זיקוקים

אוהבים מוזיקה קלאסית אבל מתקשים לדלג מהמטרופוליטן אופרה בניו יורק לפסטיבל ביירוית? אין בעיה. את כל הקונצרטים הקלאסיים המשודרים בשידורים חיים מרחבי תבל תוכלו לשמוע באתר World Concert Hall

מדי יום, שוחרי המוזיקה המסורים המפעילים את האתר, בוחרים עבורכם את המיטב שהמיטב מאולמות הקונצרטים ובתי האופרה המשובחים בעולם. כדי שלא תחמיצו הם מספקים לכם מידע מפורט מראש על מה שעתיד להיות משודר באתר (וכמובן לינקים לאולם ולתכנית העתידית שלו).  אפשר גם לחפש מופעים על פי אולמות, מדינות, יוצרים וערוצי מוזיקה (כולם קלאסיים). 

האזנה נעימה: כאן.

(הצילום שבכותרת: @Barefoot_Traveller)

23.11.2017

 

לקראת שיאו של הקיץ באנטרקטיקה, כתב העת The Atlantic ריכז צילומים מרהיבים שצולמו ביבשת הקפואה בשנים האחרונות. בעלי חיים, מדענים, תיירים (יש כאלה), תחנות מחקר ואפילו כנסייה.

אם חשבתם שהכל באנטרקטיקה לבן - צפו להפתעות. ואם חשבתם שאין שם נפש חיה - תשמחו לפגוש אפילו שחיינים שמזנקים למעיינות חמים בלב ישימון השלג.

הכתבה המלאה כאן (והיא מכילה גם אנקדוטות מעניינות, לא רק תמונות נפלאות).

הזוהר  בשמי החורף הדרומיים (צילום: Joshua Swanson / National Science Foundation)7)

זהו "דולפין פנדה", שעקב אחרי ספינת מחקר במיצרי מגלן (צילום: Cynthia Spence / National Science Foundation)

דולפין שוחה ליד קרחון (צילום: Eitan Abramovich / AFP / Getty)

שבל החלב מאיר את השמים מעל תחנת המחקר מקמרדו (צילום: Joshua Swanson / National Science Foundation)

התמונה הראשית: האב קיריל, פטריארך הכנסיה הרוסית אורתודוקסית באנטרקטיקה, (צילום: Igor Palkin / Russian Orthodox Church Press Service photo via AP)

 

22.11.2017

איזה נתונים אישיים אתם חושפים מבלי לדעת בכל פעם שאתם מעלים לרשת תמונה נורא-ממש-מוש של החתול החמוד שלכם? מתברר שעינה של האינטרנט פקוחה ועוקבת גם אחרי החתולים שלכם, והיא שולפת מכל תמונה ותמונה נתוני מיקום מדויקים שניתנים לאיתור מידי במפות ובתצלומי הלוויין של גוגל.

I Know Where Your Cat Lives הוא ניסוי באיסוף מטא-דאטה, אותו מידע נלווה חבוי שטמון בכל תמונה שאתם מעלים לשרת ציבורי כלשהו. אנשי הפרויקט דגמו מיליון מתוך יותר מ-15 מיליון תמונות כאלה ברשת (מטוויטר, פליקר, אינסטגרם ועוד) והרכיבו בעזרתן מפות מפורטות המאפשרות לגלות בדיוק איפה צולם כל יצור פרוותי נערץ.

זה נראה מבהיל, אבל לצד התמונות אין שמות משתמשים ואם תגלו את החתול שלכם על המפה ותרצו שהתמונה תוסר, אואן מנדי - היוזם והמבצע - מבטיח למחוק.

גלו את חתולי כל העולם כאן

וגלו כאן מיהן המדינות הכי חתולאיות ברשת. 

וזהו הסבר על הניסוי:

21.11.2017

לא קל לשכנע את העולם ברעיונות חדשים. הוגים, ממציאים ומגלים רבים מאוד נתקלו קודם כל בחומה של אטימות ובסירוב להכיר בפריצות הדרך שלהם ורק כעבור שנים זכו להכרה בגאונות שהפגינו.

התרשים היפה הבא מציג את האישים שמאחורי רעיונות הגדולים שעוררו התנגדות גדולה, את משך הזמן שלקח לעולם להכיר בהם ולאמץ אותם וגם ניתוח של תחומי המחשבה האכזריים ביותר, הנוטים לדחות או להתעלם מרעיונות מהפכניים (רפואה ניצבת בראש. הופתעתם?).

בין הגאונים שהוחרמו בראשית הדרך: ניקולה טסלה, לואי פסטר, האחים רייט, קרל פרידריך גאוס ורבים אחרים, שזכו בפרסים ובלעדיהם העולם היה נטול חשמל, שורץ חיידקים ואפילו שטוח.

הנתונים שעל פיהם נערך התרשים נמצאים כאן. 

ומאחר שגם עורכי התרשים שמו לב שיש בו מעט מדי נשים, מסיבות היסטוריות, הם ערכו רשימת מועמדות למהדורה הבאה. כאן. 

 

20.11.2017

קבלו את האפליקציה שתשדרג לכם את הסלפיז (ובאותה הזדמנות תחשוף אתכם לאמנות המרהיבה של האבוריג'ינים האוסטרלים).

קוראים לה מירווארי (Mirawarri), והיא פותחה במרכז לאומנות וסיפורים ילידיים וורנאיאקה (Warnayaka Art) אשר בטריטוריה הצפונית באוסטרליה.

האפליקציה מבוססת על ציורים של אנשי ולפירי (Warlpiri) , קהילה של ילידים המונה פחות מששת אלפים איש, המתגוררים בשולי המדבר, 900 ק"מ דרומית לדארווין. הציורים הנהדרים שלהם מוגשים לכם באפליקציה כמדבקות, מסגרות, עיטורים ואיורים שניתן לשלב בזמן הצילום או לאחריו כדי לייצר תמונות מאוד לא שגרתיות.

חוץ מהרצון לנער את שיממון האימוג'י, יוצרי מירווארי  מקווים לעורר מודעות לאומנות המסורתית הזו, ולכן ניתן גם ללמוד על האמנים השונים ולרכוש באפליקציות את היצירות המקוריות שעליהן מבוססות עשרות המדבקות והמסגרות לסלפיז.

 

 

19.11.2017

בעקבות ההצלחה הבינלאומית הגדולה של "החברה הגאונה" והמשכיו, הגארדיאן הבריטי יצא לטיול מצולם בנאפולי של אלנה פרנטה. 

במאית סרטי התעודה סופיה סימור (Seymour) והצלם ג'וזפה די ואיו (Di Vaio) הלכו בעקבותיה, הבדיוניים לגמרי, של גיבורת הספרים, וחזרו עם אחת מכתבות המסע הצבעוניות והיפות שיצא לכם לקרוא (ולראות: הצילומים נהדרים).

"נאפולי של אלנה פרנטה" - כאן. 

16.11.2017