבים שנקראו על שם אמליה בלומר שאימצה אותם. הבלומרז הפכו לסמל של זכויות נשים ונראה שהפעם גם לאופניים היה חלק בכך, באופן דומה להשפעתם של הסוסים בזמנם: הפופולאריות שלהם עודדה נשים להשליך את המחוכים ולהחליף את החצאיות הארוכות.

המכנסיים הנשיים נכנסו לאופנה הגבוהה בתחילת המאה העשרים עם העיצובים של פול פוארה, אולם לא נחשבו לפריט לבוש לגיטימי לגמרי עד שנות הששים-שבעים של המאה העשרים. ב-1969 הייתה שרלוט רייד האישה הראשונה שלבשה מכנסיים לקונגרס האמריקאי, ורק ב-1989 לבשה רבקה מורגן מכנסיים לסנאט. הילרי קלינטון היא האישה הראשונה שלבשה מכנסיים לתמונה המסורתית של הגברת הראשונה.

ואם אתם לא בקטע של מכנסיים תוכלו לחגוג עם חברי improveverywhere באירוע השנתי "נסיעה בסאבווי בלי מכנסיים", שמראים את מחויבותם לרעיון בשיא החורף הניו יורקי.

מחשבה זו התפרסמה באלכסון ב


תגובות פייסבוק

> הוספת תגובה

5 תגובות על מי לובשת את המכנסיים

01
רוני

בתורה כבר מוזכר: (לפני 3300 שנה)
וַעֲשֵׂה לָהֶם מִכְנְסֵי-בָד, לְכַסּוֹת בְּשַׂר עֶרְוָה; מִמָּתְנַיִם וְעַד-יְרֵכַיִם, יִהְיוּ.
ספר שמות, פרק כ"ח פס' מ"ב

04

באופן אישי, אחרי התנסות ארוכת שנים של הליכה בחצאית
לא ברור לי למה אישה (מאחר ויש להן את הלגיטמציה) בוחרת ללבוש מכנסיים. הרבה הרבה פחות נוח. גם להליכה, גם ליומיום וגם לעבודה. אפילו על אופניים חצאית נכונה וקלה עוברת בקלות.