זיקוקים

משחק דמוי מונופול שנושא את פניו של דונלד טראמפ, לזניה ממטבחה של חברת "קולגייט", אופניים מפלסטיק שאינם מחלידים אבל לא ניתן לרכוב עליהם, ומשחק וידיאו של נוקיה משולב בטלפון - אלה חלק מהמוצגים ב"מוזיאון הכישלונות". כפי שמעיד אוצר המוזיאון, "לא מדובר בנוסטלגיה... אנחנו לא מציגים פריטים מהעבר שהצליחו ונעלמו, אלא כאלה שנכשלו. סיפורי ההצלחה דומים מאוד, אבל כל כישלון הוא יחיד ומיוחד".

מוזיאון הכישלונות נולד בשוודיה, שם הוא שוכן במבנה קבוע בעיר הלסינגבורג  אבל התערוכה, המכילה למעלה ממאה פריטים מפתיעים ביותר, נודדת בעולם ובשנה הקרובה תגיע לארה"ב, סין, גרמניה קנדה וצרפת. "כישלון הוא חלק מהצלחה", אומרים יוצרי המוזיאון, "היא חלק בלתי נפרד מהמצאה, יוזמה וחשיבה מחוץ לקופסה".

ויש בתצוגה, כמובן, קיר שעליו יכולים המבקרים להתוודות על כישלונות משלהם.

 

 

16.10.2018

כל החבר'ה הטובים כבר שם (אריסטו, קאנט, הוסרל, בנת'ם, ויטגנשטיין ומי לא) יושבים על קווים ישרים ומפותלים, מתחברים זה לזה, נפרדים, משיקים ומתמזגים.

הכל ב"תולדות הפילוסופיה (המערבית)" אתר המסכם בקיצור את ההיסטוריה של הרעיונות, והופך אותם למצגת מרהיבה ומרתקת. היוצר, דניז קם אונדויגו (Deniz Cem Önduygu) אינו היסטוריון של הפילוסופיה, אבל קרא לא מעט ועוסק בתחום בתשוקה עזה. הוא, אגב, מונה ברשימת הנושאים המרתקים אותו גם: תיאוריה של האמנות, טיפוגרפיה, תוכניות זבל בטלוויזיה ותצוגת מידע, והוא מקפיד למזג בין כל אלה.

"תולדות הפילוסופיה" מצטיין באפשרות לבחור אישים, שאלות, תחומי מחקר ותקופות ולקבל מיד שרטוט המדגים מי הושפע ממי, מי מרד במי, מי - כמו שני מגנטים זהים - לעולם לא יוכלו להתקרב זה לדעותיו של זה ומי פשוט אומרים את אותן מילים בשפות שונות.

לעבודות נוספות של דניז קם אונדויגו גשו לאתר שלו.

 

 

15.10.2018

Conserve the sound הוא מוזיאון מקוון של צלילים שנעלמו וצלילים הנמצאים בסכנת הכחדה.

צלילים של מכונת כתיבה, טלפון ציבורי, טייפ קסטות, מודם 56K, מצלמה עם סרט צילום, מערבל ידני, מקרן שקופיות וצלילים נוספים שכבר נעלמו מחיינו, או העומדים להישכח לנצח - כולם נאספים על ידי אנשי הקרן לתקשורת וקולנוע בגרמניה ונשמרים בארכיון מקוון. ההקלטות מלוות בראיונות ושיחות עם אנשים זיכרונות אישיים שלהם מצלילים שהיו ואינם. הצעות ודגימות נוספות מהקהל יתקבלו בברכה.

המוזיאון כולל הקלטות סאונד, סרטונים ופרטים מעניינים על כל פריט, וכל קטגוריה מסודרת על פי עשורים (משנות העשרים והלאה) ושימושים כמו פנאי, משק בית, היגיינה אישית, משרד ועוד.

 

 

14.10.2018

וי הרט מגדירה את עצמה כ-mathemusician and philosopher. עיקר עיסוקה בחקר שימושים מפתיעים של מציאות רבודה, אבל באתר האישי שלה היא יוצרת סרטונים משובחים העוסקים בכל מיני פנים משעשעות של מתמטיקה.

לא באמת. אם כי הכניסה לאתר של וי הרט קלה, והיציאה קשה: יש בו אוצרות רבים וסרטונים רבים שגם מי שאין לו שום נגיעה למתמטיקה עלול לשקוע בהן, כמו סדרת "קשקושים בשיעורי מתמטיקה" המהפנטת.

דרקונים ופרקטלים:

פילים אינסופיים:

כוכבים, נחשים וגראפים:

עצים בינאריים:

רשימת הסרטונים העצומה של וי הרט נמצאת כאן. 

ואם אהבתם, תוכלו אפילו להוריד חלק מהסרטונים שלה, כאן.

11.10.2018

הידיים והרגליים התותבות שמתכננת סופי דה אולביירה ברטה ( Sophie de Oliveira Barata) לא דומות לשום דבר אחר. כמומחית לאפקטים מיוחדים, היא משלבת יכולת עיצוב ותכנון עם דמיון פרוע ויוצרת ידיים ורגליים חלופיות אמנותיות במיוחד - ומתפקדות לגמרי. המפעל שלה, The Alternative Limb Project  נולד כדי לשפר את חייהם של מי שנזקקים ליד או רגל תותבת.

דה אוליביירה ברטה משתמשת בצבא שלם של מומחים בתחומים שונים, החל מיצירת דגמי תלת ממד וכלה במהנדסי אלקטרוניקה - והיא מרכיבה את הגפה התותבת בהתאם לסטייל האישי של כל לקוח. התוצאה: פרוטזות יפהפיות, מקוריות, כאלה שאיש לא ירצה להסתיר ולדבריה "מעודדות דיאלוג על שונות הגוף האנושי ועל הבעה אישית". וכל הידיים והרגליים שהיא יוצרת, כאמור, מתפקדות לחלוטין ולרוב הן בעלות יכולות גדולות משל תותבת רגילה.

The Alternative Limb Project, שהמטה שלו נמצא במזרח ססקס, אנגליה,  מחפש כל העת רעיונות נוספים, כך שאם אתם רוצים לקחת בו חלק, תוכלו לפנות אליהם ולהציע. 

אל כל הפרוטזות שנולדו בפרויקט הזה עד כה, החל בהיפר ריאליסטיות וכלה באלה שנראות יותר כמו סידור פרחים מתנועע, תמצאו באתר הפרויקט. 

הצילום מאתר הפרויקט:  Nadav Kander, Omkaar Kotedia.

10.10.2018

האתר שלנו, שבו אתם מעיינים ברגע זה, צורך לא מעט אנרגיה. זה מפני שכמו האינטרנט כולה, הוא "יושב" על שרת, המשוחח עם אינספור מחשבים אחרים, ללא הפסקה באמצעות משלוח המוני אותות הלוך ושוב. הבלוג Low-Tech Magazine, כמתבקש משמו, יצר לעצמו גרסה המופעלת באנרגיית שמש.

האיש שמאחורי Low-Tech Magazine, כריס דה-דקר (De Decker) הצהיר כי מדובר בצעד שנועד להסב תשומת לב ציבורית לכמות האנרגיה שצורכת הרשת. לא שלמשתמשי האינטרנט לא אכפת, אבל לרובם פשוט אין מושג שלא מדובר באיזו רשת ערטילאית-אוורירית-בלתי מוחשית, אלא במערך עצום של חומרה שתפעולה דורש עוד ועוד ועוד (ועוד) חשמל.

האתר המאוד לו-טקי הזה משתנה רק אחת ליממה, משתמש בפונטים ומסגרות פשוטים במיוחד ומפגין מינימליזם כללי, שצורך פי עשרה פחות אנרגיה מתפעולו של אתר מורכב יותר. ומפני שהשרת עליו הוא נמצא מופעל באנרגיה סולארית, לא ניתן להתחבר לאתר בשעות שבהן השמים מעל קולטי השמש שלו, בברצלונה, מעוננים.

את ההסבר הטכני המלא איך לבנות אתר לו-טקי, תוכלו לקרוא כאן. ואת הבלוג תמצאו כאן.

(וכתבות מרתקות מהבלוג, המוקדשות כולן לטכנולוגיות מיושנות שהיו ואבדו, תוכלו לקרוא כאן).

09.10.2018