וידאו

שפה משלו

עבדאללה אחמד נולד חירש. הוא גדל ברמת עמון, ולימים החל לעבוד כנפח. בתוך המולת העיר, בסדנת המתכת וברחובות שבהם הוא מקושש חלקי מתכת, בין חברים וזרים, עם לקוחות או עם אשתו וילדיו - הוא מתמרן בעזרת שפת סימנים שאת רובה פיתח בעצמו במהלך השנים. כשהיה בן 27 המעסיקים שלו ניסו לשכנע אותו להשתמש במכשיר שמיעה, אבל הוא לא התלהב, ובתקופה הקצרה שהשתמש בו, הוא למד בעיקר לקלל. הוא משוכנע שכדי לתקשר די להיות בעל כוונות טובות ולחייך אל הסביבה.

 

24.01.2021

כסף תמורת חירות

בארצות הברית, כדי להשתחרר ממעצר, גם נאשמים בעבירות קלות מתבקשים להפקיד סכום כסף כערבוּת. ומה קורה אם אין להם דרך לגייס את הכסף הזה? הם נשארים מאחורי סורג ובריח עד למשפט.

לשם כך קמה The Bronx Freedom Fund, קרן המסייעת לעצורים לגייס מספיק ממון כדי לקנות את חירותם הזמנית. כי מיהם האנשים הללו? לרוב, האנשים הכי חלשים ופגיעים, כאלה שהנסיבות הובילו אותם לשביל אשר לעת עתה נראה חסר מוצא. אנשים כמו ראמל אדוארדס (Ramel Edwards).

הסרט מביא את סיפורו של ראמל אדוארדס, אחד מעשרות אלפי אמריקנים, מן השכבות המוחלשות, שלולא הפרויקט שיזמה הקרן, The Bail Project, היו נותרים במעצר במשך תקופה ארוכה, אף שרבים מהם מתבררים במהלך המשפט כחפים מפשע.

 

THE BAIL PROJECT from Variable on Vimeo.

17.01.2021

שנת הפינג-פונג

אחרי שנים שבהן עסק בחיבור תשבצי היגיון (וגם חידות סודוקו) עבור הניו יורק טיימס, ויל שורץ (Shortz) החליט שהגיעה השעה להתמסר להתמכרות האחרת שלו: פינג פונג. הוא רכש מחסן של סוחר רהיטים ליד ביתו שבניו יורק, והפך את החלל, 1300 מ״ר, לאולם אימונים מקצועי לפינג פונג.

שורץ מקיים באולם שלו טורנירים רבי משתתפים (ועתירי פרסים כספיים), אבל ראשיתו של הסיפור בהתחייבות קטנה שהוא התחיייב לעצמו: לשחק פינג פונג מדי בוקר, במשך שנה שלמה, כדי לאמן את אותם חלקים במוח (ובגוף, כמובן) שאינם זוכים לאימון מתאים כשהוא טורח על התשבצים המסובכים שלו. הוא עמד בהבטחה, ויותר מזה. הוא שיחק מדי יום, במשך אלף ימים.

התשבצים, אגב, הביאו לו תהילה רבה וגם הופעת אורח ב״סימפסונס״.

את הסיפור כולו תמצאו בעיתון האם שלו, כאן.

 

A YEAR OF PING PONG from Supermarché: Henry & Rel on Vimeo.

10.01.2021

בניסיון לפענח את ברזיל

עומס הדמויות, הצלילים, הצבעים וההתרחשויות שקידמו את פניו של הבמאי ההולנדי דואווה דייקסטרה (Douwe Dijkstra) כשהגיע לסאו פאולו, הוביל אותו לבצע ניסוי קולנועי מעניין: הוא צילם הכול, והשתמש במסך ירוק כדי לשתול דמויות ממקום אחד בתוך סצנה אחרת, כדי להביא את הרחובות והשווקים אל הטבע, את הילידים, הקבצנים והגולשים אל המוזיאון, ואת דרי הרחוב ואנשי הדראג אל לב הבורגנות. כי בברזיל כולם קשורים בכולם, ודייקסטרה מצא דרך מרתקת לפענח את מה שחווה - באמצעות קשירה מחדש של מי שעשויים להיראות לעין זרה כאילו הם מנותקים או מרוחקים.

הסרט הפואטי Green Screen Gringo אינו מסתיר את האמצעים שבהם הוא נעשה, ואם תרצו ללמוד עוד על מאחורי הקלעים, דייקסטרה מציע את הסרטון הזה.

 

Green Screen Gringo from Douwe Dijkstra on Vimeo.

03.01.2021

אתאיסט שומר מסורת

קנת׳ קופ (Kenneth Copp) הוא המחפש שבכותרת הסרט The Seeker. הוא מחפש את זהותו, הוא מחפש את הדרך שראוי לחיות בה.

הוא נולד וגדל בבית נוצרי אדוק, וכשגילה - בגיל 17 - את האמיש, היה משוכנע שמצא את האמת האחת והמוחלטת. למביטים מהצד, הוא עדיין נראה כמו כל חבר אחר בקהילת האמיש, אבל קופ, אב לעשרה ילדים, עזב את הכנסייה והקהילה לפני חמש שנים.

הוא לא מאמין באלוהים, אף שהוא ממשיך לחיות בצניעות, לגדל את הירקות שלו בעצמו, לבנות רהיטים, וכלי התחבורה העיקרי שלו הוא הסוס והכרכרה - ולשם כך הוא גם מגדל חציר. אלא שמאחורי החזות הזו, קופ שקוע בשאלות ותהיות בלתי פוסקות. יש לו מכונית, הוא שותה אלכוהול (לפעמים), הוא מנהל מערכות יחסים שוויוניות עם נשים והכי חשוב - לדבריו - הוא חושב בעצמו.

הסרט הקצר זיכה את הבמאי לאנס אדמנדס (Lance Edmands) במבחר פרסים. קראו כאן.

The Seeker by Lance Edmands from Topic on Vimeo.

27.12.2020

במזוודה של אבא

אבא היה סוכן-נוסע, ולפני כל נסיעה שלו מהבית, הבן הקטן נהג לעזור לו לארוז את המזוודה. ההוראות של אבא היו מדויקות, והילד למד להכיר דרכן את עולמו של אביו.

סרטון האנימציה של מקס פורטר (Max Porter) ורוּ קווּהאטה (Ru Kuwuhata) מבוסס על שירו של רון קותקה (Ron Koethke) - טקסט נוסטלגי, נוגע ללב, של גבר בוגר המגלה את העקבות הברורים שהותיר בו אביו.

הסרט הוצג ב-320 פסטיבלים בעולם, וגרף 128 פרסים שונים.

20.12.2020