זיקוקים

תחרות הצילום היוקרתית World Press פרסמה את הצילומים המועמדים לתואר צילום העיתונות המשובח של השנה החולפת. כל אחד מהצילומים נחרט בזיכרון, צורב את הלב, מכריח את העיניים והמוח להיפתח. לא כל הסצנות, וכמובן הסיפורים שמאחוריהן, קלות - אבל האסתטיקה מרשימה מאוד, וגם הנחישות שהביאה את האנשים שמאחורי המצלמות להתקרב כך.

גלריית הצילומים המלאה, כפי שפורסמה בגארדיאן הבריטי, נמצאת כאן.

ואלה הצילומים שזכו בשנה שעברה.

בתמונה הראשית: תושבי מוסול בתור לקבלת סיוע, בעת הקרב לשחרור העיר משליטת דאעש Ivor Prickett/The New York Times.

והנה דוגמאות מצילומי השנה:

חוזה ויקטור סלזאר בלזה בוער באש במהלך הפגנות נגד נשיא ונצואלה. צילום: Ronaldo Schemidt/AFP

עיישה בת 14 נחטפה בניגריה על ידי בוקו חראם והוכרזה להפוך למחבלת מתאבדת, אך נמלטה. צילום: Adam Ferguson/The New York Times

מרתון בסהרה. צילום: Erik Sampers

פינגווינים בדרום האוקיאנוס ההודי. צילום: Thomas P. Peschak

 

18.02.2018

האם חתול יכול להיות בו זמנית מוצק ונוזלי? איך ניתן להשתמש בכלי הנגינה האוסטרלי דיג'רידו לטיפול בבעיות של נדודי שינה ונחירות? למה לגברים קשישים יש אוזניים גדולות? מדוע ישנם תאומים זהים שאינם מסוגלים לזהות את דמותם שלהם?

השאלות האלה הן חלק זעיר מ"מאגר המחקרים הבלתי סבירים", מחקרים אקדמיים אמתיים,שבמבט ראשון יגרמו לכם לפרוץ בצחוק, אבל מיד אחר כך יעוררו אתכם לחשוב.

המחקרים הללו (משובחים וגרועים, טריוויאלים והזויים וגם שימושיים להפליא)  מלוקטים על ידי אנשי האתר (והמגזין, והפודקאסט) הנושא את השם Improbable Research, שגם מעניקים אחת לשנה, מאז 1991,  את הפרס igNobel,  לכל אותם מחקרים שלעולם לא יזכו לקבל את פרס הנובל האמיתי.

כאן תוכלו להירשם לעידכונים שוטפים על מחקרים בלתי סבירים חדשים. 

וכאן תוכלו לבקר בעמוד המעמיק ביותר של האתר, המוקדש ל"מועדון המדענים המשוכנעים שיש להם שיער שופע ומרהיב".

(התמונה הראשית: Succo)

15.02.2018

את האפליקציה הזו אפשר להפעיל רק כשהטלפון ממש גוסס: עם סוללה על 5% או פחות.

צילומים: בייקה דפורטר, Magnum Photos

Die With Me  מאפשרת גישה לחדר צ'ט, שהכניסה אליו מותנית בכך שהטלפון שלכם או-טו-טו שובק חיים ומותיר אתכם בחשיכה דיגיטלית. הייצוג שלכם בצ'ט יהיה אנונימי, באמצעות אחוזי הסוללה שנותרו לכם בלבד.

ההנחה היא שהרגעים הנדירים האלה, שבהם אתם עומדים להיפרד מן המחוּברוּת, מאפשרים סוג חדש ואחר לגמרי של שיחות, בין מי שנמצאים "בדרכם לשלווה המנותקת" - כהגדרת המפתחים, דריס דפורטר ודייוויד סורפרננט.

אהבתם? נסו את האתר הזמין רק באופן לא מקוון. כאן. 

 

14.02.2018

חדי קרן, יצורים ימיים שחציים אדם וחציים דג, איורים למיתוסים עתיקים ותכניות אדריכליות גרנדיוזיות - את כל אלה תמצאו בחוברות הצביעה של הוותיקן.

אסופת האיורים העתיקים הללו עומדת לרשותכם חינם, ברשת, להורדה, הדפסה, צביעה ושיתוף ברשתות חברתיות, והיא חלק מפרויקט העלאה לרשת של אוצרות הספרייה של קריית הוותיקן. 

את הפרויקט מפעיל גוף ללא כוונת רווח הנושא את השם הנהדר Digital Vaticana, המגייס כספים, אנשים וטכנולוגיה, כדי לשמר וכדי לפתוח לציבור את אינספור כתבי היד, הציורים, הטקסטים הדתיים ועוד: יותר מ-80 אלף כתבי יד, 15 אלף הדפסים, ובסך הכל למעלה ממאה אלף פריטים שנצברו שם מאז שנת 1451. עיינו באוסף כאן. או צבעו איורים מתוכו כאן. (ושימוש לב שמכל ציור תוכלו להגיע לעיון בכתב היד המקורי שממנו נלקח).

למשל:

13.02.2018

האם נשים מתנצלות יותר מדי? האם גברים אינם מבינים את השפה הנשית ונוטים לראות בה ביטוי לחולשה? מפתחי Just Not Sorry חושבים שהתשובה בשני המקרים חיובית.

Just Not Sorry הוא תוסף לדפדפן כרום, הבוחן טקסטים שנכתבים במייל, ומתריע בפני הכותב(ת) כשהוא מאתר גודש יתר של ביטויים מתנצלים. באנגלית. לעת עתה, רק באנגלית.

 

שבע המילים שיזכו אתכם בהכי הרבה צלצולי אזהרה הן:

  • Sorry
  • I think
  • I'm no expert
  • Just
  • Actually
  • Does this make sense?
  • Try

המחשבה שהובילה לפיתוח התוסף היא שנשים נוטות להקטין את עצמן, להתנצל ולסייג את דבריהן וכך מתערערים המעמד והסמכות שלהם בעבודה. אפשר (ןזה מה שלמעשה קורה בעיתונות הדוברת אנגלית) להתווכח על השאלה האם נשים צריכות ללמוד להתבטא אחרת, או שגברים צריכים ללמוד לקרוא ולהבין. ואפשר גם לשחק עם  Just Not Sorry ולגלות עד כמה מתנצל ומצטמצם הוא סגנון הכתיבה שלכם. כאן.

(צילום תמונה ראשית: Shlok Wadhwana)

12.02.2018

מאחר שהוא סטודנט לרפואה, לא מפתיע שדניאל לם סורג לב, כבד, כליות, מוח, חלקי שלד, עיניים ומערכות מורכבות של שרירים וכלי דם (בתמונה הראשית).

לם, חובב סריגה מילדות, לא מסתפק באנטומיה סרוגה, ושולח ידו גם בסריגת צעיפים, תיקים ובובות מופלאות ביופיין של חתולים, ינשופים, יענים ועוד. את כל התוצרים הוא מתעתד, בלוויית הוראות והגיגים, בבלוג שלו Masculiknity ("המקום לדברים מדליקים סרוגים").

לם לומד רפואה באוניברסיטת שיקאגו, משתמש באיברים הפנימיים שהוא סורג להדרכה בשיעורי אנטומיה, וכפי שמבשר חשבון האינסטגרם שלו "הוא סורק ראשים וסורג כובעים".

לם, על פי בלוג הסריגה שלו

יענים קטנים סרוגים של דניאל לם

11.02.2018