זיקוקים

לא ציפינו שמגזין הכלכלה בלומברג ישקיע כל כך לכבוד צאת הסרט השביעי בסדרת הקולנוע הפופולרית ״מהיר ועצבני״, אבל לפעמים יש הפתעות בחיים.

וזו הפתעה אמיתית כשמגזין כזה לא רק מושיב עיתונאים רציניים לנתח כל סצינה וסצינה בכל 7 הסרטים, אלא גם מחלץ מהעניין גרפים שמצליחים להאיר מידע מעניין - גם למעריצי הסדרה אבל גם לאנשים שמתעניינים במגמות השולטות בהוליווד.

ברצף של גרפים אפשר לעקוב אחרי השינוי בכמות המירוצים והפיצוצים בסדרה, שלכאורה בנויה על מירוצי מכוניות אבל עם הזמן נוטה יותר ויותר לאלימות, פיצוצים וקרבות. וגם: כמה פעמים בסרט מצלמים ישבן של אישה, או שרירים חשופים של גבר? האם לאורך הסדרה יש יותר או פחות חיבוקים פר סרט? וכמה דקות בכל סרט הולכות רק על שוטים שבהם נהגי מכוניות לוחצים על הגז בלי להתקדם?

לאינפוגרפיקה המלאה

24.04.2017

הלסת של הצלם דיוויד בורדני נשמטה כשנכנס לתחנת רכבת תחתית במוסקבה. היופי והפאר הדהימו אותו. הוא השיג אישור מיוחד וצילם תחנות רכבת תחתית רוסיות בשעת לילה, כשהן ריקות מאדם, ותיעד את ההוד וההדר של תחנות הרכבת שנבנו בתקופה הקומוניסטית, תחת השפעת הבארוק והרוקוקו, ולא השתנו מאז כמעט בכלל.

לגלריה המלאה

23.04.2017

במוזיאון המטרופוליטן בניו יורק יש כחצי מיליון פריטי אמנות - רק 10% מהם מוצגים בגלריות המוזיאון בכל רגע נתון, השאר מקוטלגים במחסנים. אתר ניתוח המידע Fivethirtyeight אסף מידע על כל אחד ואחד מהפריטים האלה, וניסה לחלץ ממערך המידע העצום הזה מסקנות על המוזיאון וההיסטוריה שלו.

קראו את הניתוח המעניין כאן

עוד מהמטרופוליטן באלכסון: 375,000 יצירות אמנות מהמוזיאון לשימושכם החופשי, 458 ספרי אמנות מהמוזיאון להורדה חופשית

20.04.2017

בין אם קצב החיים שלכם הוא איטי או מהיר, יש משהו מרגיע ביציאה מהקצב של המציאות וכניסה לתוך קצב אחר - לכן סרטוני הילוך איטי מהפנטים אותנו שוב ושוב, גם כשהם מתעדים את ההתרחשויות הטריוויאליות ביותר; מאותה הסיבה, גם סרטוני הילוך מהיר (המכונים גם Timelapse) משרים עלינו הלך רוח שונה מהרגיל. יש צופים שהסרטונים האלה משרים עליהם רוגע, ואחרים שדווקא נעשים חסרי מנוחה.

האתר החדש Hyperlax טוען שצפייה בסרטוני הילוך מהיר היא מרגיעה, ולכן מציע לכם להישען אחורה וללחוץ Play - האתר אוסף בזמן אמת סרטוני הילוך מהיר מאינסטגרם ומציג אותם ברצף נטול הפסקות, בליווי מוזיקה (שאפשר להחליף בתחתית המסך).

צפייה מהנה!

19.04.2017

המאייר הגרמני המעולה כריסטוף ניימן (שידוע בין היתר באיורי השער שלו לניו יורקר וזכה לאחרונה לתכנית טלוויזיה תיעודית אודותיו בנטפליקס) הצטרף למסע של הנשיונל ג׳יאוגרפיק לסבאלברד, ארכיפלג באוקיינוס הארקטי.

ניימן יצר יומן מסע נפלא - מאויר על גבי תצלומים וקטעי וידאו - שלוקח אותנו יחד איתו לעבר הקוטב, ואל תוך הדמיון הוויזואלי הנהדר של ניימן עצמו.

ליומן המסע של ניימן

18.04.2017

חגיגה לחובבי ציפורים! העולם מלא בחובבי ציפורים, ויותר מזה בציפורים עצמן, אבל אלמלא למדתם אורניתולוגיה (חקר הציפורים), סביר להניח שתתקשו לזהות את ציוצו של השרקרק, את שיר החיזור של ציפורים בגיניאה החדשה, או את קריאת האיום של הינשוף האמריקאי.

מעבדת האורניתולוגיה של אוניברסיטת קורנל העלתה לרשת את ארכיון קולות הציפורים העצום שלה, שכולל 150,000 הקלטות של כ־9,000 מינים שונים מכל קצוות תבל. הארכיון נחשב למאגר הגדול בעולם של קולות מעולם החי, והוא פתוח עכשיו לראשונה לעולם כולו.

לא רק ציפורים תוכלו לשמוע במאגר, אלא גם יונקים וחיות אחרות, אך חלק הארי של הארכיון מוקדש לציפורים, כולל הקלטות עתיקות משנות השלושים של המאה ה־20.

בין שלל האוצרות, אפשר לשמוע יענים מצייצים טרם בקעו מהביצה, את הקריאה הנוגה והמצחיקה הזו מהדהדת מעבר לאגם, וגם 50 דקות של כ־20 ציפורים אוסטרליות שונות מצייצות בהתלהבות על הבוקר.

אם הצלילים לא מספיקים לכם, המעבדה מחזיקה גם חשבון יוטיוב מוצלח ומאלף.

לארכיון ציוצי הציפורים המלא

13.04.2017