זיקוקים

ג׳ימס קוק (Cook) הוא אמן מכונת כתיבה. את הציורים שלו הוא יוצר בהקלדה על מקשי מכונות כתיבה ישנות, והתוצאה מורכבת, מתוחכמת ומרשימה הרבה יותר מהציורים שנפוצו כשהמדפסות הממוחשבות הראשונות נכנסו לשימוש.

כל הציורים של קוּק - בעיקר נופים ודיוקנאות, ובהם של אישים מוכרים בבריטניה - מורכבים מאותיות, מספרים וסימני פיסוק. הוא יוצר אותם ממש כפי שמדפסת ממוחשבת נוהגת לעשות - על ידי חלוקה של הציור לשורות אופקיות. חלק מהציורים מורכבים מיותר מדף אחד - על פי מגבלות מכונת הכתיבה שבה הוא משתמש.

קוק, סטודנט לאדריכלות, משתמש במגוון מכונות כתיבה וינטג׳יות, שאת כולן רכש. הוא ייסד את האוסף לפני כשבע שנים, במקרה, ומאז הוא משכלל עוד ועוד את יכולת הציור שלו באמצעות מכונות הכתיבה. תערוכה מיצירותיו (המכונות typictions) הוצגה לאחרונה בבריטניה. את כל יצירותיות וגם הסברים על שיטת העבודה שלו, אפשר למצוא באתר.

 

 

02.08.2021

״״ניהליזם אופטימי״ - כך מגדירים אנשי הערוץ Kurzgesagt (״בקיצור״) את הרוח המאפיינת את הסרטונים שלהם. מאחורי ההגדרה החיננית והמעורפלת הזו מסתתר מאגר של סרטוני אנימציה, המסבירים במילים פשוטות (ומעטות) נושאים מעניינים ומורכבים בתחום המדע. ״אנחנו שואפים להציג את המדע בצורה יפה, כי המדע הוא יפהפה״ אומרים היוצרים.

בין הנושאים: מהו הגבול האמיתי של האנושות? על דינוזאורים ואסטרואידים, מהו היצור הקטלני ביותר על פני כדור הארץ, מהי בדידות, בשביל מה צריך אנרגיה אטומית, מה משמעות הזמן ועוד ועוד.

כל הסרטונים כאן. ויש לערוץ גם גרסה ספרדית וגרסה גרמנית.

 

 

 

01.08.2021

 

האפליקציה Land Lines מאפשרת לראות את כדור הארץ במבט חדש: שרטטו צורה, והיא תשלוף מתוך מאגר צילומי האוויר של googke earth את דוגמת הקרקע, תוואי הנחל, הכבישים או הגבעות שמתאימים לצורה המשורטטת. רוצים לגלות צורות מוזרות על פני האדמה? גררו את האצבע או העכבר על פני המסך, וקבלו: שטף צילומי אוויר, התואמים את התוואי שיצרתם.

את Land Lines יצרו  Zach Lieberman & Data Arts Team, וכך היא פועלת:

29.07.2021

במשך מאות שנים היו הפטריות מקור לגועל ואימה, ונקשרו בתרבות המערבית להרעלות ומעשי כישוף מרושעים. רק במאה ה-19 החלה התדמית שלהן להשתנות: כותבים כמו לואיס קרול שילבו אותם בספרי ילדים, האפלה סביבן החלה מתפוגגת. ואט אט התגלו גם הצדדים המופלאים שלהן, בתחום הקולינריה ושינוי התודעה.

התערוכה Mushrooms: The Art, Design and Future of Fungi עמדה להיפתח בסומרסט האוס בלונדון ממש לפני שהוחל שם הסגר הראשון, לפני כשנה וחצי. במקום לפרק אותה, אוצריה העבירו את התערוכה לרשת, ואפשר לבקר בה באתר המוזיאון. זהו סיור בין מוצגי התערוכה, מלווה בטקסטים פרשניים ותחזיות לעתיד (בעיקר בתחום הרפואה והפסיכיאטריה), סיפורים על פטריות, יצירות אמנות הקשורות בפטריות וניסיון להבין תעלומות פטריותיות שטרם פוענחו.

28.07.2021

700 שנה אחרי פרסומה הראשון של ״הקומדיה האלוהית״, אמנים ויוצרים עדיין מקבלים השראה מיצירתו של דנטה.

מאגר המידע המקוון  Divine Comedy Digital מלקט יצירות שנולדו בעקבות הקומדיה, מכל העולם ובכל התקופות - וגם מסדר אותן על פי שנים, אמנים והחלקים ביצירה שאליהם הן מתייחסות. יש, כמובן, גם מידע מפורט על האוספים שבהן נמצאות היצירות המקוריות.

כדי ללמוד איך להתמצא במאגר העשיר הזה, מומלץ להתחיל בהקדמה או להיעזר במדריך.

לאחר מכן ניתן לבצע חיפושים בפשטות ובקלות, וגם להציע יצירות חסרות. הסיור בין היצירות מלווה בהסברים בסאונד, באיטלקית.

 

 

27.07.2021

זו הייתה רק שאלה של זמן עד שהאמן היפני טטסויה טנקה (Tatsuya Tanaka) ייצור סצנות מיניאטוריות של התרחשויות באולימפיאדת טוקיו 2021.

טנקה, צלם שהתפרסם ביצירות ״החיים המיניאטוריים״ שלו, לא יכול היה, כמובן, שלא לשתול בתוך היצירות החדשות גם את המסכות הממלאות את העולם מאז ראשית מגפת הקורונה. סדרת ״טוקיו 2021״ שלו היא המשך ישיר ללוח השנה המיניאטורי, שבו הוא מקפיד לייצר סצנה חדשה מוקטנת מפריטים יומיומיים, החל מתפרחות ברוקולי דרך מסרקים, פרוסות לחם ונייר דבק וכלה באיטריות, מקלוני אוזניים, מדחום ועוגיות.

 

26.07.2021