זיקוקים

צלם הפורטרטים הדגול פיליפ הלסמן פעל בעיקר בשנות ה־40׳ וה־50׳ של המאה ה־20, וצילם אינספור פורטרטים של פוליטיקאים, שחקני קולנוע, מדענים, אמנים וידוענים אחרים (הוא צילם את הפורטרט המפורסם של דאלי).

בשנות החמישים התחיל הלסמן לבקש ממצולמיו בקשה אחרונה לפני שסיים את הצילומים:

״החל מתחילת שנות החמישים, ביקשתי מכל אדם חשוב או מפורסם שצילמתי לקפוץ עבורי. הניעה אותי סקרנות אמיתית. אחרי הכל, החיים לימדו אותנו לשלוט בהבעות הפנים שלנו ולהסוות אותן, אבל החיים לא לימדו אותנו לשלוט בקפיצות שלנו. רציתי לראות מפורסמים חושפים בקפיצה את האמביציה שלהם או את היעדרה, את החשיבות העצמית או היעדר הביטחון שלהם, ותכונות רבות אחרות״.

תמונות הזינוק נאספו בספר תצלומים שהוציא הלסמן לאור ב־1959, והן אכן חושפות אנשים ידועים ברגעים פחות שמורים ומתוכננים שלהם. החל בעליזות המתפרצת של אודרי הפבורן (בראש העמוד הזה), דרך הקלילות המאופקת של ריצ׳רד ניקסון וכלה בחן של אנתוני פרקינס. הנה כמה תמונות שאהבנו מתוך האסופה הזו:

 

סופיה לורן

מרילין מונרו

ריצ׳רד ניקסון

ליברצ׳ה

גרייס קלי

דין מרטין וג׳רי לואיס

בריג׳יט ברדו

אנתוני פרקינס

22.01.2017

מוזיאון המודיעין של ה-CIA נחשב למוזיאון מרתק - חבל שאי אפשר לבקר בו. גם מוזיאון הפשע של הסקוטלנד יארד מכיל מוצגים מרתקים, וגם הוא סגור לציבור כבר שנים רבות.

שני אלה, יחד עם מוזיאונים נוספים, נחשבים ל״מוזיאונים סודיים״ - כאלה שקיימים ופועלים, אך נגישים רק לקבוצה קטנה של מבקרים מורשים, שלמרבה הצער לא כוללת אותנו, הסקרנים מן השורה.

האתר Atlas Obscura אסף את המוזיאונים הכי טובים שכפי הנראה לעולם לא נזכה לבקר בהם.

19.01.2017

אחד התצלומים המפורסמים ביותר במאה ה־20 הוא ״ארוחת צהריים על גורד שחקים״. גם אם לא ראיתם את המקור, בוודאי ראיתם את הפרודיות.

מפתיע לגלות שגם היום, 85 שנה אחרי שצולם בניו יורק סיטי, ידוע מעט מאוד על התצלום האייקוני הזה: מי המצולמים? ומי הצלם? (לפחות הבניין שהפועלים עמלים על בנייתו ידוע, וזה אחד הבניינים המפורסמים ביותר בניו יורק).

מגזין ״טיים״ בחר את 100 התצלומים הכי משפיעים בכל הזמנים, ויצר סרטונים היסטוריים מעניינים עבור כמה מהתצלומים הבולטים ביותר ברשימה.

בסרטון הזה, חוזר המגזין לתצלום ומנסה לפענח כמה שיותר מידע לגביו. 5 דקות צפיית חובה לכל מי שמתעניין בארכיטקטורה, בהיסטוריה של הצילום או במנהטן:

18.01.2017

הגרף הזה מתאר את תדירות השימוש במילה Fuck ברשתות חברתיות לאורך כל שנת 2016. האם תצליחו לנחש מה קרה ב־9 בנובמבר?

פול סטולרי, שאחראי למחקר הקטן הזה, פרט בבלוג שלו על שיטות המחקר והמסקנות.

17.01.2017

אנחנו מחפשים בגוגל הכל - סרטים, זמני רכבות, מידע על נושא מחקר, וגם... אוכל.

הו, כמה שאנחנו מחפשים אוכל! מתכונים, דיאטות, מסעדות, קוקטיילים, קינוחים... אין לזה סוף. אבל יש בזה דפוס, וניתוח של חיפושי אוכל שונים בגוגל לאורך השנה, ולאורך השנים, מגלה דפוסים מעניינים. חלקם צפויים, חלקם מפתיעים, אבל עכשיו אפשר לראות את כולם באתר מיוחד שפתחה גוגל, Rhythm of Food.

באתר "קצב האוכל" אפשר לעיין בגרפים צבעוניים מעניינים על דפוסי חיפוש שונים - נחשו באיזו תקופה של השנה מחפשים הכי הרבה ״סלט פירות״ - וגם לצלול אל תוך המידע ולסנן אותו בעצמכם בהתאם לתחומי העניין שלכם.

לאתר המלא

16.01.2017

התפיסה הרומנטית (והרווחת) של כותבים גדולים היא שההשראה מכה בהם כברק, והם רוכנים על מכונת הכתיבה במשך ימים ולילות, ומוציאים תחת ידיהם יצירת מופת שלמה.

המציאות, כמובן, רחוקה מכך. כתיבה היא פעמים רבות תהליך מקוטע, מתסכל, עקלקל ולפעמים אפילו משעמם. והשלב המרתיע ביותר, עבור כותבים רבים, הוא השכתוב. והשכתוב, טוענים כיום רבים, הוא לא רק חשוב אלא הכרחי, כי בדיוק כמו שלא מומלץ לקבל את ההצעה הראשונה במשא ומתן, כך לא כדאי להסתפק בטיוטה הראשונה שיוצאת תחת ידך. תמיד יש מה לשפר.

אם כן, איך לשכתב?

כמו בכל אספקט של כתיבה, אין תשובה נכונה אחת, ושיטות שכתוב רבות קיימות. האתר הנהדר Literary Hub אסף לרשימה אחת כמה משיטות השכתוב של סופרים מוצלחים, ביניהם ג׳יי־קיי רולינג, ניל גיימן, קלי לינק ואחרים.

אם אתם כותבים, זו קריאה מומלצת, ולו רק כדי לעשות משהו מעניין בהפסקה בין שכתוב לשכתוב.

לרשימה המלאה

 

15.01.2017