זיקוקים

ארכיון הגארדיאן והאוברזבר הבריטי (The GNM Archive) פנה לקהל בבקשה לסייע לו לפענח אסופה של כתבים שנתרמה לארכיון.

מדובר בכתביו של קלייד סנגר (Clyde Sanger), עיתונאי וסופר, שהיה גם הכתב הראשון של הגארדיאן באפריקה בשנות השישים. סאנגר, יליד 1928, מתגורר כיום בקנדה, והוא תרם, בין השאר, את פנקסי הרשימות ששימשו אותו לאורך הקריירה, והמכילים ראיונות וחומרי רקע שעליו התבססו אלפי רשימותיו בנושאים מגוונים, החל מכלכלה ופוליטיקה ועד יחסים בינלאומיים ואיכות הסביבה.

אלא שמרבית החומרים הללו כתובים בקצרנות.

והציבור מתבקש לסייע בתמלולם.

הפרויקט עתיד להסתיים בסוף דצמבר הקרוב, ואפשר להצטרף אליו כאן.

 

30.11.2020

את האסתטיקה המיוחדת של סרטי וס אנדרסון יודעים לזהות כל מי שאי פעם צפו בסצנה מסרטיו. הצבעים, החגיגיות, המראות שנראים מצוירים לגמרי. בחשבון האינסטגרם Accidentally Wes Anderson אוספים מאז 2017 צילומים של מקומות אמיתיים שנראים, במקרה לגמרי, כאילו נלקחו מסרטיו של אנדרסון.

האיש שמאחורי המבצע הוא וואלי קובאל (Wally Koval) שיצא לשוטט בעולם בחיפוש אחר האתרים הללו. עם השנים הוא צבר שם 1289 צילומים, ונכון להיום, יש לו כבר 1.3 מיליון עוקבים, שרבים מהם משתפים בעצמם בתמונות וס-אדרסוניות. חלק מאלה מצהירים כי הם מתכננים את טיוליהם הקרובים על פי רשימת האתרים המלוקטת בעמוד.

קובאל פרסם את יותר מ-200. צילומים נבחרים בספר (שאנדרסון בכבודו ובעצמו כתב לו הקדמה).

אפשר לשלוח לו צילומים כאן.

בתמונה הראשית: מבצר ברג׳יסטאן, הודו. צילם: @chrsschlkx

רכבת הרים ביפן. צילום: @paulhiller

 

קרון ברכבת בסלובניה. צולם על ידי @nastjanst

צילום של @boluddha מפורטוגל

טלפון ברחבת טרמפולינות בשה התעופה בסינגפור. צילום: @Sandviich

29.11.2020

סדרת הצילומים Selected People של הצלם פלה קאס (Pelle Cass) מברוקלין מסצ׳וסטס מציגה בפריים אחד את ההתרחשויות במקום אחד, לאורך זמן.

קאס מציב את המצלמה שלו במקום, לפעמים במשך שעות ארוכות ולאחר מכן מוחק חלק מהדמויות ומכפיל אחרות. התוצאה היא קולאז׳ מורכב, שבתוכו מתועדות התנועות של אותן דמויות לאורך זמן, כאילו קפאו במקומן ועם זאת כאילו כל ההתרחשויות אירעו בו זמנית. בראיון לכתב העת My Modern Met אמר קאס שאת ההשראה קיבל ממחשבה על רוחות רפאים, וכי הוא מנסה לבחון בצילומיו את משמעות הזמן בחיינו.

26.11.2020

נכון ליום כתיבת הרשימה הזו, יש באתר 25,019 ספרי סקיצות של אמנים, סרוקים ומוכנים לעורר השראה והתפעלות.

The Sketchbook Project הוא פרויקט של הספרייה הדיגיטלית, שהיא עצמה אגף מקוון של הספרייה של ברוקלין.

האוסף ההולך וגדל הזה, נאצר על ידי האמנים עצמם: אמנים שיצרו ספר סקיצות שלם, מוזמנים להצטרף ולבקש מהספרייה שירותי סריקה מקצועיים, כדי להוסיף את ה-sketchbook שלהם לאוסף. כל הפרטים כאן.

האוסף, שכאמור תופח מיום ליום, נמצא כאן. הוא מחולק, כמוקבל בספרייה, לנושאים ותחומי עניין - החל ב״מעורר השראה״ וכלה ב״חתול״ - ואפשר לרענן ולקבל את התוספות האחרונות מדי יום.

מתוך מחברתה של Audrey Jones

המחברת של Susan Arnal

מתוך המחברת של Donna Huntriss

מתוך המחברת של Jeremie Locas

25.11.2020

הפרויקט המרהיב Artificial Bloom מבוסס על בחינה דיגיטלית של צמחים ופרחים - ובעיקר של מבנים מתמטיים מורכבים שניתן למצוא בהם, ולהרחיב. האמנים מישה שיוקין (Misha Shyukin) והנס הומל (Hannes Hummel) מקלן, גרמניה, מתענינים במיוחד בפרקטלים, סימטריה, צורות משתלבות, צורות סיפרליות לוגריתמיות וצורות בתוך צורות - וכשהם מוצאים כאלה בפרחים, הם יוצרים מהם דוגמאות חדשות, בתמונות ובסרטונים - וכדאי מאוד לראות את היצירות שלהם בתנועה.

התוצאות נראות טבעיות, אבל כפי ששם הפרויקט מעיד, הן מלאכותיות לחלוטין.

צמד האמנים יוצר פרויקטים נוספים בסטודיו (Shy Studio), ומציג חלק מהם באינסטגרם.

 

24.11.2020

הג׳ינג׳ים האדמוניים ממש הם בערך 1% מאוכלוסיית בני האדם, אך הצלם הסקוטי קירן דודס (Kieran Dodds), שהוא עצמו ג׳ינג׳י ואב לבנות ג׳ינג׳יות, הצליח ללקט לא מעט מהם בפרויקט צילום שארך שבע שנים, שעתה רואה אור בספר הנושא את השם Gingers.

מרבית הג׳ינג׳ים בעולם מתרכזים בחלק הצפוני של כדור הארץ, והסברה היא כי הגן לשיער הכתום-זהוב מסייע לספיגת ויטמין די גם בתנאים של אור שמש מועט. בסקוטלנד, מולדתו של דודס, ישנו ריכוז גדול מאוד של ג׳ינג׳ים, אבל לצורך הצילומים הוא חצה 11 אזורי זמן, והגיע למקומות ברוסיה, במזרח התיכון ואפילו בג׳מייקה, הידועים באוכלוסייה הכתומה שלהם. בספרו הוא גם מביא את סיפור הגלגולים הגנטיים שיצרו את התופעה. המוטו שלו הוא: כולנו עשויים מאותו חומר.

את כל הג׳ינג׳ים שצילם דודס אפשר למצוא באתר שלו וגם באינסטגרם. ראיון עם קירן דודס על צילומי הספר התפרסם באתר ה-BBC.

 

23.11.2020