זיקוקים

16 אלף קבצי קול להורדה בחינם (כל עוד אינכם עושים בהם שימוש מסחרי) יש במאגר האפקטים הקוליים שהבי בי סי העלה לרשת, לתועלת הציבור.

קבצי ה-wav מסודרים על פי קטגוריות של אפקטים (עיר, כפר, המולת אנשים, בעלי חיים) וניתן לבצע בהם חיפושים ממוקדים מאוד (מפלצת מכונפת, חתול סיאמי משתעל, בכי של תינוקת השוקלת יותר משמונה קילו, אופניים חלודים מתנגשים בגדר). הארכיון כולל הקלטות ששימשו בתסכיתים ובהפקות שוונת של רשות השידור הבריטית מאז שנות העשרים של המאה הקודמת ועד היום.

 

 

16.07.2018

רשימות של פודקאסטים מומלצים הן משהו שאנחנו לא מצליחים לעמוד בפניו, והפעם, באדיבות Indiwire.

50 הפודקאסטים המשובחים של 2018 על פי עורכי כתב העת המוקדש לרוב לקולנוע, אבל נוגע בכל תחומי התרבות.

הרשימה כוללת ענקי-שמע כמו Reply All ו-The Memory Palace, וגם הפתעות. לא מעט הפתעות, למען האמת.

במקום הראשון ברשימה: Slow Burn מבית היוצר של כתב העת Slate, והוא מוקדש לפרשת ווטרגייט.

רשימת הפודקאסטים המלאה, כאן. 

 

15.07.2018

במהלך חפירות לבניית קו רכבת תחתית חדש באמסטרדם, שערכו למעלה מתשע שנים, נשאבו כמויות אדירות של מים מתוך התעלות בעיר, ופתאום נחשפו מיני אובייקטים שנחו להם על הקרקעית במשך שנים. חפצים שנפלו או הושלכו לשם, וחפצים מתקופות היסטוריות קדומות שגרמו לארכיאולוגים לצאת במחול.

האתר הנהדר Below the Surface מתעד את עשרות אלפי הממצאים שנשלו מקרקעית הנהר אמסטל ושלוחותיו, ומאפשר לכם לקחת חלק פעיל ביצירת קולאז'ים ויצירות אמנות חדשות מן הפריטים שנידוגו שם: טלפונים סלולאריים, ראשי חץ, ברגים, שיניים תותבות, מטבעות, חרסים, חוטי מתכת, משקפיים ועוד.

לצד תיעוד מפורט ומקיף של החפירות והבנייה  (כולל צילומים, תכניות אדריכליות וארכיון מלא של הממצאים), סיפורים של פריטים היסטוריים מעניינים במיוחד וסיור אינטראקטיבי נהדר בין הממצאים יש כאן גם גלריה מצחיקה במיוחד  של עבודות שיצרו מבקרים קודמים באתר.

כדי ליצור בעצמכם, הקליקו כאן. 

ואלה דוגמאות מתוך למעלה מאלף שלוש מאות יצירות שכבר עלו לאתר:

12.07.2018

השם Napflix מציין צפייה מכוונת בסרטונים בנטפליקס כדי להירדם.

האתר הנושא את אותו שם, Napflix, יחסוך לכם את הכניסה לאתרי סרטונים אחרים ואת החיפוש המייגע אחרי תכנים משעממים, ומספק רצף בלתי פוסק של סרטונים שיפילו תרדמה על כל מי שסובל מנדודי שינה: מעקב של 4 שעות רצופות אחרי תנועת הבועות במנורת לאבה; שיעור בשפת הקלינגון; תערוכת כלבים בהלסינקי; מעקב אחרי פעולתו של מדיח כלים במבט מבפנים; שלוש שעות טיסה בין עננים; שידור חי מכר מרעה של כבשים, שבו תוכלו לספור כבשים עד שתירדמו.

האתר - כמה לא מפתיע - נולד בספרד, ארץ הסייסטה. אפשר לבחור מהתפריט סרטונים מרגיעים, סרטונים בעלי גוון דתי, משחקי מחשב, חידושים יומיים ועוד. האתר החל את דרכו כפרודיה, אבל מבטיח תכנים שקטים ומרגיעים והירדמות מהירה. בלשון היוצרים: "לוקחים את הסייסטה צעד אחד קדימה".

למשל:

11

 

11.07.2018

פנגיאה, יבשת-העל של כדור הארץ החלה להתחלק ליבשות נפרדות רק לפני 175 מיליון שנה, בתהליך שארך גם הוא לא מעט זמן.

מהנדס התוכנה איאן וובסטר (Webster) יצר את האתר הזה, המאפשר למצוא כל מקום על פני הכדור בתקופות שונות. בתמונה הראשית, למשל, נראה מיקומה של תל אביב לפני 220 מיליון שנה. הקליקו כאן, ותוכלו לחפש בכל תקופה כרונולוגית, או על פי עידנים מוגדרים כמו: הופעת הצמחים הראשונים, הכחדות הדינוזאורים וכדומה. אפשר אפילו לסלק את העננים מעל הארץ, למבט בהיר יותר של תוואי הקרקע.

וובסטר אינו היחיד המשתעשע במחשבות על פנגיאה, ואצל מאסימו פיטרובון (Pietrobon) תוכלו לראות את פנגיאה, מחולקת למדינות ההווה.

 

10.07.2018

 

בסדרה של סרטונים קצרצרים שכותרתם Make Something מציג הניו יורק טיימס אמנים ש"יוצרים משהו" מגליון של העיתון עצמו, נייר, דבק, מספרים ועוד פריט אחד שמותר לכל אחד מהם לבחור.

האמנים נאלצו "ליצור משהו" בתוך פחות משעה, ותהליך העבודה כולו מוצג בקולז-אפ בהילוך מהיר.

התוצאות כל כך מקסימות ומפתיעות, שחבל לומר עליהן משהו, וכדאי הרבה יותר לצפות בסדרה כולה, כאן.

והרי דוגמיות:

 

 

 

 

09.07.2018