זיקוקים

כדי להצביע על הפערים העצומים בין תנאי החיים של מי שיש להם בית ומי שאין להם בית, הצלמת הגרמניה יאנה סופיה נולה (Jana Sophia Nolle) מצלמת מיני מקלטים-ללילה מאולתרים, המשמשים מחסה לחסרי בית, באמצע הסלון של בתים רגילים, בסן פרנציסקו ובברלין.

נולה קוראת לסדרת הצילומים שלה  Living Rooms ונראים בהם קרטונים, ארגזים עטופים בניילונים נגד גשם, אסופות של רשתות, חפצים שבורים, עגלות סופרמרקט מכוסות בדים וכדומה, מול שטיחים, ספות, כורסאות, תמונות וחפצי נוי.

עבודות נוספות של נולה ניתן למצוא באינסטגרם, באתר שלה, ובספר. כאן היא מתארת את התהליך כולו: ההיכרות שלה עם חסרי הבית, הפנייה לבעלי בתים שונים כדי שירשו לה לצלם ומסקנותיה מהפרויקט.

27.09.2020

ערוץ היוטיוב Cosmic Kids Yoga מלמד ילדים כיצד לנוע, להתעמל, לנשום ולהירגע גם בבית, מול המסך.

ולא מדובר בסתם שיעורי יוגה. כדי למשוך גם ילדים קטנים להתעניין בשיעורים, המדריכה, ג׳יימי, מבצעת את כל התרגילים על רקע תפאורות וקטעי וידיאו מסרטים וסדרות אהובים על ילדים. תוך כדי אימון היא מספרת סיפור, לעתים קשור ולעתים לא לגמרי קשור לנושא שברקע, ממציאה עלילות או מנתבת את הדמויות האהובות להתכופף, להימתח או לנוע בהתאם לתרגילים שהיא מלמדת.

בין הסרטונים: ״ג׳ירפות לא יכולות לרקוד״, ״המערב הפרוע״, ״לגעת בכוכבים״ ו״מסיבה מתחת למים״. הסיפורים באנגלית, אבל הצבעים והציורים בכל שפה שתרצו, וגם המוזיקה.

24.09.2020

ברוח התקופה, התובעת תיקון עוולות היסטוריות, פתח הניו יורק טיימס מדור חדש, שבו מתפרסמים הספדים המוקדשים לאותם אנשים שהעיתון התעלם מהם בחייהם וגם במותם, מאז 1851.

כל הספד במדור החדש Overlooked מביא, כמקובל בטיימס, את סיפורי החיים של מי שהלכו לעולמם. ומאחר שמדובר בסוג של התנצלות, כל רשימה כזו נושאת כעת את הכותרת Overlooked No More.

רשימת ההספדים-בדיעבד ארוכה, וכוללת בין השאר דמויות שזכו בעבר להתעלמות בעיקר בגלל מגדרן או שיוכן הגזעי. או כפי שעורכי המדור מקדימים וכותבים: מאז ייסודו ב-1851 מדור ההספדים נשלט על ידי גברים לבנים. והגיע הזמן לשנות זאת. נמצאים שם, בין רבות וטובים, גם: הסופרת שרלוט ברונטה, הסופרת אנמארי שוורצנבאך, הסופרג׳יסטית לאונורה או׳ריילי, ננסי גרין - שדמותה שימשה השראה לדמות ״הדודה ג׳מיימה״, קארל היינריך אולריכס - שהיה פעיל חלוצי למען זכויות ההומואים, הייזל ינג לי - טייסת קרב במלחמת העולם השנייה ועוד ועוד.

על הפרויקט והדרך שהובילה אליו, אפשר לקרוא כאן.

עורך המדור, ויליאם מקדונלד, כותב כאן על הסיבות לכך שמדור ההספדים כולל עדיין בעיקר גברים לבנים.

וכאן תוכלו להציע הספדים חדשים ל(א)נשים שנשכחו על ידי הטיימס וראויים להיכלל במדור.

 

(בתמונה הראשית, משמאל למעלה בכיוון השעון:  Chicago History Museum/Getty Images; Imago; Science History Images/Alamy; Henrietta Lacks Foundation, via Associated Press; Schomburg Center for Research in Black Culture, The New York Public Library; James Burke/Time & Life Pictures/Getty Images)

 

 

23.09.2020

יצירותיה של האמנית הצ׳יליאנית האמריקנית הקווירית קונסטנס הוקאדיי (Constance Hockaday) כוללות על פי רוב גוון חברתי-פוליטי ברור. כזאת היא גם העבודה הנוכחית שלה, Artists-In-Presidents: Fireside Chats for 2020 אשר במסגרתה היא הזמינה 50 אמניות ואמנים לשאת נאום נשיאותי שיימשך חמש דקות. הנאום אמור לשקף אחריות ומנהיגות, ולהציע לקהל המאזין דרך אל העתיד. אחת לשבוע, עד לבחירות לנשיאות ארה״ב בראשית נובמבר, היא תעלה את הנאומים הללו לפודקאסט ייעודי, ובמקביל תקיים דיונים חיים על הנושאים שמועלים בהם.

רשימת האמנים כוללת, בין השאר, את מירנדה ג׳ולי, מל צ׳ין, ג׳ן דלוס ריס , אליס שפארד ואחרים מכל תחומי האמנויות. בתמונה הראשית: קונסטנס הוקאדיי במפגן נשיאותי.

הפרק הראשון כבר ניתן להאזנה באתר הפרויקט.

לראיון עם הוקאדיי על הפרויקט.

 

22.09.2020

מאחר שהוא אוהב קולנוע ואוהב ספרים ישנים, המעצב מאט סטיבנס (Matt Stevens) מקדיש את שעות הפנאי שלו לפרויקט אישי שכותרתו Good Movies As Old Books

שימו לב לפרטי הפרטים, כולל הקרעים הזעירים בעטיפת הנייר של הכריכה, וכמובן רוח התקופה. עד כה סטיבנס עיצב עשרות כריכות כאלה אבל הפרויקט הוא פרויקט מתמשך - כך שבכל ביקור באתר תוכלו למצוא כריכות נוספות שהן מחווה לסרטים נוספים.

לפרויקטים נוספים שלו, קפצו לאתר.

 

 

21.09.2020

סדרת הסרטונים התיעודיים The Sidekick Series עוקבת אחר חיות מחמד אסופיות והאנשים שאימצו אותן.

חתולים, כלבים, ארנבים, ציפורים וחיות נוספות שחולקות את חייהן עם בני אדם, וכפי שברור לכל מי שאי פעם גידל חיה, הן עושות זאת באורח ייחודי, תוך הפגנה ברורה של אופי חד פעמי. וזה בדיוק מה שעושה את הסרטונים האלה למהפנטים וראויים לצפיית בינג׳.

כל סרטון, כמובן, מציג גם סיפור הרקע והנסיבות שבהן החיות הללו נאספו וגם את בני האדם ואת ההשראה יוצאת הדופן שהם שואבים מחבריהם החייתיים - החל מקעקועים וכלה בריצות מרתון ומשרדים המעודדים את העובדים בהם להביא את הכלבים איתם לעבודה.

למשל:

20.09.2020