עבודה באהבה

אחד המיתוסים שתרבות העזרה העצמית מוכרת לנו הוא שאנחנו "פשוט צריכים לעשות מה שאנחנו אוהבים". המיתוס אינו שגוי. הוא אפילו נכון, אבל...

מדובר בצעד קטן וראשוני בלבד. הנה שלושה כללים שיוליכו אתכם בדרך הנכונה והמועילה בחיים.

עשו מה שמרגש אתכם

מה שאתם אוהבים משתנה כל הזמן. פעם אהבתי מוזיקה. היום אני אוהב אמנות. פעם אהבתי מדע בדיוני. ועכשיו? אני אוהב פילוסופיה עתיקה. וכן הלאה. ומה איתכם?

מה שאתם אוהבים משתנה ללא הרף. וכך הדברים אכן צריכים להיות, שאם לא כן, ספק אם אפשר לגדול, להתפתח, להיפתח.

לאהוב משהו שונה בכל שלב בחיינו הוא אחת הדרכים לדעת שאנחנו נעים לעבר צורות מלאות שוֹנוּת של היותנו כאן. לאהוב רק ספרי קומיקס בגיל 40, כפי שאהבתם בגיל 14, זה פשוט לא בוגר (סליחה אם פגעתי במישהו). לכל הפחות, יש לצפות שמה שאתם רואים בספרי הקומיקס השתנה, נעשה עשיר ובשל יותר. דריכה במקום באופן שבו אנחנו אוהבים משהו מעידה על כך שהספקטרום הרגשי שלנו, המאגר האינטלקטואלי שלנו, החוויה האנושית שלנו – לא ממש מתרחבים, מעמיקים ומתגוונים.

אז אל תעשו סתם את מה שאתם אוהבים. עשו את מה שמרגש אתכם. מה שבאמת שובה את לבכם, גורם לנפש שלכם להמות כאילו שהיא חווה רעידת אדמה, מה שמעוור אתכם כמו מכת ברק.

יש הבדל גדול בין מה שמרגש אתכם ובין מה שאתם אוהבים. מה שמרגש אתכם הוא קרוב לוודאי הנושא, הרעיון, המסר המאחד את כל הדברים השונים שאתם אוהבים. אני אוהב את Joy Division, אני אוהב את פיקסו, אני אוהב את פרנסואה טריפו. אבל מה שבאמת מרגש אותי הוא מה שמשותף ביניהם, החוט הקושר אותם יחד: העניין בסבל, בגאולה, בחסד.

זה מה שבאמת מרגש אותי. מה שאני אוהב הוא משני, וכך זה יהיה תמיד. בשנה הבאה אולי אגלה אמן חדש, אולי סופר חדש, להקה או ספר שאוהב. אבל מה שמרגש אותי בהם יהיה אותו הדבר. זה מה שאני צריך לעשות כדי שיהיו לי חיים מלאים ממש, חיים עשירים במשמעות, במטרה, באושר – לעומת הניסיון להיות עוד Joy Division, עוד פיקסו או עוד טריפו.

כדי לעשות מה שמרגש אתכם עליכם ראשית לגלות מה מרגש אתכם. חשבו על כל הדברים שאתם אוהבים. מה באמת קושר ביניהם? מה מחבר ביניהם?

כל אחד מאיתנו צריך למצוא את דרכו הביתה בחיים האלו. ולא רק ללכת במשעול של מישהו אחר.

 

עשו מה שאוהב אתכם

מה שמרגש אתכם אינו תמיד מה שאוהב אתכם בחזרה. זוהי האמת הקשה.

קריירות מסוימות אינן מתגמלות עבור אנשים מסוימים. לא רק במובן הכספי, אלא במובן האנושי. הם אינם רוקמים מערכות יחסים, אינם משיגים הרבה, אינם לומדים, אינם חווים אתגרים, אינם יוצרים או גדלים. הם פשוט שם, מחזיקים מעמד, סובלים, נחלשים בהדרגה וצוברים תחושות של תסכול.

עשו משהו שאוהב אתכם בחזרה. אם את אישה, אל תבלי את חייך בחברה מסחרית שמלאה בגברים מבוגרים ויבשים שאינם מעריכים אותך, אל תשקיעי מאמצים חוזרים ונשנים לשינוי המצב, כי הוא רק יחמיר. אם אתם בני מיעוט מסוים, אל תבזבזו את חייכם בניסיון לשבור את תקרת הזכוכית במקום שבו התקרה עשויה למעשה מיהלום, ולא תישבר.

חיים כאלו אינם יכולים לאהוב אתכם בחזרה. אתם עלולים לבזבז עשרות שנים בניסיון לגרום להם לאהוב אתכם, ולכן לא סביר שתחוו דבר פרט לתסכול מר וכאב. הפכו את הדבר לתחביב, למעשה של אהבה, לתכנית ג' שלכם. אבל אל תהפכו את זה לדרך האחת והעיקרית שלכם. תתרחקו ממקומות רעילים ומאנשים שאינם יכולים לאהוב אתכם בחזרה.

בחרו הר טוב יותר לטפס עליו. הר שאתם גם יכולים לטפס עליו. לא רק כדי להגיע לפסגה. אלא כדי שתוכלו לצמוח על ידי הושטת היד למרחק, על ידי המתיחה, על ידי החקר והגילוי, ואפילו על ידי הנפילה – אבל בלי להתרסק בדרך.

כל אלו הם המשמעות של להיות נאהבים בחזרה. אל תשאלו את השכל שלכם, שאלו את לבכם, את האינטואיציה שלכם. האם המקום הזה, האנשים האלו, הארגון הזה, אוהבים אותי בחזרה? האם הדבר הזה אי-פעם יאהב אותי בחזרה? האם הוא מסוגל לכך?

ואז פשוט שבו בשקט והקשיבו. אם האוקיינוס הזה מתייבש, התשובה היא "לא". אם האוקיינוס הזה שוצף, התשובה היא "כן".

 

עשו מה שאוהב

זוהי הנקודה החשובה ביותר. ללא כל ספק. החשובה ביותר, בכלל בלי אפשרות להשוואה.

העניין אינו לעשות מה שאתם אוהבים. אלא לעשות מה שיש בתוכו טיפה של אהבה. דבר שבאמת אכפת לו מבני-אדם, דבר שמזין אותם ומועיל להם. דבר שמקדם, משנה ומפתח את חייהם.

בדברים רבים מדי בעולם אין אהבה. יש דברים שיטענו לגביהם שהם נבנו בתשומת לב, אבל זוהי בסך-הכול סיסמת שיווק שאומרת לכם שהדבר אינו כך. דברים רבים מדי עשויים ללא תשומת-לב, ללא מחשבה ו אינם מציעים כל תועלת אנושית ממשית. אין בהם משמעות, שמחה או מטרה. ואם אין בהם את כל אלו, כיצד תוכלו אתם להפיק מהם דבר?

ההחלטה החשובה ביותר בחייכם היא לעשות מה שאוהב. אם יש אהבה במה שאתם עושים, הרי שהעובדה שעשיתם משהו המחזק את החיים, המעניק חיים, המשנה חיים – תמיד תגרום לכם להרגיש חופשיים, אמיתיים, אציליים ויפים.

כי אתם כאלו.

כעת אתם יכולים להיות מסופקים.

אבל אם במה שאתם עושים אין הרבה אהבה, אם מה שאתם עושים רק הורס חיים, מנצל אנשים, כיצד תרגישו? יתכן שאפילו תלמדו להדחיק את האשמה ולקבור את הבושה ולכבוש את חוסר התוחלת ואת האכזבה. אבל זה כל מה שתעשו, וכל האנרגיה שלכם תושקע בכך.

אושר, משמעות, סיפוק – אינם מתרחשים בלי שנעשה מה שאוהב. הם נובעים תמיד מכך שאנו עושים מה שאוהב.

לכן שני העקרונות הראשונים שציינתי כאן חשובים. לעשות מה שאוהב הוא עניין הדורש השקעה, מסירות, אכפתיות, ואלה נובעים רק מכך שאתם עושים את מה שמרגש אתכם, לא סתם מלעשות את מה שאתם "אוהבים" השנה. והעשייה הזאת צריכה להיזון מכך שאתם עושים את מה שאוהב אתכם בחזרה, כך שתוכלו לקבל תמיכה ואחיזה כשתיפלו, כדי שלא תתרסקו ותספגו האשמות. אף-אחד אינו אוהב ככה.

התחילו בנקודה האחרונה, ולכו אחורה.

האם במה שאתם עושים יש אהבה? אם לא, אולי הסיבה לכך היא שאין בו שום אהבה לאף-אחד – כולל עבורכם. וזאת הסיבה שהוא אינו אוהב אתכם בחזרה.

לאחר מכן חזרו להתחלה. תשכחו ממה שאתם אוהבים כעת, ברגע זה. מה אהבתם תמיד? מה מניע אתכם בכל הדברים הללו?

ולכו בדרך הזאת. הדרך שלכם תמיד לחשה באוזנכם. כעת אתם יודעים כיצד להקשיב לה.

 

עומייר חק הוא הוגה דעות, פרשן, בלוגר ודמות ציבורית, המרבה לכתוב על כלכלה, חברה, עסקים, חדשנות ותרבות עכשווית. הוא מחברם של ספרים אחדים ומחלק את זמנו בין לונדון וניו יורק.

תרגם במיוחד לאלכסון אדם הררי

תצלום ראשי: דרך ביער ב-Road Creek Park בוושינגטון די.סי., תצלום: ניקולס ריימונד

מחשבה זו התפרסמה באלכסון ב על־ידי עומייר חק.


תגובות פייסבוק

2 תגובות על עבודה באהבה

02
ישי יובל

עומר חייק לא נותן מרשמים. בוא מעלה נקודות למחשבה והן מצויינות. למעשה, הוא מתמודד עם מנטרה שאנחנו יודעים שהיא בעייתית (צעדה מה שאתה אוהב) באופן שנותן משמעות יותר רחבה לקריאת הכיוון הזו. המשמעויות האלה חשובות: אם תלך מהסוף להתחלה תוכל לפחות למחוק חלק מהכיוונים שחשבת עליהם. זה חשוב.