זיקוקים

הבדיחה קצת הולכת לאיבוד בעברית, כי לפרויקט הזה קוראים Semi-Conductor (חצי-מנצח, אבל גם מוליך למחצה) - אבל הכיף עדיין כאן.

היכנסו לאתר, תנו לו אישור להפעיל את המצלמה שלכם, ותוכלו לנצח על תזמורת, לקבוע את קצב הנגינה שלה וללמוד כיצד התנועות שלכם משפיעות על המוזיקה. אתם, כמנצחים-למחצה, קובעים את הקצב, אילו כלים ינגנו בכל שלב ביצירה ובאיזו עוצמה. Semi Conductor  הוא ניסוי בתוכנת בינה מלאכותית שיצר צוות המעבדה של גוגל בסידני: Rupert Parry, Melissa Lu, Haylie Craig and Samantha Cordingley.

 

 

21.02.2019

אירן פוש (Irene Posch) רוקמת מחשבים. העבודות שלה נראות כמו יצירות רקומות מורכבות, סריגים עדינים ושזירות של חוטים בשלל צבעים, אבל הן בנויות ממעגלים אלקטרוניים מתוחכמים. פוש, שיצירתה האחרונה "המחשב הרקום" (The Embroidered Computer) נבנתה בימים אלה במעבדה הווינאית  Angewandte Innovation Lab, חוקרת התפתחויות שונות בעולם המחשוב - בעולם דמיוני שבו אמנים היו מובילים את תעשיית המחשבים.

פוש היא אמנית וחוקרת, שלמדה מדעי המחשב ומהלכת על הגבול שבין מחשוב, אסתטיקה ויצירה. עבודותיה הוצגו במקומות נחשבים כמו מוזיאון ויקטוריה ואלברט בלונדון, הביאנלה לאמנות בסנט אטיין ובתערוכות בינלאומיות שעסקו ביחסי אדם ומחשב.

יצירתה החדשה, המחשב הרקום, נולדה בניסיון לשחזר את מקומן של נשים והמלאכות המסורתיות שבהן הן מתמחות, והקשר של אלה לטכנולוגיה - החל, כמובן, בנול התעשייתי. כל יצירותיה, כולל הסברים טכניים על השילוב המעניין בין רקמה, סריגה, תפירה ויכולת מחשוב -- באתר של פוש. 

20.02.2019

דייוויד וורובק (Worobec) הוא המייסד והפרפורמר העיקרי בתאטרון TopHat, שמציג מגוון מופעים: רסיטלים לפסנתר, הצגות תאטרון, מחזות זמר ומופעי אופרה מושלמים על במות מיניאטוריות.

וורובק משתמש בתפאורות זעירות, בובות קטנטנות ואמצעי שונים ליצירת אפקטים על המיני-במה שלו, ושר את כל התפקידים בעצמו. הוא זמר מקצועי, והוא החל לתפעל את התאטרון בביתו, בערבים שבהם אירח את הבאים למופע לארוחת ערב, שלאחריה נדדו כולם לסלון כדי לצפות במופע המלא, שאותו הוא מבצע מולם, בהופעה חיה. בין המופעים: חנות קטנה ומטריפה, סאות' פסיפיק וסוויני טוד וג'קיל והייד. התאטרון של וורובק נמצא בפורטלנד, מיין, ולאחרונה גם נעשה עליו סרט קצר, והריהו לפניכם:

 

19.02.2019

למעלה מאלפיים צלילים המבטאים רגשות בצורה לא מילולית נמצאים במפה האינטראקטיבית הזו, המבהירה כיצד הקול האנושי משתנה ונע בהדרגה בין עניין להפתעה, בין התלהבות לאימה ובין מגוון רגשות שונים. קבוצה של מדענים מאוניברסיטת קליפורניה ברקלי הם שאספו צווחות, אנחות, נהמות וציוצים שמשמים אותנו באורח שגרתי, ומובנים אינסטינקטיבית לאחרים, מבלי שנצטרך לנסח זאת במילים.

המוקלטים, למעלה מחמישים גברים ונשים, שחלקם שחקני קול מקצועיים, ממדינות שונות, החל בארה"ב, עבור בהודו וקניה וכלה בסינגפור. התיוג לסוגי רגשות נעשה בסיוע של יותר מאלף נבדקים, שהאזינו ודיווחו על התרשמויותיהם. כל זאת במסגרת מחקר המתפרסם כאן. המפה כוללת 24 רגשות שונים וגווני ביניים, וניתן לנווט בתוכה בתנועות עכבר קלות ולשמוע הכול. כל צליל שתשמעו יגיע בלוויית הסבר מפורט מהו שיעור האכזבה, הסיפוק, ההתרגשות, הלחץ שהוא מכיל וכן האלה.

 

18.02.2019

בימים אלה הוכרזו הזוכים בתחרות השנתית Dance Your PhD, שבמסגרתה דוקטורנטים יוצרים מחול המסביר את החידושים בעבודות הדוקטורט שלהם.

התחרות היא יוזמה של כתב העת Science והיא מתקיימת כבר 11 שנה ברציפות. היא פתוחה לכל החוקרים המוכנים להיענות לאתגר וליצור מופעי מחול המסבירים את מחקריהם. המשתתפים הצליחו ליצור כוראוגרפיות בנושאים כמו מוליכות-על, בינה מלאכותית, התת מודע ועוד - בתחומי המדעים המדויקים, מדעי הטבע ומדעי החברה.

הזוכים נבחרו השנה מתוך 50 דוקטורנטים שהגישו את עבודות המחקר שלהם במהלך 2018, ואגב, פרס המחול על מחקר המדעי החברה הוענק לרוני זוהר ממכון ויצמן על מחקרה העוסק בהטמעת מחול וצורות ביטוי אמנותיות נוספות בהוראת מדעים.

בין השופטים היו לא פחות משלושה אנשי להקת המחול המהוללת פילובולוס. את כל חמישים הסרטונים שהוגשו לתחרות תוכלו לראות כאן. רשימת הזוכים וקישורים ל-12 סרטוניהם נמצאת כאן.

והרי מבחר סרטונים שזכו השנה:

 

 

17.02.2019

הצלם סטפן זאוביצר (Stephan Zaubitzer) נודד בעולם ומצלם בתי קולנוע ישנים, שבכולם ישנם שרידים לעבר מפואר. לא כולם נטושים, ובחלקם יש היום פעילות מגוונת.

כל המבנים הללו, ובמיוחד בתי הקולנוע הפתוחים במקומות שהתחברו בשלב מאוד מאוחר לטלוויזיה, היו מוקד משיכה קהילתי, מקום שההתרחשויות בו היו מרגשות וחשובות בהרבה מרק צפייה משותפת בסרטים. זאוביצר מתגורר בפריז, אבל מצלם בכל העולם, החל מהודו, דרך מרוקו, קובה וצ'צ'ניה ועד בורקינה פאסו. באתר שלו תוכלו לגלות פרויקטים נוספים וכמובן את מכלול צילומי הקולנועים מ-16, מקובצים על פי מדינות. למשל:

 

 

14.02.2019