וידאו

פעם צייד, היום מגן

רובן מווקיסומה היה פעם צייד.

לכן הוא מכיר טוב כל כך את הג׳ונגל, את ההרים, את הסבך המכסה את המדרונות והעמקים.

היום רובן אינו צד יותר, אלא מגן על חיות הבר, בשמורה שבה הוא עובד, בפארק הלאומי אודזונגוואה שבטנזניה. הוא מסייע למשלחות של מדענים למצוא את דרכן בסביבה, ולאסוף נתונים ודגימות למחקריהן. רובן לקח חלק מרכזי בחקר היצור הכמעט לא מוכר, ה-Uluguru bushbaby, פרימאט המשתייך למשפחת הטרום-קופים (בעברית: גלגויים), ואף גילה, לפני קצת יותר מעשור, מין חדש של יונקים, הקרוי בלטינית Rhynchocyon udzungwensis, ובעברית ניתן לו השם הנפלא ארכף אפור פנים. זהו מין היונקים החדש הראשון שהתגלה בכ-130 השנה האחרונות.

בסרטם היפה במיוחד של פרדריק וולף טגלהוס (Teglhus) ואנדרס דרוד ג׳ורדן (Jordan) רובן מספר על הדרך שעשה מציד חיות להגנה עליהן, על החוויות המצמררות שחווה ועל מצבי הנפש השונים שלו כצייד וכחוקר טבע.

ארכף אפור פנים, צילום: Francesco Rovero - MUSE (מתוך ויקיפדיה).

 

 

 

RUBEN from Natural History Museum Denmark on Vimeo.

15.12.2019

לא מוכנה להיות אף אחת

״התקיפה גורמת לך להתכווץ ולהיעלם, והבושה גורמת לך לרצות להפסיק להתקיים״, אומרת שאנל מילר. היא הייתה בת 22 כשהותקפה באלימות, והושארה ברחוב, פצועה קשה. אלא שמילר מצאה בעצמה כוחות חיוּת יוצאי דופן וכחלק מן ההחלמה שלה, היא גם החליטה להיחשף בשמה, עמדה בבית המשפט וקראה באוזני מי שתקף אותה חיבור בן עשרות עמודים, שבו תיארה בפרטי פרטים את ההשפעה של מעשיו על חייה.

תוך כדי כתיבה, מילר לא הפסיקה לשרבט ולצייר. כך נולד הסרטון הזה, ״אני איתך״, שהוא חורץ לב ואופטימי ומעורר השראה גם יחד.

היא עבדה על הסרט עם צוות שכולו נשים, אשר לדבריה התגייסו כדי ליצור יצירה שתפתח עבור נשים רבות אחרות מרחב בטוח לדבר על חוויות דומות ולתמוך זו בזו בדרכן להחלים. מילר כתבה ספר על מה שקרה לה וגם מרצה בפני נשים וסטודנטים.

 

08.12.2019

הייתה או לא הייתה

אחותו הקטנה של גיבור הסרט הייתה חמודה, אבל מעצבנת. הזיכרונות שלו משנות התשעים בסין מתוקים-חמוצים. הוא זוכר כמה תשומת לב היא תבעה, איך התעקשה ללוות אותו לכל מקום, שברה צעצועים שלו.

אלא שבסין של שנות התשעים אסור היה למשפחות ללדת יותר מילד אחד, והאחות הייתה-או-לא-הייתה.

סרט האנימציה האינטימי והמרהיב של סיקי סונג (Siqi Song) זכה בשורה ארוכה של פרסים בפסטיבלים בעולם. קשה להאמין, אבל מדובר בסרט הגמר שלה כסטודנטית בתוכנית לאנימציה ניסיונית ב-CalArts. היא עצמה נולדה כשהמגבלה על גודל המשפחה בסין הוסרה, ויש לה אח, שחלק גדול מחוויות המספר בסרט מבוססות עליו.

סרטים קצרים נוספים של סונג, וגם סרט באורך מלא שהיא משלימה בימים אלה, אפשר למצוא באתר שלה.

תפאורת הסרט ״אחות״

סונג בעת צילומי הסרט שדמויותיו עשויות לבד

 

01.12.2019

אל תחכי, עשי את מה שאת אוהבת

״על המסלול אני יכולה להיות מי שאני, אני יכולה להיות סוג של מפלצת״. מרבית מעריציה של טיאנה מקגווייר כלל אינם מכירים אותה בשמה. הם מכירים את כוכבת הרולר-דרבי דמנדה ריוט (Demanda Riot), שפניה מכוסים איפור לבן, שפתיה צבועות בשחור, ויריבותיה משתדלות להיתקל בה כמה שפחות.

מקגווייר נולדה במשפחה מורמונית, אבל עזבה את הקהילה בילדותה, כשאביה החליט לפרוש ולגדל את ילדיו בצורה עצמאית. האב, שניהל במשך מרבית חייו אורח חיים דתי אדוק, תמך בה לכל אורך הדרך, כשבחרה להיות אמנית פירסינג וספורטאית. ״הוא גידל אותי כאדם, לא כילדה קטנה״, היא אומרת, ״ובזכות זה נשברה התיבה שלתוכה הכניסה אותי הדת, ויכולתי לעשות כל מה שרציתי״.

Full Contact from Sub64Films on Vimeo.

24.11.2019

מעבר לצלילים ולמראות

שתיהן עיוורות ושתיהן חרשות, כתוצאה מאותה מחלה מולדת נדירה. האחת חיה בדנמרק והאחרת בנפאל. ובכל זאת, המפגש ביניהן יוצר חיבור יוצא דופן, חורג מתוך הבועה שנכפתה עליהן, והוא מרשים ומרגש בלי שנאמרת בו מילה אחת.

הבמאית איסבל מוראלס בונדי, שהיא מקסיקנית-דנית, הפגישה בין שתי הנשים הללו, דורטֶה אריקסן מדנמרק ובודהי מאיה גורונג מנפאל, שמצאו דרך לשוחח בשפה שכולה מגע. ההפתעה והשמחה במפגש ניכרות, אבל גם ההבדלים התרבותיים.

המפגש התרחש בנפאל, שם שהו אריקסן ובונדי במשך שבועיים. הבמאית, שבמהלך הסרט מתארת בשפתה שלה את החוויה שהיא עוברת כעדה למפגש, בחרה לא להוסיף לסרט כתוביות. הצופים, ממש כמו גיבורת סרטה, נאלצים להתמודד עם אי ההבנה, עם עולם שקשה לפענח אותו, אבל בעצם יש בו כל כך הרבה סימנים שכולנו מכרים. האמצעים הוויזואליים יוצאי הדופן בסרט, כך אומרת הבמאית, מבוססים על שיחותיה עם הנשים, על תיאורים שמסרו ועל חלומות שחלמו לאחר המפגש - והם נועדו לאפשר לצופים לחוות בחושיהם את מה שאינם יכולים להבין אחרת: את האופן שבו חווים את העולם מי שאין להם כמעט יכולת לראות או לשמוע.

 

 

 

 

A Woman Like Me from Isabel Morales Bondy on Vimeo.

17.11.2019

ומה תעשי כשהמים יעלו?

דולסה חייבת ללמוד לשחות.

דולסה היא רק בת שמונה והיא פוחדת ממים. אבל אין לה ברירה. המשפחה שלה, המתגוררת ב-La Ensenada, כפר קטן בקולומביה, המוקף ביצות שאדמתן מכוסה צמחייה סמיכה ומימיהן עכורים, מתפרנסת משליית צדפות. אמה של דולסה, בטי, החליטה ללמד את דולסה לשחות על אף פחדיה, אחרי שאחד מילדי הכפר דחף אותה למים, והילדה נחלצה בקושי. ברגישות, בתבונה ובחום היא מסייעת לבתה להתגבר על הפחד.

דולסה אמורה להצטרף לכוח העבודה המשפחתי, להרגיש בטוחה במים, להיות מסוגלת לשחות ולצלול, לעצור את נשימתה ולפקוח את עיניה מתחת למים. דולסה חייבת להתגבר על הפחדים שלה, כי מפלס המים באזור כולו עולה, בשל התחממות כדור הארץ, וכפי שאומרת אימא לדולסה, כשהמים יציפו את האזור ״רק מי שידע לשחות - ישרוד״.

 

10.11.2019