נדנוד מכוון

הוא מזמזם בכיס, הוא מצפצף על השולחן, הוא גורם לנו לדריכות, חרדה וירידה בריכוז. ובכל זאת, מחקר מוכיח שלסמארטפון יש תקנה
X זמן קריאה משוער: 5 דקות

ה-astragalus היא עצם העקב של חיה שרצה. היא חלק כל כך אלגנטי של השלד –  מעוגלת כאילו ממש גולפה. יש לה ארבע פאות מובחנות. והיא קטנה, ניתן להניח אותה בכף היד.

ה-astragalus היא גם ממצא ארכיאולוגי נפוץ, שנמצא באתרי חפירות בכל העולם. עצמות כאלה נתגלו במקדשים יווניים ובכפרים מונגוליים, בקברים מצריים ובמערות מגורים של ילידים אמריקניים. ביצירת המופת של ברויגל "משחקי ילדים", שתי נשים משחקות בעצמות כאלה בפינת הציור. נראה שהן נהנות.

למה העצמות הללו הן שרידים נפוצים בעולם כולו? התשובה מחזירה אותנו לצורה המשונה של העצם. בגלל שיש לה ארבע פאות, ניתן להשתמש בה כמו בקוביית משחק: כשמשליכים אותה על משטח שטוח, היא הופכת לכלי המאפשר יצירת אקראיות (randomizer), הכנסת חוסר ודאות למשחק. כפי שההיסטוריון של המדע איאן האקינג (Hacking) כותב, הקוביות הללו העשויות עצמות שלד כל כך נפוצות עד כי "קשה למצוא מקום שבו אנשים לא השתמשו בהן ככלי ליצירת אקראיות".

עצמות, משחקי ילדים, ברויגל האב

משחקים בעצמות. פרט מתוך "משחקי ילדים" (1560) של ברויגל האב. תצלום: Google Art Project, ויקיפדיה

אנחנו, כמובן, כבר לא מטילים עצמות. כעת יש לנו כלים מתקדמים יותר ליצירת אקראיות

אנחנו, כמובן, כבר לא מטילים עצמות. כעת יש לנו כלים מתקדמים יותר ליצירת אקראיות. די להביט במכונות מזל, מכשירים מוצצי-ממון שמפתים אנשים בעזרת פרסים בלתי צפויים. אף שאנחנו יודעים שאין לנו סיכוי גדול לזכות במשחקים, אנחנו לא מסוגלים להתנגד לפיתוי שבקבלת חיזוקים בלתי צפויים.

או קחו למשל את הסמארטפון. בעוד שהתגמול שנקבל ממכונות המזל הוא נדיר מאוד, התגמול שמעניקים המכשירים הללו הוא ההודעות (notification) שמתקבלות בהם. כפי שנכתב במאמר של ניקולאס פיץ (Fitz) ועמיתיו בכתב העת Computers in Human Behavior, "תוך פחות מעשור, קבלת הודעות הפכה לאחת החוויות האנושיות הנפוצות ביותר. ההודעות מביאות לנו מידע חדש מאת, או על אודות, אנשים, מקומות או דברים. הודעה מאימא, חדשות על דונלד טראמפ, הזמנה לפגישה". קדמונינו הטילו עצמות של חיות כדי לחוות את ההתרגשות של תגמול אקראי. כל מה שאנחנו צריכים לעשות זה להציץ במכשירים האלה שבכיסינו.

כיום הסמארטפון גורם לנו להרגיש כאילו יש לנו בכיס מכונת מזל קטנה, שכל צפצוף אקראי שעולה ממנו הוא תגמול נוסף

אין כל רע מהותי בהודעות כאלה. לרוע המזל, האקראיות שבה הן מגיעות (והאופן שבו הן מתפתחות ללא הרף והופכות ליותר מפתות ודביקות) יוצרת מערכת דיגיטלית ששואבת את תשומת הלב שלנו, ומשום כך האמריקני הממוצע מבלה 3-5 שעות ביום כשעיניו לטושות אל צגים זעירים זוהרים. כתוצאה מכך אנחנו נמצאים במצב בלתי פוסק של הסחת דעת, וחיינו המנטליים מוגדרים באמצעות הפרעות ממכרות.

האם ישנה דרך טובה יותר? בשאלה דחופה זו עוסק מאמר חדש של פיץ ועמיתיו. החוקרים בדקו את הרווחים הפוטנציאליים מיצירת הודעות לסמארטרפון שיהיו מקובצות וצפויות ויגיעו אחת לפרק זמן מוגדר לאורך היום. בעוד שכיום הסמארטפון גורם לנו להרגיש כאילו יש לנו בכיס מכונת מזל קטנה, שכל צפצוף אקראי שעולה ממנו הוא תגמול נוסף, ההודעות המקובצות הללו מנסות לסלק את אי הוודאות המותחת הזו. אנחנו נדע בדיוק מתי יגיעו התגמולים שלנו, ואולי זה יגרום להם להיות הרבה פחות מרגשים.

כדי לבחון את יעילות האפשרות הזו, פיץ ועמיתיו גייסו 237 משתמשי סמאטרפון בהודו. כל אחד מהם שובץ אקראית לאחת הקטגוריות הבאות: 1. קבלת הודעות כרגיל 2. מקבץ הודעות אחת לשעה 3. מקבץ הודעות שלוש פעמים ביום 4. ללא הודעות כלל. לשם כך השתמשו החוקרים באפליקציה למערכת אנדרואיד, שנבנתה במיוחד לניסוי.

איזו מהאפשרויות התגלתה כמוצלחת ביותר? התוצאות היו ברורות מאוד: קיבוץ של הודעות לשלושה מועדים צפויים הניב שיפור במגוון רחב של תחומים פסיכולוגיים. קבלת הודעות אחת לשעה שיפרה את המצב פחות, אם כי עדיין הביאה לכך שהטלפונים הפריעו לאנשים פחות במהלך יומם. על פי הנתונים, מי שקיבלו שלושה מקבצי הודעות דיווחו על פחות הסחות דעת, יעילות גדולה יותר, פחות רגשות שליליים, הפחתה ברמת הלחץ ועלייה בשליטה שלהם בטלפון. הם גם פתחו את הטלפון 40% פעמים פחות מקודם.

להשתקה מוחלטת של ההודעות הייתה השפעה הפוכה. רמת החרדה עלתה ללא כל השוואה לשיפור בריכוז

מעניין לציין כי להשתקה מוחלטת של ההודעות הייתה השפעה הפוכה. רמת החרדה עלתה ללא כל השוואה לשיפור בריכוז. דעתם של האנשים הייתה עדיין מוסחת, בגלל החשש שהם מחמיצים דברים (FOMO), ולא בגלל המכשיר.

למחקר הזה יש שפע של השלכות מעשיות. תוך קצת יותר מעשור, הסמארטפון שינה את תשומת הלב האנושית והוא זולל כמויות אדירות מרוחב הפס המנטאלי שלנו. לעתים קרובות אנחנו ממעיטים במידת הסחת הדעת שהוא גורם לנו. על פי פיץ ועמיתיו, מרבית האנשים חושבים שהם מקבלים בערך שלושים הודעות ביום. המציאות חמורה בהרבה, והאדם הממוצע מקבל יותר משישים צפצופים, צרצורים וזמזומים. אבל אם תשאלו אותו מהו מספר ההודעות האידיאלי, הוא יגיד משהו כמו חמש עשרה. במילים אחרות: אנחנו רוצים טכנולוגיה שיש לה גבולות, סמארטפון שיגן עלינו מקסמו שלו.

וזה מחזיר אותנו לכוחם של תגמולים אקראיים. האקראיות תמיד הקסימה אותנו. ההבדל כעת הוא שבנינו טכנולוגיה שפשוט אי אפשר להתנגד לה –  התוכנה מתפתחת מהר יותר מן החומרה שלנו –  ולכן אנחנו מוצאים את עצמנו מבלים יותר זמן בבהייה בטלפונים מאשר בהורות, בספורט, באכילה או בכל אלה גם יחד.

אבל זה לא מוכרח להיות ככה. יום אחד, יצרן גאדג'טים ייתן לאנשים את מה שהם רוצים באמת: מכונה שאינה משתלטת על המוח. על פי המאמר הזה, מרכיב מרכזי בגאדג'ט העתידי שלנו יהיה מערכת הודעות שעל פי ברירת המחדל שלה, היא תפעיל את כל ההפרעות הללו במקבצים צפויים מראש. ההודעה הזו יכולה לחכות, וכמוה העדכון מהעיתון ומטוויטר. אנחנו לא חייבים לדעת מי אהב את האינסטגרם שלנו בזמן אמת.

לפעמים פחות זה כל כך הרבה יותר.

 

Fitz, N., Kushlev, K., Jagannathan, R., Lewis, T., Paliwal, D., & Ariely, D. (2019). Batching smartphone notifications can improve well-being. Computers in Human Behavior.

ג'ונה לרר הוא עיתונאי ובלוגר הכותב על פסיכולוגיה, מדעי המוח ועל הקשר בין מדעי הטבע ומדעי הרוח. הבלוג של ג'ונה לרר הוא http://www.jonahlehrer.com

תורגם במיוחד לאלכסון על ידי דפנה לוי

תמונה ראשית: נורות. תצלום: דרגוש גונטריו, unsplash.com

Photo by Dragos Gontariu on Unsplash

 

מחשבה זו התפרסמה באלכסון ב על־ידי ג'ונה לרר.


תגובות פייסבוק

תגובה אחת על נדנוד מכוון

מחשבה יפה והגיונית.
אם כי יפה שעה אחת קודם - כל אחד יכול לנהל ולווסת את זרם המידע, ההודעות וההתראות.

לכן מחקתי פייסבוק מהפלאפון, קבוצות הווטסאפ מושתקות, ואני לא מקבל התראות על מיילים או על חדשות.