זיקוקים

האמנית האוסטרלית הארייט מוטסופולוס (Harriet Moutsopoulos) יוצרת קולאז׳ים מדיוקנאות שהיא מוצאת ותוספות שהיא מוסיפה להם כדי להסתיר את פניהם. היא מנסה למנוע מהצופים להביט בתווי הפנים של המצולמים, בין השאר כדי שלא ישפטו אותם על פי קריטריוני יופי מקובלים, אבל היא בעיקר מנסה ליצור תמונה אבסורדית. זה חלק מחוש ההומור שלה, ומן המשיכה הגדולה שלה לכל מה שמוזר על סף הבלתי אפשרי.

היא חותמת על עבודותיה בשם  Lexicon Love, ומצהירה שהיא מנסה לחבר הומור ועצב, ולטלטל את הצופים, אף שהיא משתמשת במעט מאוד אלמנטים ויוצרת קולאז׳ים מפתיעים אך פשוטים למדי.

עבודות נוספות שלה אפשר למצוא באינסטגרם.

12.07.2020

דייוויד טננט, נים קיוזק, דייוויד בראדלי ושחקנים רבים אחרים של הרואיל שייקספיר קומפני, לוקחים חלק במיזם חינוכי מקוון של התיאטרון - עזרה לתלמידים הלומדים שייקספיר מרחוק.

מלבד השחקנים, גם במאים ואנשי צוות נוספים המכירים את מבחר מחזות שייקספיר מלמעלה, למטה וממרבית הצדדים, עונים בערוץ הווידאו של התיאטרון לשאלות שהופנו אליהם מבתי ספר שונים. באותו ערוץ מחכים גם סרטונים מתוך הצגות ועיבודים שונים של מחזות שייקספיר, ולצדם הערות והארות.

ליוזמה, RSC Shakespeare Learning Zone יש אתר ובו מבחר כלי לימוד והרחבה, אבל כדי ליהנות מאלה יש להירשם כתלמידים. ערוץ הווידאו, לעומת זאת, מכיל כל טוב ופתוח לכל ציבור - והחומרים שבו מיועדים לכל מי שרוצה להכיר את כתבי שייקספיר, או להעמיק בהם מעט יותר.

 

 

 

09.07.2020

את חגיגות הירונימוס בוש, המתקיימות מדי שנה בעיירת הולדתו  ס'הֶרטוֹחֶנבּוֹס שבהולנד,  כבר ציינו פה בעבר - אבל הפעם נוספה לחגיגות גם אפליקציה של מציאות רבודה.

האפליקציה Bosch AR פותחה על ידי Studio ANRK, כדי לאפשר לכל מי שבידו טלפון חכם לחוות את עולמו המוזר ומעורר השראה של בוש, בתוך החיים של היום. האפליקציה מאפשרת אחת או יותר (ואפילו חמש) מתוך חמש דמויות, שנלקחו מציוריו של בוש, ולהקפיץ אותן חמש מאות שנה קדימה, אל המציאות שלכם. אם תבחרו לשתול את כל החמש בעולם שסביבכם, מציינים המפתחים, תוכלו ליצור לעצמכם ״מצעד בוש״ שלם משלכם, משום שהדמויות הללו יתקשרו אתכם וכמובן עם הסביבה, ויפתיעו אתכם בהתנהלותן במרחב האמיתי.

 

 

08.07.2020

80 אמנים אמריקנים המאוגדים כקבוצת מחאה תחת הכותרת In Plain Sight  מילאו את שמי ארצות הברית בכתובות נגד מעצר של מהגרים, פליטים ומבקשי מקלט. הם שכרו 80 מטוסים, שכתבו בשמים, מעל מתקני כליאה, כתובות שמחו נגד יחס הממשל האמריקני למהגרים - כתובות העשויות אדי מים ולכן ניתן היה לקרוא אותם ברדוס של קילומטרים מהמקום.

הכתובות נועדו, לדברי האמנים, ״לשבור את חומות הסודיות שמאחוריהן נכלאים באורח בלתי מוסרי המהגרים, ולחשוף לעיני הציבור את מתקני הכליאה, שרבים אינם יודעים כלל על קיומם״.

הבחירה בשבוע שבו חל יום העצמאות האמריקני לא הייתה, כמובן, מקרית. In Plain Sight הקפידו לכלול גם כתובות בספרדית, שפתם של מהגרים רבים הכלואים במתקנים אלה - כתובות שהביעו הזדהות, תמיכה ועידוד. את כל ההודעות שכתבו האמנים, ניתן לקרוא באתר.

אם ברצונכם לסייע לקבוצה, קראו כאן.

והמחאה נמשכת גם באינסטגרם.

(בתמונה הראשית: ״טיפול, לא כלובים״, כתובת מעל בית הסוהר המחוזי של לוס אנג׳לס. מתוך חשבון האינסטגרם של הקבוצה).

07.07.2020

האמן הארגנטיני תומס סרסנו (Tomás Saraceno) אוהב במיוחד עכבישים. כחלק מן המיצגים שלו, הוא סורק, משחזר ובונה מבנים מרחביים של קורי עכבישים (ועל פי ויקיפדיה, הוא בעליו של האוסף היחיד בעולם של רשתות עכבישים תלת ממדיות).

סרסנו, שהקים לפני חמש שנים את Aerocene Foundation - מרכז לשיתוף פעולה בין אמנים מתוך מודעות ורגישות לסביבה ולנושאים אקולוגיים (ובמילים אחרות, אמנים המנסים להדגיש את התלות שלנו בבעלי חיים ובטבע, ולשכנע אותנו להפסיק להרוס ולהרוג) - מציג בימים אלה תערוכה רטרוספקטיבית בפלאצו סטרוצי בפירנצה, תחת הכותרת  Tomás Saraceno – Aria.

היצירות שהוא מציג הן שיתוף פעולה שלו ושל עכבישים, שבנו קורים סביב מבני מתכת שהוא הכין. לדברי האמן, הוא מנסה להציג בפני צופיו את הקורים גם כמטפורה לאופן שבו כולנו קשורים זה בזה, חשים את העולם ואלה את אלה במעין רשת, ומתקשרים זה עם זה במגוון של רשתות, ממש כמו העכבישים (שנוכחים בתערוכה, משום שהוא אינו מנתק אותם מהקורים שטוו).

את כל הטקסטים בתערוכה ניתן לקרוא ברשת.

לארכיון וליצירותיו של סרסנו, הקליקו, או הורידו את האפליקציה Arachnomancy המלווה את יצירותיו.

 

 

06.07.2020

מכונה המסוגלת לנוע בתנועה נצחית, היא סוג של חד-קרן פיזיקאלי, וואלרי איבנוב (Valeriy Ivanov) מנסה לבנות (ולהדגים בערוץ היוטיוב שלה) מכונות כאלה על פי תוכניות היסטוריות, למשל אלה של לאונרדו דה וינצ׳י.  ״הדגמים שלי״, כותבת איבנוב בהקדמה לערוץ, ״נועדו להראות איך המכונות הללו פעלו בדמיונם של הממצאים״. אמנם, היא ממשיכה, ״חוקי פיזיקה משעממים הנחיתו לקרקע את הרעיונות שהמריאו במוחם של ממציאים, אבל אנחנו עדיין חולמים, ועדיין מנסים...״

את כל הדגמים שלה ניתן לראות בעמוד הנושא את השם Visual Education Project.

והרי דוגמיות:

 

 

 

05.07.2020