על אתר זה

כאתר תוכן המציג טקסטים מעניינים וארוכים, אחת המטרות העיקריות שלו היא לתת להם את הבמה והכבוד הראויים וכדי לאפשר נוחות מיטבית בזמן הקריאה והגלישה.

העיצוב

ההחלטות העיצוביות באתר התקבלו על פי שיקולים של פונקציונליות ונוחות, לכן גם נעשה שימוש מינימלי באלמנטים גרפיים שאינם נחוצים. האתר נבנה בעזרת רכיבים וקטוריים בלבד ובכך פוטרים אותו מהתלות בקובצי גרפיקה הבנויים מפיקסלים (Raster) והתלויים ברזולוציה.

טיפוגרפיה
הפונטים המשמשים לכתיבה באתר זה נבחרו בקפדנות רבה מתוך שיקולים של נוחות קריאה, חדשנות ואלגנטיות ונעשו מבחני קריאה והשוואה רבים עד לבחירתם. גופני־הרשת המשמשים לכתיבה באלכסון הם:

  • מקומי - הגופן שואב את השראתו הצורנית משורשי האות של הגופן הקלאסי פרנק־ריהל והוא נועד לכתיבת טקסט־רץ, קריא וזורם בסביבת תצוגה של מסכים דיגיטליים. משקלים בשימוש: רגיל, בינוני וכבד.
  • אלמוני דו־לשוני - גופן סנס־סריפי מוקפד וניטרלי המכיל יותר מ־1,000 תווים ותומך ב־35 שפות לטיניות. משמש לתפריטים ולכותרות קטנות באתר.משקלים בשימוש: רגיל וכבד.
  • אלמוני צר - אחיו הצר של אלמוני דו־לשוני, שמשיל מעצמו כמעט כל אלמנט של ייחוד עד למינימום אלמנטים. משמש לכותרות באתר. משקלים בשימוש: קל, רגיל ובולד.
  • סינופסיס - גופן תאטרלי וכריזמטי הנותן כבוד רב למסורת הכתב העברי ולאותיות הקלאסיות. משמש לכתיבת הלוגוטייפ של אלכסון.
  • אלכסוניקונים (ע"ע אייקון־פונט).
  • גופנים לטיניים משלימים: Source Code Pro ו־PT Sans Narrow מגוגל ווב־פונטס.

"האלכסוניקונים" (Iconfont)
A n P a D F H u S # d h l m i I b M c C r ^ s R 1 / 2 3 4 5 0 @ ? B E W f g t G J L 

כל הסמלים המוצגים באתר עוצבו ונבנו כסט של אייקונים המוגשים כקובץ ווב־פונט. שפת האייקונים מאופיינת בהפשטה של צורות מוכרות עד למינימום אלמנטים.

גריד רספונסיבי
התוכן והמבנה של האתר מתאימים את עצמם לרזולוציה ולגודל הדפדפן של המכשיר דרכו צופים בו. נעשה שימוש בגריד גמיש המתאים את התוכן לרוחב המשתנה של המסך באופן פרופוציונלי. במצב הרחב ביותר של האתר רוחב הגריד המקסימלי הוא 1400 פיקסל, והוא מורכב מ־4 טורים של 22% כל אחד.

לוגוטייפ אלכסון
להורדת הלוגוטייפ של אלכסון ברזולוציה גבוהה לחצו כאן או הקליקו על לוגו האתר עם הכפתור הימני של העכבר.

הטכנולוגיה

צד הלקוח של האתר (Client side) נכתב בקוד רספונסיבי (ע"ע) בשפות HTML5 ,CSS3 ו־JavaScript (באמצעות הספריות המצויינות של jQuery). נעשו מרב המאמצים לכתיבת קוד סמנטי ותיקני, בשילוב מיקרודטא לפי המילון של schema.org, ולפי הסטנדרטים של הW3C.

צד השרת של האתר (Server side) נכתב בשפת PHP על גבי מערכת הקוד הפתוח הנהדרת וורדפרס עבודת התיכנות והקידוד על האתר נעשתה בעזרת התוכנות ++Notpad ו־Aptana Studio, והעיצוב נעשה בתוכנות הגרפיות Photoshop ו־Illustrator של Adobe.

נגישות

נעשים מצידנו מרב המאמצים לתמוך בתקנים של ה־W3C, במערכות ההפעלה השונות ובמגוון הדפדפנים. האתר תומך בשינוי גודל הגופן. אם אתם לא יודעים לעשות זאת באמצעות הדפדפנים שלכם – לרשותכם הוראות.

דיווח על תקלה/באג

אם נתקלתם בבעיה או בתקלה מכל סוג, אנא דווחו לנו על כך דרך עמוד יצירת הקשר.

גרסאות האתר

30.05.2014 - גירסה 1.3 : רענון עיצוב, שידרוגי שרת ותיקוני באגים
27.10.2013 - גירסה 1.2 : הוספת מדור פומ"ו ותיקוני באגים
01.07.2013 - גירסה 1.1 : שידרוגי עיצוב ותיקוני באגים
11.04.2013 - גירסה 1.0 : עלייה לאויר בגירסת הבטא הפתוחה
01.04.2013 - גירסה 0.3 : אלפא 3
18.03.2013 - גירסה 0.2 : אלפא 2
10.03.2013 - גירסה 0.1 : אלפא 1

 

עמוד זה התעדכן ב