זיקוקים

עד כמה הטלפון הנייד הפך חלק מחיינו? מגופנו? מה קורה כשמוציאים אותו מהתמונה?

האמן אריק פיקרסגיל ( Pickersgill) בוחן את השאלות (והתשובות) הללו בסדרת צילומים שכותרתה Removed, ובה נראים אנשים במצבים יומיומיים מוכרים, אלא שהטלפונים נלקחו מהם, ובמקומם נותרו חללים ריקים. התוצאה מציקה, מצחיקה, מטרידה מאוד, ובעיקר מדגישה את ההתמזגות הכמעט מלאה שלנו עם המכשיר.

פיקרסגיל החל לצלם את Removed כששם לב שבכל כך הרבה מפגשים אנושיים בני אדם מתייחסים לנייד יותר מלמי שנמצא לידם.

הגלריה השלמה שלו כאן.

פרויקטים נוספים של פיקרסגיל, כאן.

והנה לכם דוגמיות:

27.05.2018

 

הכירו:  Vanguard, אשר ב-1958 שוגר כלוויין חלוצי  לחלל החיצון, ו- Fēngyún-1C, שהגיע לשם שנים אחריו כדי לאסוף נתוני מזג אוויר.

שניהם סיימו את משימותיהם אבל לא צנחו ונשרפו באטמוספרה, אלא הם משייטים להם בחלל כגרוטאות, חלק מאסופה עצומה ומאיימת של ספייס-ג'אנק. אבל אתם יכולים לשמור איתם על קשר רציף, באמצעות חשבונות הטוויטר שלהם.

חשבון הטוויטר היצירתי להפליא של גרוטאות החלל הוא פרויקט אומנותי של קבוצה בריטית בשם Adrift - ועולה ממנו כי הלוויינים לשעבר אינם מביטים בנו בחיבה. להפך, הציוצים שלהם לעתים קרובות אפלים, ספוגים בתהיות אקזיסטנציאליסטיות, ואפילו מאיימים.

באתר הפרויקט תוכלו לעקוב אחריהם, לאמץ פסולת חלל משלכם, ולשמוע צלילים הנאספים באופן קבוע מ-27 אלף פיסות של גרוטאות חלל, בענן הולך וגדל המרחף מעל ראשנו, והמכיל - על פי האתר - 100 מיליון פיסות של פריטים יצירי-אדם שהושלכו לחלל.

 

 

 

24.05.2018

אי-אז בשלהי הניינטיז, חובבי קולנוע יכלו להתענג על תוכנית הטלוויזיה של ג'ונתן רוס הבריטי  The Incredibly Strange Film Show.

12 פרקים, שכל אחד מהם מוקדש לבמאי אחר בסצנת ה- B Movies: ג'ון ווטרס, ג'קי צ'אן, סם ראימי, ראס מאייר, אד ווד ואחרים.  וכל אלה זמינים כעת ביוטיוב. 

רוס, המראיין הנפלא, משוחח עם בימאי הקאלט על סרטיהם ומציג קטעים שלא תראו בשום מקום אחר. כולל, למשל צילומים אחרונים של דיוויין, ימים ספורים לפני מותו.

ויש גם פרק שמוקדש לדייוויד לינץ'.

והנה הפרק על ג'ון ווטרס:

כל הפרקים כאן.

 

 

 

 

23.05.2018

הצלם אלן פאודריל מאתגר את הדעות הקדומות שלנו בנוגע למי שמכסים את גופם בקעקועים. בסדרה של דיוקנאות, שראתה כעת אור בספר Covered, הוא מציג מקועקעים כבדים, עם ובלי בגדים. ותראו כמה קשה לנחש, כשהם לבושים, איזה דוגמאות הם מסתירים על הגוף.

פאודריל בילה שלוש שנים בצילומי מקועקעים בכל רחבי בריטניה. הוא דג אותם מתוך רשתות חברתיות, ביקר בבתיהם, וצילם אותם לבושים ועירומים (כל אחד מהם בחר כמה לחשוף).

מרבית המצולמים רחוקים מלהתאים לסטריאוטיפ, והם גם מספרים לפאודריל מתי ואיך התאהבו ביצירות האמנות שעל העור.

הגלריה המלאה שלו נמצאת כאן.

צילומים נוספים של אלן פאודריל אפשר למצוא באתר שלו.

והנה דוגמיות:

 

 

 

22.05.2018

למעלה מ-6000 מפות שנאספו בארכיון הנשיונל ג'יאוגרפיק במהלך 130 השנה האחרונות, מועלות בימים אלה לרשת בגרסה דיגיטלית.

האוסף הקרטוגרפי המלא (והמרשים) של כתב העת נפתח לציבור הרחב טיפין טיפין - כשאנשי המפות בצוות הנשיונל ג'יאוגרפיק בוחרים מדי יום את המפות האהובות עליהן ביותר, ומציגים אותן בטוויטר, באינסטגרם ובפייסבוק שלהם.

כמקובל בנשיונל ג'יאוגרפיק המפות יצירתיות להפליא: מפה שמתארת את אזור הקרמלין ממבט על, אף שמדובר באזור שהרוסים אסרו בו צילומי אוויר; מפה של ארה"ב המורכבת מתצלומי לווין בלבד; מפות היסטוריות של סופות שלגים חריגות בעוצמתן; מפות המדמיינות את העולם אחרי התמוססות כל הקרחונים, מפת הכוכבים שמעבר למערכת השמש או מפות המתארות את הפרחים האופייניים לכל מקום על פני כדור הארץ.

לנשיונל ג'יאוגרפיק יש גם בלוג שמספר את סיפורי המפות שלהם - כאן. 

והנה דוגמיות:

מפת פרחי תבל שהתפרסמה ב-1968

 

המסלול של אמיליה ארהרט, שאחרי 15 שעות טיסה ב-1932 הפכה לאישה הראשונה שחצתה לבדה את האוקינוס האטלנטי

 

 

מפת הלידות בעולם, 2016: איפה נולדים כמה, מתי, באיזו שיטה ועוד

מפת הנדידה של מיליוני ציפורים בעולם

מפת העולם ה-1928, שצוירה בסגנון המאה ה-16על ידי N.C. Wyeth (ועדיין תלויה במשרדים הראשיים של החברה בוושינגטון)

מפת מסע בין כוכבים. משמאל למעלה: כוכב וולקן. מימין למטה: כדור הארץ

21.05.2018

לסטיבן פריי יש פודקאסט חדש, העוסק בהמצאות הגדולות ששינו את חיי האנושות כולה.

בפודקאסט Great Leap Years, המוקדש לזינוקים הגדולים שעשתה החברה האנושית בעקבות המצאות שונות - החל מהמצאת הדפוס וכלה בשכתוב גנים וחקר המאדים - פריי נובר, חוקר, משער ומסביר בעיניים קרועות לרווחה ובהתפעלות מדבקת.

מאחר שפריי (שזה עתה התפרסם באלכסון פרק מספרו החדש, שתרגמנו במיוחד עבורכם) אינו מדען, ולדבריו "מביט במתמטיקה ממש כמו בברדלס: מתוך התפעלות גדולה ורצון לברוח על נפשי", ההסברים שלו פשוטים, בהירים ומובנים, והוא לא מתאפק וממשיך להיות מצחיק עם נגיעות פרועות פה ושם.

מומלץ ביותר.

 

20.05.2018