זיקוקים

היא מצלמת חלזונות, ומאחר שהיא עושה זאת בסגנון המערב ערפול חלקי (בוקֶה), הדוגמנים שלה - יצורים זעירים, רכים, עם או בלי קונכיות - נראים מסתוריים עוד יותר מכפי שהם נראים בטבע. האמנית הפולניה קתרינה זטוז׳נה (Katarzyna Załużna), מציגה את החלזונות בצבעים, זוויות ותאורה יוצאי דופן, ההופכים אותם לגיבורים בהרפתקאות נועזות שהמתבוננים מוזמנים להמציא בדמיונם.

פרט לאלה, היא מצלמת עם דיוקנאות, טבע דומם וצילומי טבע - כולם בעלי איכות הזויה-חלומית כמו צילומי החלזונות שלה.

03.03.2021

הפסנתרן הווירטואלי - AR Pianist - אינו יודע לנגן, אבל הוא בהחלט יודע להתיישב ליד הפסנתר ולחקות בתנועות ידיו בדיוק את אותן תנועות שהיה פסנתרן מקצועי מבצע בהתאם לכל מנגינה שתשמיעו לו. הרעיון והאפלקיציה AR Pianist - 3D Piano Concert‪s‬ (הזמינה למשתמשי אפל וגם אנדרואיד) הם פיתוח של חברת Massive Technologies הקנדית, ונועדו לסייע בלימוד נגינה בפסנתר. כדי לבנות את הפסנתרן הווירטואלי, החברה העסיקה שורה של פסנתרנים מקצועיים שניגנו בסטודיו שלה במשך שעות וימים, בעודם מחוברים למגוון רחב של חיישנים, בעוד התוכנה עוקבת ולומדת את תנועותיהם.

 

02.03.2021

פיטר גלייזבורק (Glazebrook) - המופיע בתמונה הראשית כשהוא מערסל בזרועותיו בצל השוקל כתשעה קילוגרמים שאותו הוא גידל במו ידיו - הוא אחת הדמויות הבולטות בקהילת חובבי הירקות העצומים. בכתבה שהתפרסה לאחרונה באתר ״אטלס אובסקורה״ מספרים גלייזברוק ועמיתיו מבריטניה כיצד הם עושים זאת, ואיך אפשר לגדל בגינה חסה במשקל של למעלה מ-30 קילו, דלעת שיש צורך בטרקטורון כדי לשאת אל השוק ויצירות ירוקתיות כאלה. וכמו כל תחביבאים מסורים, גם הם מקיימים מדי שנה תחרות.  ואגב: עד לתחרות הבאה נותרו רק 209 ימים!

 

(הצילום הראשי מתוך הכתבה באתר: JOHN GILES/GETTY IMAGES)

01.03.2021

משהו באלגוריתם של google earth גורם למיני מבנים ותוואי קרקע להתעוות, וכך קורה שפה ושם גשרים נראים כאילו הם הפוכים וצמודים לקרקע, גאיות הופכים להרים ולהיפך, וכפי שמסביר קלמנט ואלה (Clement Valla), אמן ניו יורקי והאיש שמאחורי האתר ״גלויות מ-Google Earth״ - ״לא מדובר בטעות, אלא בצורת ייצוג חדשה, שבמסגרתה אוסף נתונים המתעדכן ללא הרף מתחזה לייצוג צילומי״.

את ההסבר המלא אפשר למצוא במאמר The Universal Texture של ואלה, ואת התמונות שהוא אוסף, אפשר לראות באתר שלו, שם הוא מציין ליד כל אימג׳ את תאריך הצילום ואת תאריך צילום המסך, וכן את נקודות הציון המדויקות על פני כדור הארץ.

וכאן דוגמאות:

 

28.02.2021

מרכז הספריות האמריקני, הלא הוא הלייבררי אוף אמריקה, חוגג בסניפיו השונים 250 שנות שירה שחורה, תחת הכותרת Lift Every Voice. בנוסף לשורת האירועים ברחבי ארה״ב, הוקם גם אתר אינטרנט המוקדש למשוררים שחורים לאורך ההיסטוריה. באתר ניתן להכיר משוררות ומשוררים שאינם דווקא מפורסמים מאוד, לקרוא את סיפור חייהם, לעיין בתמונות נדירות וכמובן לקרוא את שיריהם.

בין המשוררים המוצגים באתר: קלוד מקיי, יליד ג׳מייקה שהגיע לארה״ב בשנת 1912 - ונראה כאן בצילום (מאוסף ספריית הקונגרס) במופע דאדא עם הברונית Elsa von Freytag-Loringhoven; קיית ראשין, שסבי סבה היה עדיין עבד שנמלט מן המטעים והיא עצמה החלה כותבת שירה כבר בגיל שבע; איה מונה, ילידת ניו יורק ובת להורים ממוצא קובני, העטורה בשלל פרסי ספוקן וורד; לנגסטון יוז שנחשב מראשית הקריירה שלו למשורר הלאומי של השחורים באמריקה ועוד ועוד.

האתר עדיין בהקמה, והוא מרתחב בהתמדה.

25.02.2021

מאגר המידע של פרויקט ״הסילבוס הפתוח״ ( Open Syllabus project) כולל כמעט מיליון וחצי ספרים לימוד - ספרי הלימוד הפופולריים ביותר, הנכללים בסילבוס של למעלה משבעה מיליון קורסים ממגוון עצום של קולג׳ים ואוניברסיטאות בעולם.

כל הספרים הללו מיוצגים באתר - שהמאגר שלו מכונה ״הגלקסיה״ - בצורת מפות, המבוססות על ״ביג דאטה״, כמובן. המפות המציגות את התחומים שבהם הם נוגעים, ואת מיקומם ביחס לספרים אחרים בנושא וביחס לנושאי מחקר אחרים. לחיצה על המפה מציגה תקציר בשורה או שתיים של הספר ושיוך לקטגוריה (ובכלל זה ציון אם הוא מעמיק, שטחי, זול, יקר וכדומה) - אפשר להגדיל, לגרור, להזיז ולמצוא עוד מידע, למשל בכמה קורסים נלמד הספר הזה, היכן מלמדים אותו, כיצד השתנה מעמדו במשך השנים, באילו תחומים הוא נזכר וכדומה.

 

 

 

24.02.2021