זיקוקים

מהנדסים, בנאים, מעצבים ואדריכלים מהעיר וושינגטון מתכנסים מדי שנה, קצת לפני חג המולד, כדי לבנות ערים העשויות כולן מעוגות קינמון, ג׳ינג׳ר ואגוז מוסקט. השנה הם בנו את ונציה.

התחרות השנתית הנושאת את הכותרת GINGERTOWN, מתקיימת מדי שנה מאז 2006, והמשתתפים בה נדרשים לבנות ערים שלמות העשויות מעוגות, רחובותיהן מרוצפים בממתקים וגגותיהם מצופים שוקולד, ריבה ומתוקים אחרים. תחרויות דומות מתקיימות בהשראת ג׳ינג׳רטאון ערים גדולות אחרות בארה״ב, במטרה לאסוף כספי תרומות לצדקה. חנה צימרמן (Hannah Tsimmerman) משמשת ראש עיר זמנית בג׳ינג׳רטאון, מתוקף היותה מנהלת השיווק של משרד האדריכלים שיזם את התחרות, אומרת כי בכל שנה נבחר נושא בעל חשיבות חברתית-בינלאומית, והשנה נבחרה ונציה, בגלל ההשפעה הקשה של שינוי האקלים על העיר ההיסטורית. הדגמים נשענים על העיר שבמציאות, אבל מותר למתכננים לחרוג ולהוסיף אלמנטים דמיוניים ובעיקר לעשות שימוש מקורי בחומרי הגלם.

 

 

 

 

15.12.2019

האמן המקסיקני פדרו רייאס (Reyes) הושפע עמוקות מחזון ישעיהו ובעיקר מן הפסוק וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת לֹא יִשָּׂא גוֹי אֶל גּוֹי חֶרֶב וְלֹא יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה. הפרויקט האמנותי החדש שלו, Palas por Pistolas (אתים במקום אקדחים) הוא אסף 1572 אקדחים ורובים, כלי נשק שמסרו לו תושבי קוליאקן, העיר שבה רמת הפשיעה והאלימות הכוללת שימוש בכלי נשק היא מן הגבוהות במקסיקו. רייאס ריסק, מעך, המיס, עיצב והפך את האקדחים והרובים לאתי חפירה.

התושבים שמסרו כלי נשק קיבלו תמורתם תלושי קנייה למכשירי חשמל או מוצרים אחרים הדרושים לבתיהם. האתים, לעומת זאת, חולקו בבתי ספר ומרכזים קהילתיים למי שרצו לנטוע ולשתול בעזרתם ברחבי העיר - וכצפוי, חלק מן האתים הגיעו לגלריות ומוזיאונים בעולם.

בשנת 2013, בפרויקט שכותרתו Disarm, רייאס תזמורת כלי נגינה ממוכנים מכלי נשק שהצבא המקסיקני גרס. שנה קודם לכן נולד הפרויקט Imagine, שם רייאס הפך כלי נשק שהוצאו משימוש לכלי נגינה שחמישים נגנים ביצעו בעזרתם יצירות מוזיקליות לימים של שלום.

כתבות מורחבות על יצירותיו של רייאס תוכלו למצוא כאן.

 

 

 

12.12.2019

לכבוד ועידת האו״ם בנושא השינויים באקלים המתקיימת בימים אלה במדריד, מוזיאון הפראדו חבר לקרן העולמית לשימור חיות בר (WWF) ליצירת קמפיין להעלאת המודעות הציבורית לנושאים הנידונים בוועידה. לשם כך דומיינו מחדש ציורים מפורסמים מאוסף המוזיאון, כפי שהיו נראים אילו צוירו בעתיד שאליו האנושות מובילה את כדור הארץ.

תחת הכותרת + 1,5ºC Lo Cambia Todo (״התחממות של מעלה וחצי משנה את הכול״) נתלו ברחבי מדריד מודעות שבהן נראים ציורים משל גויה, ולסקאס וסורויה, כפי שהיו נראים אחרי עליית פני הים והתחממות כדור הארץ. הקמפיין כולו נמצא גם ברשת. מנהלי המוזיאון מקווים שהזעזוע יוביל קובעי מדיניות לפעילות.

 

 

11.12.2019

קלייב ג׳ימס, סופר, משורר, מבקר ואיש תקשורת אוסטרלי (במקורו) ובריטי (בנשמתו, ובפועלו - משום שאת מרבית חייו בילה באנגליה) הלך לעולמו בחודש שעבר. לצד ספריו וסרטיו, ג׳ימס הותיר אחריו גם אסופה של סרטים בני חצי שעה, ״שיחות בספרייה״.  חמש עונות של שיחות מרתקות שצולמו, בעצם, בסלון ביתו של ג׳ימס ושודרו ב-vlog שלו - זמינות כולן ברשת, באתר של ג׳ימס. (אחרי שתקראו את שיריו ומאמריו, הקליקו על ״וידאו״).

ג׳ימס משוחח בסרטים הללו עם אנשי אשכולות, שחקנים, הוגים, סופרים - והשיחות נוגעות בכל מה שמעניין ואנושי ומשעשע, כי כזה היה ג׳ימס, כותב מחונן, מלא חמלה והומור, שהמבט שלו היה תמיד מקורי ומפתיע. בין אורחיו: אמה תומפסון, קייט בלנשט, סטיבן פריי, ג׳ונתן מילר (שהלך לעולמו בשבוע שעבר), ג׳רמיין גריר, טום סטופרד ועוד רבים רבים.

התמונה הראשית: דיוקן קלייב ג׳ימס מכריכת ספרו Latest Reading.

קבלו דוגמית:

 

 

10.12.2019

הטבלה המחזורית, שהשנה מלאו לה מאה שנה, זכתה במהלך השנים לכל כך הרבה גרסאות, וזו אחת המשעשעות והמעניינות שבהן.

כתב העת המדעי Science מציע טבלה מחזורית שכותרתה Elemental Haiku ולכל אחד מ-118 היסודות שמופיעים בה צמוד שיר הייקו תואם. הקליקו על סימן היסוד, וקבלו הייקו.

כל שיר זעיר עומד בכללי ההברות והקצב של ההייקו, ותוכנו תואם את היסוד שאותו הוא מייצג: ההייקו של ״ברזל״ מדבר על מסילות רכבת ומסמרים, זה של ״מימן״ עוסק במים ובדלק וההייקו של הגז האציל קסנון אפילו מאזכר רגע היסטורי בתולדות מחקר הכימיה.

ההיקו ה-119 מוקדש, כמובן, ליסוד שטרם התגלה, ומכונה בטבלה ״אנונוימיום״.

מרי סון לי שחיברה את הטבלה, מזמינה חובבי כימיה ושירה לתרום הייקו משלהם בטוויטר, תחת  #ChemHaiku.

 

 

09.12.2019

רשת מכשירי ההאזנה המכונה A2O מקליטה ללא הרף קולות שחיישניה מאתרים ברחבי אוסטרליה. הרשת, בשמה המלא The Australian Acoustic Observatory תעקוב במשך חמש שנים אחרי בעלי חיים בתשעים מקומות שונים, הכלולים בשבע מערכות אקולוגיות שונות ביבשת, ובעזרת מאות המיקרופונים שלה היא תאגור מידע, ברמת ביג-דאטה, על הפעילות ועל שינויים בחי ציפורים, יונקים, רמשים ועוד.

הנתונים הנאספים בשטח מועלים כולם לרשת, כולל ניתוחים סטטיסטיים, והם עומדים לרשות חוקרים ומתעניינים. מידע שוטף על הפעילות ועל אפשרות לתרום לה, אפשר למצוא בבלוג הפרויקט. הנה, למשל, בקשה לסיוע באיתור והקלטה של ציפורי לילה.

 

 

 

08.12.2019