פוטנציאל בפעוטון

אי-שוויון בחברה אינו רק עניין של שכר, השכלה גבוהה, הזדמנויות וזכויות. אפשר וצריך לתקוף אותו עוד לפני הלידה.
X זמן קריאה משוער: 8 דקות

כשאנו מדברים על אי-שוויון, אנחנו חושבים מיד על מספר דברים: כמה כסף אנשים מרוויחים, בתי הספר שבהם הם לומדים והבתים שבהם הם מתגוררים. אינספור ויכוחים מתקיימים ברחבי תבל על השאלה כיצד יש לסגור את הפער בין העשירים ביותר לעניים ביותר בחברות שלנו.

אלא שמתחת לכל זה, נמצא משהו בסיסי עוד יותר: שנותיהם הראשונות של ילדים.

הודות לאלפי מחקרים וניסויים, אנחנו יודעים היום יותר מאי פעם בדיוק עד כמה חשובה ההתפתחות המוקדמת לעתידם של ילדים. הישגיהם בבית הספר, הכנסותיהם בעתיד, הסיכוי שיגיעו לכלא, הסיכוי שיסבלו ממחלות קשות – כל הגורמים הללו קשורים ישירות לצמיחה הגופנית והנפשית של ילדים בחמש השנים הראשונות לחייהם, ובעיקר לאלף הימים הראשונים שלהם.

בג'מייקה, למשל, מחקר פורץ דרך שנעשה בשנים 1986-7, בחר אקראית קבוצה של פעוטות מעוכבי התפתחות שאנשי מקצוע מתחום בריאות הקהילה ביקרו אותם בקביעות במשך שנתיים. עשרים שנה לאחר מכן, המשכורות שלהם היו גבוהות בשיעור מדהים של 25% לעומת קבוצת הביקורת של פעוטות מעוכבי התפתחות שלא זכו לסיוע הנוסף.

כעבור אלף ימים בעולמנו, המוח של פעוטות מגיע למשקל של 80% ממשקל המוח שיהיה להם בבגרותם

כפי שמדגים המחקר, שיפור בהתפתחות הילדים עשוי להשפיע משמעותית על חייהם בעתיד. מספר מחקרים דומים הראו תוצאות מבטיחות אך דרמטיות פחות, אבל האתגר העתידי בתחום הוא עצום: במדינות מתפתחות, למעלה ממאתיים מיליון ילדים מתחת לגיל חמש אינם מצליחים לממש את הפוטנציאל ההתפתחותי שלהם.

פעוטות, משחק

פעוטות משחקים. תצלום: milu92

למה חמש השנים הראשונות משנות

פריצות דרך בהתפתחות בשלב המוקדם של הילדות התאפשרו על ידי הבנה מעמיקה יותר של האופן שבו תינוקות מתפתחים. בין החיים ברחם לבין ההליכה לבית הספר, זאטוטים מתפתחים בקצב מהיר להדהים. כעבור אלף ימים בעולמנו, המוח שלהם מגיע למשקל של 80% ממשקל המוח שיהיה להם בבגרותם.

התפתחות מוחו של הילד היא מבנה רציף הנבנה "מלמטה למעלה", כלומר כל צעד חשוב מושפע על ידי ההתפתחות שקדמה לו. המוח הגדל 'לומד' לצפות לחוויות שכבר חווה, כלומר כל חוויה חיובית או שלילית – כמו אינטראקציות חיוביות עם הורה או חבלה בסביבה מסוכנת – מעצבות את יכולותיו ומשפיעות עליו לאורך זמן.

בשלב זה של חייהם, ההתפתחות הגופנית והנפשית של ילדים מעוצבת בקלות על ידי מה שהם חווים. טיפול נכון – באמצעות יישום מדיניות נכונה – בתחומים מרכזיים בחייהם של ילדים בשנים הראשונות שלהם יכול, לכן, לשנות לחלוטין את עתידם ולסייע להבטיח לכל ילד התחלה טובה.

הנושא כבד המשקל ביותר בהתפתחותם של ילדים הוא העיכוב בהתפתחות, כתוצאה ממספר גורמים ובהם תת תזונה ומחלות, המשפיעות כמעט על אחד מכל ארבעה ילדים ברחבי תבל. הבעיה חמורה במיוחד באפריקה שמדרום לסהרה ובדרום אסיה: בהודו, לא פחות מ-62 מיליון ילדים אינם מפותחים די הצורך.

ילדות הסובלות מתת תזונה הופכות לאימהות הסובלות מתת תזונה, שהמחסור שלהן במזון משפיע על התינוקות שלהן ברחם

התפתחות מעוכבת מקשה על ההתפתחות הגופנית והקוגניטיבית של הילד, ומעכבת אותם במהלך כל חייהם. היא קשורה לתת הישגים בבית הספר, יצרנות כלכלית נמוכה יותר וסיכויים גבוהים יותר לבעיות בריאות בעתיד כמו סוכרת או סרטן. ויותר מזה, הבעיה הופכת לעתים קרובות לבעיה רב דורית, משום שילדות הסובלות מתת תזונה הופכות לאימהות הסובלות מתת תזונה, שהמחסור שלהן במזון משפיע על התינוקות שלהן ברחם.

פעוט, תת תזונה, תת התפתחות

רואים בעיניים: תת תזונה ותת התפתחות. תצלום: דניאל זניני.

החדשות הטובות הן שהמצב משתפר. בשנת 1990, 39.6% מהילדים שמתחת לגיל חמש סבלו מעיכוב בהתפתחות, בהשוואה ל-22.9% בלבד בשנה שעברה. בפרו נרשמו תוצאות מרשימות במיוחד, אחרי ש"המדיניות הלאומית נגד תת תזונה של ילדים" הצליחה לצמצם את שיעור מעוכבי ההתפתחות מ-22.9% בשנת 2005 ל-17.9% כעבור חמש שנים. המעורבות הממשלתית בכל הרמות ובכל התחומים מבריאות ועד דיור, כללה יישום של מספר תוכניות שונות ובהן היוזמה למתן כספים לרשויות המקומיות העניות ביותר כדי לשפר את שירותי הבריאות שם.

בעוד שהתפתחות מעוכבת היא נושא מרכזי כל כך, ההשפעה של בריאות ותזונה על אי שוויון התפתחותי בילדים אינה מוגבלת בשום אופן למדינות שבהן הכנסה מועטה. השמנה חולנית של אימהות או אבות, למשל, קשורה לעיכובים בהתפתחותם של ילדים, ומגדילה משמעותית את סיכויו של הילד לסבול גם הוא בהמשך חייו מהשמנה חולנית.

לימוד מוקדם וחיים בטוחים

אחד הגורמים המשפיעים ביותר על התפתחות מוחם של ילדים הוא הגישה לחינוך איכותי לפני בית הספר. אנחנו יודעים שגירוי המוח מגיל צעיר – החל במשחקים פשוטים וכלה בשימוש בשפה – ממלא חלק מרכזי בבניית התצורה המוחית.

למרבית הילדים ברחבי תבל אין גישה לחינוך טרום בית הספר, החיוני כל כך להתפתחות היכולות הקוגניטיביות שלהם

מספר מחקרים הראו כי אפילו דברים כמו האזנה למוזיקה יכולים להשפיע משמעותית על התפתחות המוח. ניסויים שנעשו באוניברסיטת וושינגטון הראו כי מוזיקה משפרת ביותר את יכולותיהם של עוללים לזהות תבניות בסביבתם, עוזרת להם להבין את הסביבה ומאפשרת להם לשמור על שלווה ולמקד את תשומת הלב שלהם באופן יצירתי.

למרבית הילדים ברחבי תבל אין גישה לחינוך טרום בית הספר, החיוני כל כך להתפתחות היכולות הקוגניטיביות שלהם באופן שיאפשר להם למצות את הלימודים בבית הספר. על פי רוב, רק משפחות שיש להן אמצעים כלכליים שולחות את הילדים לגני ילדים פרטיים, ולכן ילדים ממשפחות עניות יותר מתחילים את מערכת החינוך כשהם כבר מפגרים אחרי אלה.

בעיר ניו יורק, כחלק מתכנית המכונה “Pre-K for All” (חינוך טרום בית ספר לכול), מחלקת החינוך מציעה לנזקקים תגבור מיוחד לפני הכניסה לבית הספר, המכונה “ParentCorps”. התכנית נמשכת 14 שבועות והיא מיועדת להורים, ילדים ומורים, וכוונה לבנות את היכולות החברתיות, הרגשיות וההתנהגותיות שיאפשרו לילדים לשגשג בבית הספר. בתכנית ניסיונית שכללה ילדים שחורים וילדים ממוצא לטיני בקהילות מעוטות הכנסה, נמדדה השפעת ההשתתפות בתכנית על יכולות הקריאה של תלמידי גנים והתברר כי הפער שנמדד בין ילדים שחורים לבנים נעלם.

לצד תכניות לימוד מתאימות וגירוי בגיל מוקדם, הסביבה שבה גדלים ילדים בשנותיהם הראשונות משפיעה באורח ניכר על התפתחותם. התפתחות של מערכות יחסים חיוביות בגיל צעיר עם המטפלים בהם עשויה לצמצם למינימום את הסיכון למגוון בעיות בהמשך חייהם, כמו זעם וקושי ליצור קשרים חברתיים.

מתח מרעיל עלול לגרום נזקים להתפתחות מוחם של ילדים, ולהותיר בו סימנים. באותו אופן שבו מוזיקה ומשחקים מסייעים לבניית תצורת המוח, מתח הנגרם כתוצאה מחוויות כמו אלימות בבית, עימותים או עקירה מן הבית, מותיר על ילדים קטנים חותם לאורך זמן.

ציור, אמנות, גן ילדים

ציור של ילדי גן. תצלום: ברנבי וואסון.

המפתח להתקדמות: הורות

כדי להתמודד נחרצות עם אי-שוויון, חייבים להגיש סיוע בגיל צעיר למי שזקוקים לו. שלא במפתיע, הורים, כמטפלים העיקריים בילדים קטנים, בדרך כלל ממלאים את התפקיד החשוב ביותר בכך. החל במזון שהאם צורכת בזמן ההיריון וכלה באופן שבו אימהות ואבות מתקשרים עם הפעוטות שלהם – להורים ישנה השפעה רבת משמעות על האופן שבו הילדים מתפתחים.

בארצות הברית, תסמונת הגמילה של יילודים – מצב שבו תינוקות נחשפו לסמים ממכרים בעודם ברחם – הוכפלה פי ארבע ב-15 השנים האחרונות. בשנת 2012 כמעט 22 אלף תינוקות נולדו עם תסמיני גמילה בארה"ב: כמעט אחת בכל 24 דקות.

כדי להתמודד עם הבעיה, מופעלת בקנטקי תכנית חדשה בשם PATHways המטפלת באימהות המכורות לאופיואידים באמצעות טיפולים המבוססים על התפתחויות חדשות במדע. התכנית הזו נמצאת עדיין בראשיתה, אבל נתונים מתכניות דומות שיושמו בעבר מצביעים על כך שלאימהות שסיימו את התכנית יש סיכויים רבים יותר להיגמל ולתפקד טוב יותר כאימהות.

אפילו לשינויים קטנים מאוד בהורות עשויה להיות השפעה עצומה. בילוי של יותר זמן ומשחק עם הילדים יכולים לשפר את התפתחותם הקוגניטיבית.

בנורבגיה, למשל, מאז 1977 הוארכה חופשת הלידה מ-12 שבועות ללא תשלום לארבעה חודשים בתשלום ולשנה שלמה של חופשה ללא תשלום. מחקר שנעשה בעקבות השינוי מראה כי ילדים שנולדו לאחר מכן נטו פחות לנשור מבית הספר (בשיעור של 2%), וכעבור שלושים שנה הם הרוויחו 5% יותר מהילדים שנולדו לפני השינוי בחוק.

יש לתת עדיפות לילדות המוקדמת

לא רק שמדיניות נכונה הנוגעת לילדות המוקדמת עשויה להתמודד בנחישות עם אי-שוויון, אלא שלאורך זמן היא עשויה לחסוך לממשלות כסף.

השקעה בילדות המוקדמת מעודדת את הפריון של הדורות הבאים ומעשירה את כולנו

למשל – תכניות כמו אלה שמיושמות בארה"ב (Nurse-Family Partnerships) ובהן אימהות לילד ראשון זוכות לסיוע של אחות במקרה הצורך, אמורות לחסוך 5.70 דולר בהוצאות עתידיות על כל דולר בודד שהן עולות. על פי אחת התחזיות, עד שנת 2031 התכנית תביא להפחתה בעלויות של תכניות בריאות ותלושי מזון לנזקקים בהיקף של כשלושה מיליארד דולרים, סכום שלעומתו עלותה בסך 1.6 מיליון דולר נראית חסרת משמעות.

אף כי יתכן שייקח זמן עד שהתוצאות ייראו והכסף ייחסך, ישנן אינספור דוגמאות דומות לכך שפתרונות חיובים כאלה חוסכים כסף לאורך זמן.

בנוסף לצמצום אי-השוויון ביניהם, השקעה בילדות המוקדמת מעודדת את הפריון של הדורות הבאים ומעשירה את כולנו. ההערכות הן כי כל דולר המושקע בתכניות לימוד איכותיות לגיל הרך, למשל, יניב תמורה של 6-17 דולרים בעתיד.

ומדינות פשוט אינן יכולות להרשות לעצמן לא לעשות זאת. ההתפתחות הלקויה של ילדיה תגרום לפקיסטן, למשל, לאבד 8.2% מהתוצר הלאומי הגולמי שלה בעתיד – פי שלושה מהחלק היחסי בתל"ג (2.8%) שהיא מוציאה כיום על בריאות.

דעה א-פוליטית

עכשיו שהמדע והפתרונות נגישים בקלות כזו לקובעי המדיניות, הצעד החשוב הבא הוא להפוך פתרונות חיוביים למדיניות כוללת. כפי שניתן לראות מן המחקרים והנושאים שהובאו כאן, חשיבות ההתפתחות בילדות המוקדמת – וההשפעה הפוטנציאלית הקשורה למדיניות הנוגעת בגיל הרך – חייבים להעמיד את הנושא בראש סולם העדיפויות של ממשלות.

מיליוני ילדים בכל העולם התחילו את חייהם בפיגור – ההתפתחות שלהם מוכשלת עוד בטרם הגיעו לבית הספר. אם קובעי המדיניות רוצים להתמודד בזרוע נטויה עם אי-השוויון, ברור שמעטים הנושאים שתובעים מהם תשומת לב גדולה מהתפתחותם של ילדים, נכון?

 

תורגם במיוחד לאלכסון על ידי דפנה לוי

Published by Alaxon by special permission of Apolitical

The original article appeared here.

תמונה ראשית: "בגן הילדים", תצלום: ג'סטין פיטרסון, unsplash.com

Photo by Justin Peterson on Unsplash

מחשבה זו התפרסמה באלכסון ב על־ידי Apolitical.


תגובות פייסבוק

תגובה אחת על פוטנציאל בפעוטון

01
שחק

נושא חשוב מאין כמותו.
לחוויית הלידה עצמה השפעה דרמאטית על המשך חיינו, אפילו לשינויים קטנטנים ביותר בגישה ללידה וליולדת עשויה להיות השפעה עצומה על התפתחות התרבות האנושית.