זיקוקים

בוטקניקה אסטרולוגית, אינטליגנציה של צמחים, תבניות גיאוטמטריות בעולם הצומח, מעמדם של צמחים בתרבות האנושית, מיתוסים, מוזיקה ואפילו פסיכודליה - אלה הנושאים שנבחנים בתערוכה The Botanical Mind, שהייתה אמורה להיפתח בלונדון ועברה, מטבע הדברים, לרשת. האתר שהוקם לשם כך, The Botanical Mind Online, כולל מבחר גדול  בהרבה של סרטי וידיאו,קטעים מוקלטים, יצירות אמנות, צילומים היסטוריים וטקסטים מכפי שאמור היו להיות בתערוכה המקורית, והוא יהיה זמין ברשת עד ה-31 ביולי.

כל אחד מאגפי התערוכה המקוונת - הגיאומטריה המקודשת, קוסמולוגיות ילידיות, אונותולוגיה צמחית ועוד, מלווים ברעיונות ותיאוריות מרתקים על אודות מיקומם של בני אדם בטבע, על העיוורון של רובנו לעולם הצומח, ועל האפשרות שמעל לכל זה מרחפת תודעה, אחרת מזו שאנו רגילים לחשוב עליה, היא המוח הבוטני. התערוכה כולה כאן.

(בתמונה הראשית: ליתוגרפיה של Ernst Haeckel משנת 1904,  Peromedusae.)

 

מתוך סדרת צילומים של Joachim Koester, החושפת מתחת למיקרוסקופ את המורפולוגיה הנסתרת של הקנביס והקוקאין.

מתוך סדרה של הילמה אף קלימט , Tree of Knowledge, התלויה במוזיאון לאמנות מודרנית בשוטקהולם.

28.05.2020

מאחר שבריטניה וארה״ב עדיין במצור מלא, אנשיהן הנדיבים ממשיכים להציע ברשת המון דברים טובים להאזנה.

27.05.2020

האמן הבריטי עטור הפרסים גרייסון פרי מציג מדי שבוע בערוץ 4 של הטלוויזיה הבריטית את התוכנית Art Club, שבה הוא מנסה, כדבריו, ״לשחרר את היצירתיות הקולקטיבית״ של צופיו, אמנים וחובבים, בתקופה שבה רבים כל כך סגורים בבית, והגישה הפיזית לתערוכות וליצירות של אחרים מוגבלת.

הצפייה בתוכנית השבועית אמנם מוגבלת למי שמתחברים ברשת מבריטניה, אבל חובבי אמנות חולקים עם פרי את יצירותיהם מעל כל פלטפורמה אפשרית - למשל בטוויטר, או באינסטגרם - בצירוף ההאשטאג #c4artclub. (ןכשההתלהבות גברה, החלו לצוץ גם יצירות שתויגו ב - #GraysonsArtClub.

בין משגרי היצירות אמנים ידועים, קומיקאים, חובבי ציור ופיסול מכל העולם, וכמובן פרי עצמו (ואשתו פיליפה, שהיא פסיכולוגית, אמנית בעצמה, ולעתים קרובות המוזה של בעלה) בתמונה הראשית: גרייסון, פיליפה ודיוקן שלה שהכין בתוכנית.

רוצים לשלוח עבודות אמנות לתוכנית, שאולי גם ייבחרו לתערוכה שפרי אוצר? כאן.

והנה דוגמאות ליצירתיות המתפרצת של הציבור:

Kay Ashton Fine Art
@KayAshton45
ציירה את עצמה בעוד 25 שנה

Brendan Gordeon העלה לטוויטר ציור של בנו בן ה-15 Jobe, שצייר את הורי סבו

צילום של Yohji, @Yohjimondo

דיוק של גרייסון פרי שצויר על ידי סוּ @MissT673

עבודה של beth scott

רישום של David Heulun ‏

26.05.2020

שמונה סרטים קצרים, שנעשו ב-12 יום בלבד, ועוקבים אחרי שמונה בעלי עסקים קטנים, המנסים לשרוד את השינויים הדרמטיים שהתחוללו: בעליה של מסעדה טייוואנית בניו יורק, בעל חנות אופניים בלוס אנג׳לס, בעלת סטודיו למחול, צוללן, ספר, מקעקעת, בעלת חנות פרחים ובעל חנות קומיקס.  כל סרט בקובץ הזה - Stories in Place -  נעשה על ידי במאי/ת אחרים, ויש לו אופי וקצב משלו, אבל כולם מעניקים להתחבטויות ולהתמודדויות הכלכליות של התקופה האחרונה, פנים אנושיות.

 

 

25.05.2020

במבט ראשון, הקליפ הזה נראה פשוט, אולי אפילו פשוט מדי. אבל במבט שני ושלישי ורביעי וחמישי מתגלה הסוד: בכל פעם שצופים בו, הוא נראה אחרת לגמרי. למעשה, גם אחרי עשרות ומאות צפיות, הקליפ לא יחזור על עצמו.

את הקליפ לשיר Dennis של להקת המוזיקה האלקטרונית Popcorn 10, יצרו Always & Forever Computer Entertainment, שיצרו את כולו בקוד - כך שהתוכנה מייצרת צורות ותנועה, בהתאם לקצב השיר, ואפילו מאפשרת לשנות את זווית המבט על הקליפ, ולראות את הצורות נעות בשלושה ממדים. היא גם יודעת לייצר שינויים בתבניות, כך שהקליפ משתנה בכל פעם שצופים בו, בזמן אמת.

צפו בקליפ כאן. 

24.05.2020

שדרן הרדיו הבריטי ג׳ון פיל הלך לעולמו כבר לפני 16 שנה, אבל השאיר אחריו ארכיון עצום של הקלטות חיות, של מיטב המוזיקאים שהופיעו אצלו, באולפן הקטן ברדיו 1 של הבי בי סי. מהביטלס ועד נירוונה, מג׳ימי הנדריקס ועד אלוויס קוסטלו, מסופרטראמפ ועד הפיקסיז, מדייוויד בואי ועד פאלפ - כולם לקחו חלק בהקלטות המופלאות שזכו לכינוי Peel sessions.

להקלטות הללו יש אופי מיוחד, משום שרבים מן המוזיקאים היו בראשית דרכם, ופיל, אחרי הכול, היה מגלה כישרונות ידוע ומי שמיליונים האזינו לתוכניתו בהתרגשות. וכצפוי, להופעה חיה, בתנאים חצי מאולתרים, באולפן שידור, יש איכות אחרת.

דייב סטריקסון (Dave Strickson), בלוגר ומאוהבי פיל, ליקט 4000 הקלטות כאלה שמצא ביוטיוב וגם טרח לסדר אותן לפי אלפבית. רשימת הלינקים שלו מתעדכנת ללא הרף, וסטריקסון מוסיף לכל אחד תאריך - משום שיש, כמובן, אמנים שהקליטו אצל פיל באולפן מספר פעמים. ראו כאן.

 

מידע נוסף על ג׳ון פיל, ההקלטות, תוכניות הרדיו שלו, האלבומים והרבה מאוד תמונות, אפשר למצוא באתר הנהדר The John Peel Archive.

את סיפורו של פיל אפשר לקרוא בהרחבה גם בספרו של קן גרנר,  The John Peel Sessions.

(*בתודה ליקירת המדור, מיכל רון).

 

21.05.2020