3.9 דרגות קרבה לקווין בייקון

האינטרנט מצמצם את המרחק בינינו
X זמן קריאה משוער: 3 דקות

בשנת 1967 ביקש הפסיכולוג סטנלי מילגרם, פרופסור מאוניברסיטת הרווארד, לבדוק את מידת הקישוריות בין כל שני אנשים נתונים בארה"ב. במסגרת הניסויים שערך, ביקש מאנשים אקראיים במידווסט להעביר חבילות לאנשי יעד באזור בוסטון, דרך אנשים שהם מכירים בלבד – אם הם עצמם אינם מכירים את איש היעד, עליהם להעביר את החבילה לאדם שנראה להם שיש סיכוי גבוה יותר שיוכל להעביר את החבילה לאדם הנכון. המספר החציוני של אנשי הקשר הדרושים היה 5.5, והגרסה המעוגלת שלו - "שש דרגות של הפרדה" - הפכה למושג במדעי החברה שזכה להתייחסויות רבות בתרבות הפופולארית.

הרעיון שרמת הקישוריות בין בני האדם הולכת ומצטמצמת בעולם המודרני מיוחס לסופר הונגרי בשם פרידיש קארינתי, שכתב בסיפורו "שרשראות": "כדי להדגים את העובדה שבני האדם כיום קרובים זה לזה יותר משהיו אי פעם, הציע חבר בקבוצה לערוך ניסוי. הוא הציע להתערב על כך שנוכל לנקוב בשמו של כל אחד ממיליארד וחצי תושבי כדור הארץ, ובאמצעות חמישה קשרים לכל היותר, שאחד מהם הוא מכיר באופן אישי, הוא יוכל למצוא קשר אל האדם שנבחר... העובד מכיר את מנהל המפעל, המכיר את פורד. פורד מיודד עם מנכ"ל ההוצאה לאור של הרסט, שהתיידד בשנה שעברה עם ארפד פסטור, מישהו שאני לא רק מכיר, אלא שלמיטב ידיעתי הוא אחד מחברי הטובים ביותר - ולכן אוכל לבקש ממנו לשלוח מברק באמצעות המנכ"ל אל פורד ולבקש ממנו לשוחח עם מנהל המפעל כדי שהעובד במפעל יכין לי במהירות מכונית מפני שאני מאוד זקוק לה".

הניסוי של מילגרם שתואר לעיל היה הראשון שניסה לבדוק את ההנחה הזו באופן מדעי, שעשוי להיראות לנו מגושם משהו בעידן האינטרנט. ואכן, מספר ניסויים השתמשו מאז בכלים נוחים בהרבה כדי לבדוק את ההשערה.
בניסוי שנערך ב-2001 ניסו דנקן ווטס ועמיתים מאוניברסיטת קולומביה לבחון את תקפות המספר שש בעידן התקשורת הנוכחי. החבילה הפעם הייתה אימייל שיותר מ-60,000 משתתפים מ-166 מדינות שונות התבקשו להעביר ל-18,000 אנשי יעד. ווטס גילה שעדיין נדרשו להם לשם כך כשישה אנשי קשר. מסקנתו של ווטס הייתה שאימייל איננו אלא דרך אחרת להעברת מסרים; הוא לא שינה באופן מהותי את טיב מערכות היחסים וגם לא יצר קשרים חברתיים בפני עצמו. רק ששה אחוזים ממערכות היחסים שתועדו בניסוי היו מערכות יחסים שנוהלו באינטרנט בלבד, והקשרים המוצלחים ביותר היו קשרי עבודה. ווטס חיבר מאוחר יותר את הספר: "Six Degrees: The Science of a Connected Age".
גם המחקר הראשון שהתייחס לצ'אטים העלה תוצאות נורמטיביות למדי. ב-2008 ניטרו שני חוקרים חודש שלם של תקשורת במסנג'ר של מיקרוסופט וגילו שנדרשו בממוצע 6.6 אנשי קשר.

אבל המספרים התחילו להשתנות כשב-2010, ניתוח של 5 מיליארד קשרים בטוויטר גילה שכל משתמש טוויטר נמצא במרחק של 4.67 צעדים מכל משתמש אחר. כמחצית המשתמשים בטוויטר נמצאו במרחק של ארבעה צעדים בלבד זה מזה, וכמעט כולם נמצאו במרחק חמישה צעדים. מסקנה מדהימה נוספת הייתה שאם משתמש יבקר בפרופילים של כל החברים של החברים שלו ברמה של שש דרגות, הוא יכסה 96% מכל המשתמשים של טוויטר. משתמשי טוויטר הם אמנם קהילה בעלת אופי מוגדר יחסית, אך מצד שני משתמשים יכולים לעקוב אחרי אנשים שאינם מכירים כלל. בכל אופן, בניגוד למחקר האימייל של ווטס, חלק ניכר של מערכות היחסים המתועדות כאן הן כאלה שנוצרו באינטרנט ומתקיימות במסגרתו בלבד.

ומה קורה בפייסבוק? מחקר שנערך בשיתוף פעולה בין פייסבוק לאוניברסיטת מילאנו והקיף 721 מיליון חשבונות, יותר מעשירית אוכלוסיית העולם ב-2011, הסיק כי מספר הקישורים הדרושים הולך ומצטמצם – ב-2008 המרחק היה 5.28 קפיצות, וב-2011 4.74 בלבד. הנתון הזה היה נכון בהתייחסות גלובלית, כמובן לכל מי שמחובר לאינטרנט ולפייסבוק, אך הגבלתו למדינה מערבית אחת גילתה כי רוב זוגות האנשים מופרדים בידי ארבעה דילוגים בלבד. עורכי הניסוי הדגישו את ההבדלים בין הניסוי שלהם לניסוי המקורי של מילגרם. אז הנחקרים לא היו מודעים לרשת החברתית השלמה שלהם, בזמן שהיום כמעט כולה זמינה לנו. הם לא היו צריכים לשלוח חבילות, אלא פשוט לנתח את מערכות היחסים בין החשבונות.

ב-2013 כבר הגיעו חוקרים טיוואנים למספר 3.9 בניסוי בשם החמוד "We are so close, less than 4 degrees separating you and me!" שהתייחס לכמעט מיליארד חשבונות פייסבוק (משתמשים בגילאי 18 עד 48, דוברי אחת מעשר השפות המדוברות בעולם).

מחשבה זו התפרסמה באלכסון ב


תגובות פייסבוק

3 תגובות על 3.9 דרגות קרבה לקווין בייקון

הבעייה עם המסקנות של המחקר הזה היא שאנשים לא באמת מכירים את רוב ה"חברים" שלהם בפייסבוק. אם מגדירים חבר כמישהו שהיה מסכים לעשות לכם טובה, כמה מהחברים שלך בפייסבוק עונים להגדרה? לאנשים יש מאות חברים וירטואלים, חלקם הגדול לא פגשו מעולם. לא פלא שעם כמות כזו של אנשים קל למצוא מספר קשרים נמוך. אין לזה שום משמעות.

02
אפרים

אם ב'אנשים' הכוונה למיליארד העשיר של כדו"א אז אולי המסקנות הגיוניות.
אבל משום מה מתעלמים מכך שיש 2 מיליארד ללא גישה לחשמל ולאינטרנט, ועוד 4 מיליארד באמצע.

האם בין ילד חייל במיליציית הM23 של קונגו לבין פועל וייטנמי בחוות גידול חזירים מפרידים 6 קשרים? או 60?