זיקוקים

באסטנה, בירת קזחסטן, הקור יכול לצלול עד 40- מעלות צלזיוס בשיא החורף. עבור הדייגים המקומיים, הקור הזה מהווה אתגר כפול: ראשית, עליהם לקדוח ידנית בשכבת הקרח העבה המכסה את האגם והנהר. שנית, עליהם לשרוד את הקור העז במשך שעות ארוכות של המתנה לדג רעב שיעלה בחכתם.

כדי להתגבר על הקור, מצאו דייגי אסטנה פתרון זול ויעיל: הם מכסים את עצמם בשקיות ניילון עצומות, והמטייל בסביבה - כמו הצלם האמריקאי אלכסיי קונדטרייב - עשוי להיתקל בצורות משונות ומופשטות בלב המשטחים הלבנים העצומים.

גלריית התצלומים של קונדטרייב, ״ציידי הקרח״, תעצור את נשימתכם, ולא רק מרוב קור.

לגלריה המלאה

26.02.2017

כולנו קיפלנו והטסנו מטוסים מנייר כשהיינו ילדים, אבל רק ג׳ון קולינס מחזיק בשיא העולם למטוס הנייר הטוב ביותר בעולם.

איך נקבע התואר הזה? פשוט מאוד. המטוס שעיצב קולינס טס למרחק הארוך ביותר שנמדד אי פעם (70 מטר).

החודש הוזמן קולינס לאוניברסיטת הארוורד, כדי ללמד סטודנטים להנדסה, עיצוב ומדע שימושי איך אפשר להשתמש במטוסי נייר כדי ללמוד עקרונות חשובים של עיצוב שימושי.

על הדרך, קיבלנו גם הסבר קצרצר איך לקפל בעצמנו את המטוס המחזיק בשיא העולם:

צפו בקולינס מטיס את מטוס הנייר שלו באחד מבנייני האוניברסיטה. נדמה שהוא טס לנצח:

 

22.02.2017

לאחרונה קראנו בתענוג את הכתבה היפהפיה הזו על עולם יצרני וחובבי המיניאטורות - גרסאות זעירות של חפצים, חיות ואנשים, שם כתבה בחן אליס גרגורי על העונג האדיר שבזערורי.

והנה, כאילו לפי הזמנה, הגיע אלינו לוח השנה האלקטרוני הזה, שבו כל יום מיוצג על ידי תמונה נהדרת של מיניאטורה - אנשים זעירים חותרים בסירת גפרורים, או מטפסים על צוק ענקי של פרוסות לחם. הגלריה הזו מזכירה לנו שהשנה מורכבת מימים קטנים מאוד.

ללוח השנה המלא

21.02.2017

צלמים מ־67 מדינות התמודדו השנה בתחרות הצילום התת־ימי, והאמת? זה לא ממש חשוב מי זכה במקום הראשון, כשגלריית המתחרים כל כך יפה. במדור הצילום של האטלנטיק מביאים את המקומות הראשונים והציונים לשבח. בהצלחה עם לאסוף את הלסת שלכם מקרקעית האוקיינוס.

לגלריה המלאה

20.02.2017

שניים מהסרטונים הנדירים והמבוקשים ביותר בעולם הופיעו פתאום ביוטיוב לאחרונה.

1.

הראשון הוא Une Femme Coquette, סרט שצולם ב־1955 על ידי חובבן בן 24. שמו של החובבן? ז׳אן־לוק גודאר, לימים אחד מחלוצי הגל החדש הצרפתי ואחד הבמאים המהוללים והמשפיעים ביותר בהיסטוריה של הקולנוע.

הסרט, בן 9 דקות בלבד, נחשב במשך שנים ל״גביע הקדוש״ של הגל החדש, כי היה הניסיון הראשון של גודאר בקולנוע עלילתי. במשך עשרות שנים הוא נחשב לסרט אבוד - העותק הידוע היחיד נשמר ארכיון קולנוע אירופאי והושאל רק לפי הסכמה בכתב מגודאר עצמו.

השבוע עלה הסרט הנדיר פתאום ליוטיוב, עם כתוביות באנגלית. צפו בו כאן:

2.

על הסרט הנדיר השני כתב השבוע המשורר והמתרגם דורי מנור:

איש לא ראה את מרסל פרוסט זז, מיום שמת ב-1922 ועד אתמול.
והנה, בסרטון הזה שצולם לפני 113 שנים (!), בשנת 1904, רואים לראשונה את ענק הפרוזה הזה זז. ולא סתם זז: שועט במורד המדרגות כאחוז תזזית (ראו בשנייה ה-37 בדיוק), בהנחה שזה אכן הוא. הסרטון צולם ביום כלולותיה של אלן גרפיל (בתה של הרוזנת גרפיל, שעל פיה עיצב פרוסט את דמותה של מדאם דה גרמאנט הזכורה לטוב), ורואים בו זוגות-זוגות של גברים משופמים ונשים חנוטות יורדים במורד המדרגות בצעדים מדודים. כולם - פרט לפרוסט, שאינו מזוּוג, וצעדו אינו מדוד.

מדוע זה מרגש אותי? כי לראות את פרוסט מתנועע זה כמו לראות את משה רבנו מחולל או את מגדל אייפל עושה שפגאט. "בעקבות הזמן האבוד" - יצירת הפרוזה הגדולה ביותר שקראתי מעודי - היא קתדרלת-מלים מבהילה בעוצמתה ובשלמותה, שכותבה הוא אולי אנושי מאוד, אבל בתודעתי הוא שייך לתחום המונומנטים הקפואים בסטילס נצחי. והנה - פתאום - מרסל פרוסט זז. ועכשיו מתחשק לי לחבק אותו, או לפחות למרוט לו את קצה השפם.


Des images de Proust retrouvées ? by LePoint

19.02.2017

בפינה הימנית, קומיקס - אולי הספרות הקלה ביותר לקריאה והפופולרית ביותר במאה ה־20.

בפינה השמאלית, הסכם תנאי השימוש בתוכנת iTunes הפופולרית - אולי הספרות הקשה ביותר לקריאה והכי פחות פופולרית בעשור האחרון... ומצד שני, הטקסט שהכי הרבה אנשים ״אישרו שהם קראו״ בהינף עכבר.

יוצר הקומיקס R. Sikoryak החליט לחבר בין שני הניצים בצורה מבריקה - הוא אייר כל משפט, פסקה והערת שוליים בהסכם השימוש היבשושי והמשמים, כאשר כל עמוד מאויר בסגנונו של יוצר קומיקס ידוע אחר. החל מצ׳רלס מ׳ שולץ ("Peanuts"), דרך רוברט קראמב וכלה ב״פרספוליס״ של מרג׳אן סטראפי. טור דה פורס מרשים מאוד בחיקוי סגנונות קומיקס, וממתק אמיתי לכל חובבת קומיקס.

תחת עטו המיומן של סיקוריאק, הופך סטיב ג׳ובס לגיבור על עטור שרירים, לכלבלב מלנכולי, לטינטין ולרובוטריק.

לגלריה המלאה

 

15.02.2017