זיקוקים

פעם קראו להם סרטונים מטופשים (“Dumb Internet Video”), אבל זה היה בימים שבהם רק גיקים שהייתה להם גישה לשרתים סודיים ידעו ליצור וידאו באינטרנט. היום הרשת שופעת מאות מיליוני סרטונים, והאתר ״פוליגון״ התגייס לעשות בהם סדר ומציע את רשימת הסרטונים הטובים ביותר של כל הזמנים (בינתיים).

המטרה המוצהרת של הרשימה היא לייסד קאנון - סרטים משובחים, פורצי דרך אפילו, מצחיקים, יצירתיים במיוחד, מכל רחבי האינטרנט, כהגדרת עורכי האתר: ״תוך התעלמות מנוסטלגיה ותפוצה״ כדי ליצור ״אוסף משובח, בנוסח Criterion Collection, של הסרטים שהם הכי מטופשים ועם זאת הכי גאוניים שראתה הרשת.

הרשימה אינה כוללת סרטוני טיקטוק ואפליקציות נוספות, שמקבלים באתר רשימות משל עצמם.

דוגמיות:

 

23.06.2021

הקצב שבו בתי עסק נפתחים ונסגרים בעולם המודרני הוא מהיר במיוחד, ולכן המפות שפרסם כתב העת הבריטי המקוון Business Financing UK מפתיעות כל כך. במפות ניתן למצוא את בית העסק הוותיק ביותר (שעדיין פועל) בכל מדינה בעולם (כמעט).

התעמקות במפות מגלה בתי עסק ששרדו גם חילופי שלטון, את עלייתן וקריסתן של מעצמות, הזזת גבולות, מהפכות, מגפות ומגוון משברים חברתיים, כלכליים ופוליטיים. בית העסק העתיק מכולם הוא Kongō Gumi שנוסד ביפן כחברה לבניית מקדשים כבר בשנת 570, נטמע (רק בשנת 2016) בחברת בנייה גדולה - אך מקפיד לשמר ולהציג מורשת בת למעלה מ-1500 שנות פעילות. באירלנד פועל הפאב Sean’s Bar הטוען להמשכיות מאז שנת 900 לספירה. רוב בתי העסק האחרים מגיעים עם מטען היסטורי צנוע יותר, אבל מרשים מאוד.

את כל הנתונים שנאספו של ידי כתב העת ניתן למצוא במרוכז במסמך הזה (בחלוקה מסודרת על פי תחומים) או במפות של חלקי הגלובוס.

22.06.2021

בכל חורף, אנשי קהילות האמיש והמנוניטים עושים את דרכם מכל רחבי ארצות הברית אל העיירה הזעירה פיינקראפט שבפלורידה, שהיא אתר הנופש המועדף עליהם כבר כמאה שנה. זוהי הזדמנות נדירה עבור החברים בקהילות השונות להכיר אלה את אלה, ולבלות ביחד, הרחק מהקור. במקום המכונה ״לאס וגאס״ של האמיש, נוטים להעלים עין מהפרת כללים כמו שימוש בטלפונים סלולאריים ומצלמות.

הצלמת דינה ליטובסקי (Dina Litovsky), ילידת אוקראינה המתגוררת מאז 1991 בניו יורק, תיעדה בפרויקט אישי את הנופשים בפיינקראפט. 

צילומיה של ליטובסקי הוצגו במספר תערוכות וגם בכתבי עת רבים ובהם GQ, טיים, ניו יורקר ועוד. עבודות נוספות שלה אפשר למצוא באתר.

21.06.2021

 

״מפת הרגשות באמנות״ נולדה כשיתוף פעולה בין חוקרים בתחומים שונים, בניסיון להבין את עוצמת ההשפעה של יצירות אמנות על רגשותינו. ״יש בחיינו מעט מקומות שמעוררים בנו רגשות מורכבים כל כך כפי שעושה זאת האמנות,״ אומר אלאן קוואן מאוניברסיטת ברקלי, ״אמנות מאפשרת לנו לחוות ניואנסים של רגש, ולעתים קרובות גם לחוות אותם ביחד, כסוג של תקשורת בין בני אדם״.

אז כמה רגשות שונים יכולה אמנות לעורר בנו כצופים? בניסיון לקבל תשובה מדעית מדידה, 1300 משתתפים נתבקשו לדרג רגשית 1500 יצירות אמנות מז׳אנרים ותקופות שונים. התוצאה היא מפה אינטראקטיבית מעניינת ולעתים קרובות גם מפתיעה.

 

20.06.2021

האיגוד הבינלאומי של ארכיוני הקולנוע (The International Federation of Film Archives) מציע לחובבי קולנוע, חוקרים, מבקרים וקולנוענים הצעה מפתה: בואו ליצור רשימות סטרימיניג משלכן.ם, שיכללו את מיטב הסרטים החינמיים. כדי לעשות זאת יש להצטרף ליוזמה המקוונת  Programming Game וליצור מעין פלייליסט המורכבת מחומרים שזמינים בארכיונים - כל פסטיבל אישי כזה יהיה באורך של לא יותר משעה וחצי, ויכיל לא יותר מקטע אחד מכל ארכיון.

מאז הושק המשחק נוספו לאתר איגוד ארכיוני הקולנוע רשימות סטרימינג מגוונת מן הארכיונים - הקלטות שטח, סרטים ניסיוניים, סרטים תיעודיים ועוד - כך שגם אם לא תאצרו רשימה משלכם - יש במה לצפות.

כדי להצטרף, יש למלא טופס בקשה.

(צילום התמונה הראשית: Annie Spratt)

הדוגמאות הללו כלולות ברשימות הצפייה (וכדאי מאוד לצפות בהן באתר, בהקשר המתאים, כולל הטקסט של האוצרות):

17.06.2021

בן דנצר (Dnezer) מתעניין באופן שוב מידע נשמר ומקוטלג. הוא אמן, מעצב ויש לו גם תואר באדריכלות (מפרינסטון!) והוא שימש בעבר כמעצב כריכות של ספרים בהוצאת פינגווין. מאז 2011 הוא יוצר מדי יום קולאז׳ של צילומים, קטעי עיתונות, פריטים שעליהם הוא עובד וציטטות מהתקשורת או מחייו האישיים. הקולאז׳ים היומיים מסודרים (מאוד!) על פי לוח השנה, ומוצגים כאן, תחת הכותרת 2011 - Present וגם אם נדמה לרגע שזו הצצה לאלבום אישי במיוחד - ככל שממשיכים לעיין בעוד ועוד לוחות, עולה תמונה של תקופה, תרבות וחברה.

אזהרה קטנה: קשה מאוד להפסיק לעיין בקולאז׳ים של דנצר. ואם הערות השוליים הללו על ההתרחשויות האישיות והגלובאליות מעוררות פסימיות, תמיד אפשר לקפוץ לאתר אחר שלו, Ice Cream Books, שבו הוא מתאים לספרים את החטיף המוקפא היאה להם.

את מכלול היצירות של דנצר, שעבודות משלו נרכשו לאוספים של מוזיאונים גדולים ובהם גוגנהיים, The Met, ניתן לראות באתר שלו וגם באינסטגרם. באתר workworkworkworkworkworkworkworkworkwork.com הוא מציג עבודות מעניינות, מקוריות, משחקיות ומפתיעות במיוחד של תלמידיו.

 

 

16.06.2021