זיקוקים

תגידו שלום לימי הביניים ובואו לדבר על מחלות מין בצורה פתוחה, נאורה, שופעת מידע ומעניינת. זה מה שמבקשים מעצביו של האתר האינטראקטיבי, שייקח אתכם לסיור של 360 מעלות בגן שנבנה דיגיטלית בהשראת יצירתו של הירונימוס בוש "גן התענוגות הארציים".

באתר Goodbye to the Middle Ages! (שנבנה ברוסיה, אבל הוא דובר גם אנגלית) תפגשו את היצורים המוזרים כלמידיה, גונוריאה, סיפיליס, הרפס ועוד, ומותר להתבונן אבל אסור לגעת בהם, רק להקליק. במילים אחרות: לכל מחלת מין יש שם ומאפיינים משלה, וזה המקום להכיר אותן מקרוב וללמוד להיזהר "מן הצד האפל של האהבה" (כהגדרת האתר). המטרה: להציע מידע לעולם שבו עדיין מיליונים נדבקים מדי שנה במחלות מין.

הויזואליה המלווה את המידע היא מרשימה להפליא, גם אם לעתים היא נטענת באטיות.

 

 

 

 

13.12.2018

מתי בפעם האחרונה האזנתם - ממש, ממש, ממש האזנתם - למשחק כדורגל?

התצוגה המרתקת הזו עוקבת אחרי משחקים לדוגמא של קבוצת ביירן מינכן, באמצעות הצלילים שנאספו במהלכם: קולות האוהדים, תגובות לאירועים שונים על המגרש, נקודות שיא וכו'.

הצלילים שהוקלטו במצלמה אקוסטית (הסברים באתר), מוצגים בשלושה ממדים, כך שניתן בכל רגע לראות באיזה חלקים של האצטדיון נשמעו קולות רמים במיוחד, איך הגיבו חלקים אחרים של האצטדיון וכו'. בנוסף לתצוגה הרוטטת והרועשת, ישנן כמובן דיאגרמות עם כל הנתונים שנאספו וחברת סימנס, המספקת את הטכנולוגיה לתצוגה הזו, מסבירה כאן כיצד היא רוצה לנצל אותה לפרויקטים משמעותיים בעולם.

 

12.12.2018

למעלה מ-500 אלף מטבעות יש באוסף של  Münzkabinett Berlin ועתה המוזיאון מאפשר למבקריו לשחק בהם אונליין.

אוסף המטבעות הגדול והנחשב בעולם מוצג כאן כך שבלחיצה קלה תוכלו ללמוד על החומר ממנו הוכנו המטבעות, הטכניקות השונות, המיקום הגאוגרפי, והתקופה בה שימשו. התצוגה המקוונת נועדה לאפשר היכרות עמוקה יותר עם המטבעות ועם מקומם בתרבות שמתוכה באו - מה שלדברי האוצרים במוזיאון, לא ניתן להשיג כשפשוט מניחים אותם בוויטרינות.

הקליקו, ותוכלו לשחק ולגלות את חצי מיליון המטבעות העתיקים.

 

11.12.2018

הכירו: זן חדש של צפרדעים שהתגלה ביערות הגשם של אקוודור. עכשיו מחפשים לו שם. הזכות להעניק שם לצפרדע נמכרת בעצם ימים אלה במכירה פומבית.

ה-rainforest trust, קבוצת המדענים והאקטיביסטים העומדת מאחורי שיטת גיוס הכספים הזו, מעריכה שתוכלו לבחור שם לצפרדע תמורת משהו כמו 25 אלך דולר. באותה הזדמנות הם מוכרים גם את הזכות להעניק שם לעכבר, נמלה, סחלב ועוד. מתברר כי בקרב כמעט מיליון וחצי המינים על ידי חוקרים וקיבלו שמות ייחודיים, ישנם כבר לא מעט כאלה שאינם נושאים שם סטנדרטי לטיני המציין את מרחב המחיה של הייצור או את שמו של מי שגילה אותו. למשל? ישנו מין זבובים הקרוי על שמה של ביונסה, מין של צרעות שנקרא על שם שייקספיר, ומין של עלוקות הקרוי על שם דולי פרטון.

המחיר ההתחלתי במכירה הנוכחית, שבה מוצעים 12 מיני יצורים שהתגלו לאחרונה בדרום אמריקה, הוא עשרת אלפים דולר.

10.12.2018

סדרת הטלוויזיה יוצאת הדופן "האסיר" שיצר בסוף שנות השישים פטריק מקגוהן זוכה בימים אלה לחידוש רדיופוני בבי בי סי.

למרבה ההפתעה (והשמחה), התסכיתים מצליחים להעביר את אותה אווירה של מסתורין מצמרר ונשמעים עתידניים לא פחות משנראתה הסדרה המיתולוגית ההיא.

וכן, המשפט האלמותי "אני לא מספר - אני אדם", עדיין נשמע מפיו של מס' 6, שכמונו, אינו ידוע איפה, למה ועל ידי מי נכלא בכפר המוזר.

 

09.12.2018

המשחק Sea Hero Quest  נראה כמו כל משחק אחר שניתן להתקין בטלפון, אבל מאחורי הקלעים הוא מלקט נתונים המסייעים למחקר הדמנציה.

יצרנית המשחקים הבריטית  Glitchers בנתה את המשחק בשיתוף פעולה עם חוקרים ממספר אוניברסיטאות ועם האגודה הבריטית לחקר הדמנציה. הוא מתמקד בפענוח מנגנונים של ניווט במרחב תלת ממדי, מנגנונים הנפגעים בשלב מוקדם מאוד של דמנציה. החוקרים מקווים כי קהל משחקים גדול יאפשר להם לצבור נתונים בכמות שאינה אפשרית בניסויי מעבדה בלבד. עד כה נרשמו למעלה משלושה מיליוני הורדות של המשחק והוא זכה השנה בפרס "וובי" בקטגוריית "שינוי חברתי".

להורדה ומשחק, הקליקו כאן.

06.12.2018