זיקוקים

 

למאוריציו קטלאן יש, כנראה, מלאי אינסופי של רעיונות חתרניים. האחרון שבהם, פרויקט ״סיפורים לפני השינה״, מציג סופרים ויוצרים בתחומים שונים, ובהם דייוויד בירן, ג׳ואן ג׳ונס, טאסיטה דין, ג׳ף קונס ואיגי פופ, הקוראים קטעים מספרים וסיפורים אהובים עליהם במיוחד או כאלה שכתבו בעצמם - ועל פי רוב ממש ממש ממש ממש לא מתאימים לקריאה לפני השינה. בירן, לדוגמה, קורא מתוך מאמר בכתב עת פסיכולוגי שעניינו שלושה מטופלים שהיו משוכנעים שהם הם ישוע המשיח; איגי פופ קורא מכתב אהבה שכתב לכלבו המת; הציירת מרילין מינסטר מציגה חמשיר שכתבה על דונלד טראמפ; ראשיד ג׳ונסון קורא את ההקדמה ל״מכתב התאבדות בן 20 כרכים״ מאת עמירי בראקה (Amiri Baraka).

ההקלטות כולן זמינות באתר של ה- New Museum הניו יורקי.

(בתמונה הראשית: צילום של מאוריציו קטלאן, מתוך אתר הפרויקט).

02.06.2020

האדריכלית הבולגריה בויאנה איליביה (Boryana Ilieva) עסקה בתכנון בתי מגורים פרטיים, במשרד האדריכלות המשפחתי בסופיה - עד שנתקלה יום אחד בספר שעסק התפקידה של האדריכלות בקולנוע.

הסקרנות שלה ניצתה, והיא החלה לשרטט תוכניות מפורטות של חללי ההתרחשויות בסדרות טלוויזיה ובסרטים מפורסמים. באתר שלה, FLOOR PLAN CROISSANT, היא מציגה תוכניות, מצוירות ביד, בצבעי מים ומפורטות לפרטי פרטים, של הבית מן הסרט ״פריזטים״, דירתה של דורותי מ״קטיפה כחולה״, החדר שבו נפגשים ניאו ומורפיוס ב״המטריקס״, ביתה של לורה פאלמר מ״טווין פיקס״, הבית שבו מתרחשת עלילת ״ג׳וג׳ו ראביט״ ועוד רבים. את כולם, אגב, ניתן לרכוש ממנה באתר.

כל ציור כזה תבע מאיליביה מחקר קפדני של הסרט, שמתוכו הסיקה איך בדיוק אמורים להיות בנויים המבנים השונים, לו אכן היו נבנים במציאות.

את הגלריה המלאה ניתן לראות באתר שלה - FLOOR PLAN CROISSANT. בתמונה הראשית: תוכנית הבית מתוך Call Me By Your Name.

ביתו של ג׳וג׳ו ראביט

תכנית המבנה: הטנגו האחרון בפריז

 

מתוך הסרט ״אהבה״ Amour

הבית מתוך הסרט ״פרזיטים״

 

01.06.2020

תירס בשמנת, ביצים עם צ׳ילי, סרדינים בלימון, צ׳וריסוס עם עדשים, אורז מטוגן עם קימצ׳י, ספגטי בשמן זית, שום ופרחי שן הארי - אלה רק חלק מן המאכלים המוצגים על ידי אמנים ואוצרי אמנות במדור חדש של כתב העת המקוון ״היפר אלרג׳יק״. במדור, What The Art World Is Cooking (מה מתבשל בעולם האמנות) מובאים מתכונים וצילומים מצלחות של אנשים שונים בעולם האמנות, שמצאו את עצמם לפתע מבשלים, ואוכלים, בבית.

את המתכונים - חלקם פשוטים מאוד ואחרים דורשים מעט יותר ניסיון במטבח - מלוות הוראות הכנה מדויקות. בדקנו. ובכל שבוע נוספים כחמישה מתכונים חדשים. כאן.

(בתמונה הראשית: האיש העיוור של פיקאסו, בעיבוד של Valentina Di Liscia למדור בכתב העת Hyperallergic).

והרי הצצות:

הצ׳ילי של אימא, משולחנה של Elisabeth Sherman

ניוקי עם ירקות מהמטבח של Sara Maria Salamone

קערת פוקי מתוקה-חריפה עם אבטיח, מהמטבח של Dessane Lopez Cassell

 

31.05.2020

בוטקניקה אסטרולוגית, אינטליגנציה של צמחים, תבניות גיאוטמטריות בעולם הצומח, מעמדם של צמחים בתרבות האנושית, מיתוסים, מוזיקה ואפילו פסיכודליה - אלה הנושאים שנבחנים בתערוכה The Botanical Mind, שהייתה אמורה להיפתח בלונדון ועברה, מטבע הדברים, לרשת. האתר שהוקם לשם כך, The Botanical Mind Online, כולל מבחר גדול  בהרבה של סרטי וידיאו,קטעים מוקלטים, יצירות אמנות, צילומים היסטוריים וטקסטים מכפי שאמור היו להיות בתערוכה המקורית, והוא יהיה זמין ברשת עד ה-31 ביולי.

כל אחד מאגפי התערוכה המקוונת - הגיאומטריה המקודשת, קוסמולוגיות ילידיות, אונותולוגיה צמחית ועוד, מלווים ברעיונות ותיאוריות מרתקים על אודות מיקומם של בני אדם בטבע, על העיוורון של רובנו לעולם הצומח, ועל האפשרות שמעל לכל זה מרחפת תודעה, אחרת מזו שאנו רגילים לחשוב עליה, היא המוח הבוטני. התערוכה כולה כאן.

(בתמונה הראשית: ליתוגרפיה של Ernst Haeckel משנת 1904,  Peromedusae.)

 

מתוך סדרת צילומים של Joachim Koester, החושפת מתחת למיקרוסקופ את המורפולוגיה הנסתרת של הקנביס והקוקאין.

מתוך סדרה של הילמה אף קלימט , Tree of Knowledge, התלויה במוזיאון לאמנות מודרנית בשוטקהולם.

28.05.2020

מאחר שבריטניה וארה״ב עדיין במצור מלא, אנשיהן הנדיבים ממשיכים להציע ברשת המון דברים טובים להאזנה.

27.05.2020

האמן הבריטי עטור הפרסים גרייסון פרי מציג מדי שבוע בערוץ 4 של הטלוויזיה הבריטית את התוכנית Art Club, שבה הוא מנסה, כדבריו, ״לשחרר את היצירתיות הקולקטיבית״ של צופיו, אמנים וחובבים, בתקופה שבה רבים כל כך סגורים בבית, והגישה הפיזית לתערוכות וליצירות של אחרים מוגבלת.

הצפייה בתוכנית השבועית אמנם מוגבלת למי שמתחברים ברשת מבריטניה, אבל חובבי אמנות חולקים עם פרי את יצירותיהם מעל כל פלטפורמה אפשרית - למשל בטוויטר, או באינסטגרם - בצירוף ההאשטאג #c4artclub. (ןכשההתלהבות גברה, החלו לצוץ גם יצירות שתויגו ב - #GraysonsArtClub.

בין משגרי היצירות אמנים ידועים, קומיקאים, חובבי ציור ופיסול מכל העולם, וכמובן פרי עצמו (ואשתו פיליפה, שהיא פסיכולוגית, אמנית בעצמה, ולעתים קרובות המוזה של בעלה) בתמונה הראשית: גרייסון, פיליפה ודיוקן שלה שהכין בתוכנית.

רוצים לשלוח עבודות אמנות לתוכנית, שאולי גם ייבחרו לתערוכה שפרי אוצר? כאן.

והנה דוגמאות ליצירתיות המתפרצת של הציבור:

Kay Ashton Fine Art
@KayAshton45
ציירה את עצמה בעוד 25 שנה

Brendan Gordeon העלה לטוויטר ציור של בנו בן ה-15 Jobe, שצייר את הורי סבו

צילום של Yohji, @Yohjimondo

דיוק של גרייסון פרי שצויר על ידי סוּ @MissT673

עבודה של beth scott

רישום של David Heulun ‏

26.05.2020