זיקוקים

את קולו של המכשיר שבאמצעותו מדבר סטיבן הוקינג כבר למדנו לזהות כאילו הוא קולו שלו.

אלא שמלבד הוקינג, יש בעולם יותר מ-10 מיליוני אנשים חסרי קול, שאין להם דרך לדבר אלא באמצעות מכשירים המפיקים קולות מסונתזים - ולמכשירים האלה יש קולות דומים מאוד, וחיתוך דיבור כמעט זהה. והדמיון הזה מקשה עוד יותר על מי שאבד לו הקול - כי הוא מוחק כל סממן של זהות אישית מן הדיבור.

ועכשיו כל אחד מאיתנו יכול לתרום לאנשים האלה את קולו שלו. 

לשם כך הוקם "בנק הקולות"  - מאגר של קולות אנושיים אמיתיים, שמהם ניתן לייצר קולות למכשירים המסייעים למי שאינם יכולים לדבר, וגם למכשירים שכולנו נאלצים לתקשר איתם כמו מכשירי ניווט לווייניים או עוזרים דיגיטליים בטלפון ובמחשב.

במאגר של בנק הקולות יש 20 אלף חברים שתרמו מיליוני משפטים מוקלטים. המשפטים האלה מוזנים למכשירים הדיגיטליים, והופכים לקולו החדש של אדם חסר קול.

ככה זה עובד:

כדי להצטרף אליהם עליכם להירשם באתר, ולהיכנס לסטודיו הווירטואלי, שם תוכלו להקליט בזמנכם הפנוי משפטים שהחברה תיכננה במיוחד - החל מ"מזג האוויר היום מעונן" וכלה ב"אני אוהב אותך", בשלל אינטונציות - כך שבעתיד ניתן יהיה לגזור ולהרכיב מהם מגוון משפטים אחרים, וכך לאפשר למי שיחליט להשתמש בקול שלכם לבטא את עצמו בחופשיות.

את הבנק מנהלת חברת VocaliD ממסצ'וסטס, ארה"ב, שהוקמה על ידי רופל פאטל והנה הרצאת "טד" שלה על בנק הקולות:

 

22.02.2018

אם הבטתם אל השמים בערגה ותהיתם איפה בדיוק נמצאת כעת מכונית ה-Tesla Roadster האדומה של אילון מאסק, אשר שוגרה לחלל ואמורה לנוע במסלול שיוביל אותה אל המאדים, האתר הזה מבטיח לשמור אתכם עם האצבע על הדופק. 

המידע עולה לרשת באדיבותו של בן פירסון, שנרעש מכל הדיווחים על סטיית הטיל של מאסק - מנכ"ל SpaceX - מהמסלול והגורל הלוט הערפל של ה"סטארמן"", חליפת האסטרונאוטים הריקה היושבת במושב הנהג של הטסלה.

פירסון מתבסס על נתונים מהמערכת הרשמית של נאסא, שעוקבת אחרי גופים המשייטים בחלל החיצון, ומגיש את חישוביו בצורה בהירה ופשוטה להבנה. הסבר מלא על שיטות החישוב שלו ניתן למצוא כאן.

 

 

21.02.2018

ליברלנד היא מדינה קיימת-לא-קיימת. מייסדיה תובעים בעלות על שטח אדמה על גדות הדנובה, בין סרביה לקרואטיה, שכרגע אינו שייך לשום מדינה אחרת, והם רוצים להקים בה יישות חדשה, ליברטאנית - כפי שמרמז שמה - ומחפשים אזרחים.

בראש המיזם עומד ויט ידליצ'קה (Jedlicka) הצ'כי (לעת עתה?) שמינה את עצמו לתפקיד נשיא ליברלנד, מדינה המשתרעת על שטח של שבעה קילומטרים רבועים בלבד. על פי נתוני אתר הבית של ליברלנד, המדינה לעתיד קיבלה מיד עם היווסדה כשלושים אלף בקשות התאזרחות, אבל תוכל להיענות רק לשלושת אלפים מהן. בקשות כאלה ניתן להגיש כאן.  תנאי ההצטרפות כוללים, בין השאר: כבוד מלא לאזרחים אחרים, מחויבות לכללי הרכוש הפרטי וההתערבות המינימלית מטעם המדינה. כמו כן לא יתקבלו מי שיש להם עבר פלילי בארצם, או מי שהיו חברים במפלגה נאצית או גזענית מכל סוג.

לליברלנד יש כבר חוקה, וגם ספר חוקים.  וזהו הדגל שלה:

רוצים לדעת עוד? צוות של הבי בי סי הביא מליברלנד כתבה מרתקת, הפורשת את קשייהם של מי שמנסים להקים אומה חדשה. 

 

20.02.2018

המפה הזו מורכבת מספרי הילדים האהובים ביותר באירופה, והיא נולדה בשיתוף פעולה של בתי ספר ברחבי היבשת.

מורים, ספרנים ותלמידים, וגם בני משפחה וחברים המקיפים אותם, ערכו סקרים בעל פה וברשת, כדי לגלות מהו ספר הילדים האהוב ביותר בכל מדינה. כאן תוכלו לראות את התפתחות הפרויקט הקרוי Read and Share.

בילבי נמצאת שם, כמובן, וגם המומינים, הנסיך הקטן, היידי וטין טין. אבל האם אתם מכירים את הספרים האהובים על הילדים בקרואטיה? ובאסטוניה? ובפורטוגל? כאן תמצאו את הרשימה המלאה.

והנה לכם מפה שמלמדת איך אומרים "ספר" בשפות השונות ברחבי אירופה.

19.02.2018

תחרות הצילום היוקרתית World Press פרסמה את הצילומים המועמדים לתואר צילום העיתונות המשובח של השנה החולפת. כל אחד מהצילומים נחרט בזיכרון, צורב את הלב, מכריח את העיניים והמוח להיפתח. לא כל הסצנות, וכמובן הסיפורים שמאחוריהן, קלות - אבל האסתטיקה מרשימה מאוד, וגם הנחישות שהביאה את האנשים שמאחורי המצלמות להתקרב כך.

גלריית הצילומים המלאה, כפי שפורסמה בגארדיאן הבריטי, נמצאת כאן.

ואלה הצילומים שזכו בשנה שעברה.

בתמונה הראשית: תושבי מוסול בתור לקבלת סיוע, בעת הקרב לשחרור העיר משליטת דאעש Ivor Prickett/The New York Times.

והנה דוגמאות מצילומי השנה:

חוזה ויקטור סלזאר בלזה בוער באש במהלך הפגנות נגד נשיא ונצואלה. צילום: Ronaldo Schemidt/AFP

עיישה בת 14 נחטפה בניגריה על ידי בוקו חראם והוכרזה להפוך למחבלת מתאבדת, אך נמלטה. צילום: Adam Ferguson/The New York Times

מרתון בסהרה. צילום: Erik Sampers

פינגווינים בדרום האוקיאנוס ההודי. צילום: Thomas P. Peschak

 

18.02.2018

האם חתול יכול להיות בו זמנית מוצק ונוזלי? איך ניתן להשתמש בכלי הנגינה האוסטרלי דיג'רידו לטיפול בבעיות של נדודי שינה ונחירות? למה לגברים קשישים יש אוזניים גדולות? מדוע ישנם תאומים זהים שאינם מסוגלים לזהות את דמותם שלהם?

השאלות האלה הן חלק זעיר מ"מאגר המחקרים הבלתי סבירים", מחקרים אקדמיים אמתיים,שבמבט ראשון יגרמו לכם לפרוץ בצחוק, אבל מיד אחר כך יעוררו אתכם לחשוב.

המחקרים הללו (משובחים וגרועים, טריוויאלים והזויים וגם שימושיים להפליא)  מלוקטים על ידי אנשי האתר (והמגזין, והפודקאסט) הנושא את השם Improbable Research, שגם מעניקים אחת לשנה, מאז 1991,  את הפרס igNobel,  לכל אותם מחקרים שלעולם לא יזכו לקבל את פרס הנובל האמיתי.

כאן תוכלו להירשם לעידכונים שוטפים על מחקרים בלתי סבירים חדשים. 

וכאן תוכלו לבקר בעמוד המעמיק ביותר של האתר, המוקדש ל"מועדון המדענים המשוכנעים שיש להם שיער שופע ומרהיב".

(התמונה הראשית: Succo)

15.02.2018